Εκ διαμέτρου αντίθετη ήταν η εικόνα και τα τελικά αποτελέσματα των δύο εκπροσώπων μας Επισκοπής και Ρεθυμνιακού στη Γ’ Εθνική στην 2η παρουσία τους για το πρωτάθλημα στον 8ο όμιλο.
Οι της Επισκοπής «πληγώθηκαν» από έναν πρώην ποδοσφαιριστή τους, τον Γιάννη Δρακάκη που σημείωσε και τα δύο γκολ του Πανακρωτηριακού στο τελικό 2-2 στο «Π. Βαρδινογιάννης». Αρχικά, ο Τσιριγώτης με το γκολ που σημείωσε στο 27′ συνέχισε από εκεί που «τέλειωσε» τη δουλειά πριν από μία εβδομάδα στο «Ατσαλένιο» όμως στη συνέχεια, επήλθε ένα μοιραίο λάθος -για την εξέλιξη του αγώνα- από τον πρωτοεμφανιζόμενο με τα χρώματα της Επισκοπής γκολκίπερ Ανδρέα Κολοβούρη στο 37′, ο οποίος έχασε τη μπάλα από τα πόδια του και ο Δρακάκης το μετουσίωσε σε γκολ.
Σα να μην έφτανε αυτό, ο Δρακάκης και πάλι έκανε το 1-2 στο 51′ και η Επισκοπή έτρεξε πολύ για να φέρει το ματς στα ίσια με σκόρερ, την αλλαγή του Βέλιτς, Δ. Πολυχρόνη (2-2). Ας σημειωθεί ότι οι «γυπαετοί» βέβαια, είχαν δύο δοκάρια (19′ Σουμπασάκης, 63′ Νάνι) και δύο ακυρωθέντα τέρματα (13′ Γκιοκας, 55′ Καρβουνιάρης).
Το «κυνήγησε» μέχρι τέλους ο Ρεθυμνιακός
Ο Ρεθυμνιακός δέχθηκε ένα τέρμα από τον Βρακάκη στο 23′ και έτρεχε στα υπόλοιπα 70 λεπτά για να ισοφαρίσει όμως το 1-0 παρέμεινε ως τελικό αποτέλεσμα. Οι παίκτες του Νίκου Καραδάκη στη συνέχεια, ανά πολύ μεγάλα διαστήματα, ήταν αυτοί που κυριαρχούσαν στο γήπεδο χάνοντας την πολύ μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσουν στο τέλος (93′) με τον Πλεύρη να σουτάρει ξυστά από το κάθετο δοκάρι.
Κι όλα τα παραπάνω συνέβησαν ενώ έρχεται το ρεθεμνιώτικο ντέρμπι στη Σοχώρα (Κυριακή 6 Οκτωβρίου).
«Στράβωσαν» κι άλλα αποτελέσματα
Δυο ματς με σύνολο ενός βαθμού. Πάλι καλά δηλαδή που, ο ΠΟΑ άφησε δύο βαθμούς στον Πόρο (1-1) με τους γηπεδούχους να τελειώνουν το ματς με 9 παίκτες (αποβλήθηκαν οι Λουμπάκης, Τριανταφυλλίδης).
Δεν ήταν όμως το μόνο παιχνίδι που είχε κόκκινες κάρτες. Στο ΔΑΚ Γάλλου, ο Πανακρωτηριακός αγωνιζόταν από το 61′ 10 παίκτες λόγω αποβολής του Λιονάκη, ενώ και στον Άγιο Νικόλαο είχαμε δύο αποβολές (Γεωργούλης ΣΥΝΚΑ και Μαρκάκης ΑΟΑΝ). Ο Άγιος Νικόλαος πέτυχε την πρώτη του νίκη, ενώ το ΣΥΝΚΑ που θα έχει ρεπό την ερχόμενη αγωνιστική, παραμένει στο απόλυτο «μηδέν».
Γ’ Εθνική – 8ος όμιλος
Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής:
Επισκοπή- Πανακρωτηριακός 2-2
(27′ Τσιριγώτης, 71′ Πολυχρόνης – 37′, 51′ Δρακάκης)
Κόκκινες: 61′ Λιονάκης (Ακρωτήρι)
Ηρόδοτος-Ρεθυμνιακός 1-0
(23′ Βρακάκης)
Πόρος-ΠΟΑ 1-1
(9′ (πεν.) Τιτομιχελάκης – 44′ (πεν.) Καϊμακαμούδης)
Κόκκινες: 44′ Λουμπάκης (Πόρος), 61′ Τριανταφυλλίδης (Πόρος)
ΑΟΑΝ – ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ 3-1
(10′ Μαρκάκης, 23′ Θεοδωρίδης, 91′ Τσάγκας – 89′ Κόλα)
Κόκκινες: 86′ Μαρκάκης (ΑΟΑΝ), 40′ Γεωργούλης (ΣΥΝΚΑ)
Ρεπό: Γιούχτας
Η βαθμολογία
Θ. Ομάδα Β. Ν-Ι-Η Γκολ
1. Ηρόδοτος 6 2-0-0 2-0
2. Επισκοπή 4 1-1-0 5-4
3. Γιούχτας 3 1-0-0 3-1
– Ρεθυμνιακός 3 1-0-1 3-2
– ΑΟΑΝ 3 1-0-1 4-4
6. ΠΟΑ 1 1-0-1 3-4
-. Ακρωτήρι 1 0-1-1 2-3
-. Πόρος 1 0-1-0 1-1
9. ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ 0 0-0-2 2-6
Η επόμενη (3η) αγωνιστική (6/10)
ΠΟΑ – Πανακρωτηριακός
Γιούχτας – Πόρος
Ρεθυμνιακός – Επισκοπής
ΑΟΑΝ – Ηρόδοτος
Ρεπό: ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ