Πρόκειται για αληθινές ιστορίες του Γ. Σφήκα με θέμα ζώα που έχουν παρεξηγηθεί από τον άνθρωπο και παρουσιάζονται συχνά ως φόβητρο ή ως προσωποποίηση του κακού, ενώ είναι χρήσιμα ή ακόμα και έχουν επιδείξει μεγαλύτερη «ανθρωπιά» από εμάς. Ο λύκος, το φίδι, η αρκούδα όπως δεν τα φανταζόμαστε, έρχονται κοντά μας για να τα αγγίξουμε και να τα καταλάβουμε.
Με την Μαρία Τσουκνάκη -αφήγηση- και τον Άλκη Πασχαλίδη -μουσική, τραγούδια.
Θα ακολουθήσει εικαστικό εργαστήριο όπου τα παιδιά θα αποδώσουν με το δικό τους τρόπο τα ζώα των ιστοριών. Τα έργα των παιδιών θα εκτεθούν στο χώρο από το Σάββατο 6 Απριλίου ως την Κυριακή 21 Απριλίου.
Επίσης, στον καλλιτεχνικό χώρο του κατ-ART-ι, αύριο, Κυριακή, από τις 6:00 το απόγευμα έως τις 9 το βράδυ, θα πραγματοποιηθεί ένα βιωματικό εργαστήριο, με θέμα «Το φως στη φωτογραφία» και τη φωτομέτρηση στη φωτογραφία. Για φωτογράφους με κάποια εμπειρία. Με τον Άρη Τσαντιρόπουλο.
Συμμετοχή 2 ευρώ (τα έσοδα προορίζονται αποκλειστικά στην κάλυψη των αναγκών στέγασης του συλλόγου κατ-ΑΡΤ-ι).
Απαραίτητες οι δηλώσεις συμμετοχής στα τηλέφωνα: 28310 61585 και 6946269347.
Έφυγε από τη ζωή ο αρχαιολόγος Μιχάλης Ανδριανάκης
“Έφυγε” σήμερα από τη ζωή, ο γνωστός αρχαιολόγος, επίτιμος έφορος Αρχαιοτήτων, Μιχάλης Ανδριανάκης, σε ηλικία 74 ετών. Ο Μιχάλης Ανδριανάκης νοσηλευόταν με προβλήματα υγείας τις...