Ώρα τελικού, τίτλου και απονομής στο 22ο τουρνουά beach volley «Κουρούμπελο». Όλα τα βλέμματα είναι στραμμένα στο κεντρικό σημείο της παραλίας του Ρεθύμνου και δη στον μεγάλο τελικό του τουρνουά. Το πρώτο σερβίς είναι προγραμματισμένο στις 22:00, με τους Μπακαλόγατο και Ανατολίτικο να… διασταυρώνουν τα ξίφη τους.
Οι δύο ομάδες φτάνουν για 2η φορά έως το φινάλε και τα πάντα προμηνύουν ένα συναρπαστικό και αμφίρροπο ματς. Ο Μπακαλόγατος έχει φτάσει 4 φορές σε τελικό και τις 3 έχει πανηγυρίσει την κατάκτηση της κούπας. Από την άλλη, το Ανατολίτικο έχει συμμετάσχει σε 4 τελικούς, αλλά ακόμα δεν έχει γευθεί τη χαρά της κατάκτησης του τίτλου.
Από κει και πέρα, σήμερα και δη στις 21:00 θα ξεκινήσει ο μικρός τελικός ανάμεσα σε Barrio και Nuvel. Μετά το φινάλε των τελικών θα πραγματοποιηθούν οι απονομές και θα απονεμηθούν ειδικά βραβεία και μετάλλια.
Οι ημιτελικοί
Barrio – Μπακαλόγατος 1-2 (21-23, 21-12, 11-15)
Έπαιξε καλά, προσπάθησε, το ήθελε, αλλά στις λεπτομέρειες το Barrio ηττήθηκε στο τάι μπρέικ και συνάμα έχασε την πρόκριση στον τελικό. Ο Μπακαλόγατος ξεκίνησε τα ρεκόρ και για 4η φορά στην ιστορία του, τα τελευταία 5 χρόνια, θα παίξει τελικό. Εντυπωσιακό για την ομάδα που μετράει ήδη 3 πρωταθλήματα και σήμερα το βράδυ έχει την ευκαιρία να πάρει το 4ο και να ισοφαρίσει την ιστορική ομάδα του Cozi cafe από την δεκαετία των 00’s.
Αγωνιστικά ο Μπακαλόγατος ξεκίνησε δυνατά και έδειξε ποιος θα είναι το αφεντικό στον ημιτελικό. Το Barrio έκανε την αντεπίθεσή του και κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια στο 19-19 και στο 20-20. Στις λεπτομέρειες το σετ γύρισε στους περσινούς πρωταθλητές για το 0-1.
Στο 2ο σετ αντιστράφηκε η εικόνα και μόνο που το σκορ έγραφε 12-2 και 16-5 υπέρ του Barrio, έδειξε ότι όχι μόνο θα πάμε και σε 3ο σετ, το τάι μπρέικ, αλλά θα έχουμε και αγωνία. Το 21-12 βρήκε το Barrio να πανηγυρίζει έξαλα, βλέποντας ακόμα πιο κοντά το όνειρο του τελικού. Όμως τα πράγματα στο 3ο σετ δεν πήγαν έτσι όπως τα περίμεναν στην ομάδα του Πολύδωρου Γάσπαρη. Ο Μπακαλόγατος ξεκίνησε και πάλι δυνατά, προηγήθηκε με 1-4 και 3-7 και το Barrio απλά ακολουθούσε. Στο 10-13 είχε μία ευκαιρία, αλλά χάθηκε και έγινε το 10-14 και το 11-14 για να τελειώσει ο ημιτελικός με επίθεση του Μποτζολάκη για το 11-15 και 1-2 σετ. Ο Μπακαλόγατος έγραψε ιστορία και συμμετέχει σε τελικό για 4η φορά τα τελευταία 5 χρόνια.
Ανατολίτικο – Nuvel 2-0 (21-16, 21-18)
Το Ανατολίτικο είχε εύκολο έργο απέναντι στο αουτσάιντερ που ακούσει στο όνομα Nuvel. Η τρελοπαρέα των Αντωνάκη, Διαμαντάκη, Κουταλά, Μπαρκάτσα και Κουνδουράκη έφτασαν την ομάδα του παλιού λιμανιού για 1η φορά σε ημιτελικό στο Κουρούμπελο, αλλά μέχρι εκεί. Βέβαια το Ανατολίτικο δεν έκανε και κανένα τρελό παιχνίδι για να δικαιολογήσει την συμμετοχή του στον ημιτελικό ή την πρόκρισή του στον τελικό, αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν δέχτηκε και την μεγάλη αντίσταση για να πιάσει… κόκκινα.
Στο 1ο σετ είχε τη διαφορά, την κράτησε και κατάφερε να κερδίσει με 21-16, με λίγες αλλά καλές φάσεις. Στο 2ο σετ προηγήθηκε από το ξεκίνημα το Nuvel, προς έκπληξη όλων, και κατάφερε να οδηγήσει το σετ έως και το 10-11 υπέρ του. Το Ανατολίτικο έκανε αυτό που ξέρει καλύτερα, αντέδρασε και με 21-18 πήρε το σετ και το ματς. Έτσι θα συμμετάσχει για 4η φορά σε τελικό, αλλά χωρίς να έχει πανηγυρίσει τίτλο.
Το σημερινό πρόγραμμα των τελικών
Τετάρτη 30 Ιουλίου
21:00 Μικρός τελικός: Barrio – Nuvel
22:00 Μεγάλος τελικός: Μπακαλόγατος – Ανατολίτικο
Ο «δρόμος» προς τον τελικό του «Κουρούμπελο»
Η φάση των «16»
1. Barrio – Βillias 2-0 ά.α.
2. Άμμος & Ήλιος – Bikakis 2-0
3. Μπακαλόγατος – Irini 2-0
4. Peperoncino – Adele 1-2
5. Anatolitiko – Lux 2-0
6. Wokspot – Cyber 2-0
7. Vista – Vienna 2-0
8. Nuvel – Rubik 2-0
Προημιτελικά
9. Barrio – Άμμος & Ήλιος 2-0
10. Μπακαλόγατος – Adele 2-0
11. Ανατολίτικο – Wokspot 2-0
12. Vista – Nuvel 1-2
Ημιτελικά
13. Barrio – Μπακαλόγατος 1-2
14. Ανατολίτικο – Nuvel 2-0
Τελικά
Τετάρτη 31 Ιουλίου
21:30 Barrio – Nuvel
21:30 Μπακαλόγατος – Ανατολίτικο