«Ημέρες (και νύχτες) Ρεθύμνου»: μια καταιγίδα πολιτισμού υψηλού επιπέδου και μικρού κόστους, όλες δωρεάν για τους πολίτες και τους επισκέπτες του Ρεθύμνου. Σε χώρους άγνωστους όχι μόνο για τη διεξαγωγή εκδηλώσεων αλλά και για την ύπαρξή τους την ίδια. Από έναν Σύλλογο, που ελάχιστα γνωστός ήταν μέχρι πρότινος στον τομέα αυτό.
Μπράβο που μας γνωρίσατε και τιμήσατε για πρώτη φορά στον τόπο μας Ρεθεμνιώτες που τους (εκ)τιμούν και τους χαίρονται αλλού: τον Γιώργο Κουμεντάκη, το Νίκο Κατριτζιδάκη, το Νίκο Πλατύρραχο, τον Δημήτρη Χατζόπουλο, τον Μανόλη Παπαδάκη, τη Στέλα Αραμπατζόγλου και τόσους ακόμη.
Μπράβο, παιδιά, ιδιαίτερα εσείς που δεν είστε από το Ρέθυμνο αλλά το αγαπήσατε περισσότερο από εμάς τους γηγενείς, που επιλέξατε να ζήσετε σ’ αυτό και μας το γνωρίζετε με τη δική σας καθαρή ματιά. Μπράβο, φίλε Θωμά Κρεβετζάκη, και συ Κώστα Ανδρώνη. Αλλά και σεις οι Ρεθεμνιώτες, ο Στέλιος Δαφέρμος, η Στεφανία Τριανταφύλλου και τόσοι ακόμη, που τους πλαισιώσατε και τρέξατε σαν άλογα για να υπάρξει το αποτέλεσμα που εμείς χαρήκαμε. Μπράβο και στους φορείς που πίστεψαν σε σας και σας στήριξαν. Και του χρόνου και πάντα δροσεροί, δημιουργικοί και κοσμοπολίτες!
Έφυγε από τη ζωή ο αρχαιολόγος Μιχάλης Ανδριανάκης
“Έφυγε” σήμερα από τη ζωή, ο γνωστός αρχαιολόγος, επίτιμος έφορος Αρχαιοτήτων, Μιχάλης Ανδριανάκης, σε ηλικία 74 ετών. Ο Μιχάλης Ανδριανάκης νοσηλευόταν με προβλήματα υγείας τις...