Την παρακάτω επιστολή απευθύνει ο κ. Ιωάννης Ηλιάκης προς τον πρόεδρο του Παγκοσμίου Συμβουλίου Κρητών κ. Μανώλη Βεληβασάκη και στα μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου:
«Με την ευκαιρία του 8ου Συνεδρίου του Π.Κ.Σ. στο ιστορικό και πολιτισμικό Ρέθυμνο, προτείνουμε την πολιτισμική σας παρέμβαση και βοήθεια για ένα μεγάλο Μνημείο Πολιτισμού, αγώνων και διαφύλαξης της Κρητικής παράδοσης, και Ιστορίας της Κρήτης.
Η γνωστή Μονή του Προφήτου Ηλίου Ρούστικων κατά το παρελθόν, διαδραμάτισε τεράστιο ρόλο στους εθνικούς αγώνες, αλλά και κατά την περίοδο της Γερμανικής Κατοχής διέσωσε το ιστορικό αρχείο της Κρήτης. Στη Μονή έχουν διασωθεί μοναδικά κειμήλια, έργα τέχνης, χειρόγραφα και θησαυροί του παρελθόντος. Η μονή έχει επίσης προσφέρει σε ακτήμονες κτήματα και περιουσίες, εκτελώντας τεράστια κοινωνική προσφορά.
Μη έχοντας οικονομικούς πόρους, επί αρκετά έτη, έχει κτίσματα τα οποία καταρρέουν. Με τη διάθεση της προσωπικής εργασίας και των γλίσχρων οικονομικών του, ο Ηγούμενος της Μονής έχει αποδυθεί σε ένα τεράστιο αγώνα ανάσχεσης της καταστροφής. Όμως η αδύναμη προσπάθεια ενός ατόμου δεν είναι δυνατή να αποφέρει ουσιαστικά αποτελέσματα. Με δικές του δαπάνες έγιναν και εγκρίθηκαν από το υπουργείο Πολιτισμού οι αρχιτεκτονικές και οικονομικές μελέτες για την αποκατάσταση κτιρίου 750 τ.μ., όπως γίνει Μουσείο για να διασώσει τα πολιτισμικά αγαθά που έχουν απομείνει.
Έμπρακτα και τιμώντας τον πολιτισμό το Π.Σ.Κ. πιστεύοντας ότι το Π.Σ.Κ. οι σύνεδροι και άλλοι φορείς μπορούν να συνδράμουν, να παρέμβουν, να βοηθήσουν και να υιοθετήσουν ουσιαστικά στη διάσωση ενός Μεγάλου Θησαυρού της Κρήτης απευθύνουμε ΠΡΟΤΑΣΗ».