Ποιος είπε ότι οι Ρεθεμνιώτες δεν έχουν θέση στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα πατινιών ταχύτητας; Μια τριάδα με πολύ ταλέντο, με πιο πολύ θέληση και ακόμη περισσότερο μέλλον βρέθηκε στην Ολλανδία και στην πόλη Χέερντε, πριν από λίγες ημέρες αποδεικνύοντας ότι ένα άθλημα με την δική του ιδιαίτερη ομορφιά, έχει δυναμική και παράλληλα ανοδική πορεία στο Ρέθυμνο.
Η Γεωργία Ζαφειριάδη, η Άννα-Μαρία Φορτσάκη και ο Παναγιώτης Μικελάτος, συνέθεσαν ένα σύνολο που έκλεψε τις εντυπώσεις και δημιούργησε ένα πλατύ χαμόγελο στο πρόσωπο του προπονητή τους Μανώλη Σφακιανάκη, που βλέπει το άθλημα των πατινιών να αποκτά μια θέση σημαντική στα σπορ που θα ενδιαφέρουν τους Ρεθεμνιώτες τα επόμενα χρόνια.
Μάλιστα η εικόνα της Άννας-Μαρίας Φορτσάκη να δίνει συνέντευξη στα διεθνή δίκτυα και πιο συγκεκριμένα στο τοπικό κανάλι Omropep Gelderland, ήταν συνάμα με την εικόνα, άλλη μια επιβράβευση για την προσπάθεια που καταβάλουν κοπέλες και αγόρια όλα αυτά τα χρόνια σε αυτοδημιούργητες ή οργανωμένες πίστες, για ένα άθλημα που έχει την δική του ομορφιά και θέση.
Ακόμη μια εμπειρία; Και μάλιστα Παγκόσμια. Ακόμη ένα δείγμα δυνατοτήτων και ταλέντου; Σημασία έχει ότι τα πατίνια και μάλιστα αυτά της ταχύτητας, έχουν μπει με φόρα πλέον στον αθλητισμό του Ρεθύμνου καθώς θα αποτελέσουν ολυμπιακό άθλημα από το 2020. Εκείνοι απλά ευχαριστούν εκείνους που τους στήριξαν σε αυτό το Παγκόσμιο «ταξίδι», αλλά και στην προσπάθειά τους. Τον μεγάλο χορηγό Grecotel, αλλά και τους υπόλοιπους υποστηρικτές. Όπως Powerskate, little kook, dandoulakistravel, γυμναστήριο «εν σώματι», σύλλογος ξενοδόχων Ρεθυμνου και χress-lab81.