Στις 26 Νοεμβρίου 2017 έγιναν από τον Οικουμενικό Πατριάρχη κ.κ. Βαρθολομαίο στη Νέα Βύσσα του Νομού Έβρου τα εγκαίνια του Μουσείου του Γένους Καραθεοδωρή. Στον Πατριάρχη αποδόθηκαν τιμές αρχηγού κράτους.
Παρέστησαν απόγονοι της οικογένειας Καραθεοδωρή μεταξύ των οποίων ο πρώην πρωθυπουργός κ. Αντώνης Σαμαράς με τη σύζυγό του, ο καθηγητής του Πανεπιστημίου της Ζηρίχης, ιατρός κ. Στέφανος Γερουλάνος και ο πρέσβης κ. Παύλος Πηλαβάκης.
Η οικογένεια καταγόταν από το χωριό Μποσνοχώρι της Ανατολικής Θράκης. Κατά την ανταλλαγή των πληθυσμών οι κάτοικοί του ίδρυσαν την Νέα Βύσσα.
Προσκεκλημένος ήταν και ο Ρεθύμνιος Ευάγγελος Σπανδάγος, τον οποίο έχει τιμήσει η Νέα Βύσσα κατά το έτος 2004 για το βιβλίο του «Η Ζωή και το Έργο του Κωνσταντίνου Καραθεοδωρή» (βραβείο Ακαδημίας Αθηνών). Ο κ. Σπανδάγος αναγορεύτηκε το έτος 2010 επίτιμο μέλος του Πολιτιστικού Συλλόγου Νέας Βύσσας «Στέφανος Καραθεοδωρής».
Οι διοργανωτές της εκδηλώσεως πρόσφεραν στον Πατριάρχη και στους ομιλητές το ως άνω βιβλίο του κ. Σπανδάγου.
Πνευματικός Όμιλος Ρεθυμνίων «Το Ρέθεμνος των Γραμμάτων»