Μουσειοπαιδαγωγικό πρόγραμμα και ξεναγήσεις
ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΤΗΣ ΕΚΘΕΣΗΣ «Η ΥΠΕΡΒΑΣΗ ΤΗΣ ΑΒΥΣΣΟΣ»
Στο πλαίσιο της έκθεσης «Η Υπέρβαση της Άβυσσος», που παρουσιάζει ο «Νέον» και το Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης Κρήτης, πραγματοποιούνται μουσειοπαιδαγωγικό πρόγραμμα για παιδιά Δημοτικού και Γυμνασίου με τίτλο: «Συλλέγοντας συναισθήματα και εμπειρίες από την Ασκητική του Καζαντζάκη» και οργανωμένες ξεναγήσεις στους χώρους του Μουσείου Σύγχρονης Τέχνης Κρήτης σε ομάδες παιδιών και ενηλίκων, μετά από συνεννόηση.
Μουσειοπαιδαγωγικό πρόγραμμα
Το μουσειοπαιδαγωγικό πρόγραμμα για παιδιά Δημοτικού: «Συλλέγοντας συναισθήματα και εμπειρίες από την Ασκητική του Καζαντζάκη», στοχεύει αφενός σε μία διαλογική συνάντηση με έργα της σύγχρονης τέχνης και με κείμενα του Καζαντζάκη και αφετέρου σε μία επανένωση του σκέφτομαι και του αισθάνομαι.
Τα παιδιά, μέσα από επιλεγμένα, για την ηλικία τους, αποσπάσματα του έργου του Νίκου Καζαντζάκη και ιδιαίτερα της Ασκητικής, προσεγγίζουν με βιωματικό τρόπο τις κεντρικές έννοιες της έκθεσης «Η Υπέρβαση της Άβυσσος», όπως είναι η γέννηση, η δημιουργία και η υπέρβαση, το ανθρώπινο σώμα, το τραύμα, οι αισθήσεις και η απώλεια. Μέσα από το παιχνίδι, τον έντεχνο συλλογισμό, τεχνικές της δραματικής και εικαστικής τέχνης ο στόχος είναι να ενεργοποιηθούν ταυτόχρονα οι αισθήσεις, η καρδιά και o νους των παιδιών και να εκφραστούν δημιουργικά.
Το πρόγραμμα είναι δίωρης διάρκειας και πραγματοποιείται στον χώρο του Μουσείου Σύγχρονης Τέχνης Κρήτης (Μεσολογγίου 32) κάθε Τετάρτη ή Παρασκευή, μετά από συνεννόηση, από την μουσειοπαιδαγωγό Σοφία Τρούλη. Η συμμετοχή για κάθε παιδί είναι 3 ευρώ.
Οργανωμένες ξεναγήσεις
Ενταγμένες στον εκπαιδευτικό τομέα του Μουσείου Σύγχρονης Τέχνης Κρήτης, διενεργούνται ξεναγήσεις κατά θεματικές ενότητες ανάλογα με τις περιοδικές ή μόνιμες εκθέσεις, τις οποίες οργανώνει το Μουσείο.
Στο πλαίσιο των ξεναγήσεων, γίνεται μια προσπάθεια επικοινωνίας έργου και θεατή, προκειμένου να αναγνωριστούν τα σημεία εκείνα με τα οποία μια σύγχρονη δημιουργία έρχεται σε επαφή με το κοινό και να γίνει αντιληπτή η κοινωνικό-ιστορική και αισθητική σημασία αυτών των σημείων και μερών, η οποία διαφέρει από εποχή σε εποχή, από τόπο σε τόπο, από κοινωνία σε κοινωνία, από κοινωνική τάξη σε κοινωνική τάξη. Μέσα από τις ξεναγήσεις, επιτρέπεται στον θεατή να διαμορφώσει μια ουσιαστική, εσωτερική σχέση με το έργο τέχνης σύμφωνα με τα διδάγματα των εκφραστών του μοντερνισμού. Οι ξεναγήσεις γίνονται, κατόπιν συνεννόησης, από τον ιστορικό Τέχνης Χρυσοβαλάντη Στειακάκη.
Εν τω μεταξύ συνεχίζονται κανονικά τα εκπαιδευτικά προγράμματα και τα μαθήματα φωτογραφίας, ζωγραφικής, κεραμικής και ελεύθερου σχεδίου για τους μικρούς και μεγάλους φίλους, στους χώρους των Εικαστικών Εργαστηρίων.
Πληροφορίες – Δηλώσεις συμμετοχής: Εκπαιδευτικός Τομέας – Εικαστικά Εργαστήρια Χειμάρρας 8, τηλέφωνο: 28310 57353.