Ελάχιστοι είναι οι πλειστηριασμοί που έχουν γίνει στην Κρήτη από τον Φεβρουάριο, οπότε και τέθηκαν σε υποχρεωτική ισχύ οι ηλεκτρονικοί πλειστηριασμοί μέχρι και σήμερα, γεγονός που κατά κύριο λόγο οφείλεται στη συνεχιζόμενη κινητοποίηση των συμβολαιογράφων του νησιού, που είναι οι μοναδικοί σε ολόκληρη τη χώρα που απέχουν από αυτά τα καθήκοντα τους περίπου ένα χρόνο, ως ένδειξη διαμαρτυρίας για τις κυβερνητικές αποφάσεις.
Αξιοσημείωτο είναι δε και το γεγονός πως ουδείς συμβολαιογράφος από τον νομό Ρεθύμνου δεν έχει λάβει πιστοποίηση για να μπορεί να κάνει ηλεκτρονικούς πλειστηριασμούς, ενώ και σε επίπεδο Κρήτης ο αριθμός αυτός δεν ξεπερνά τα 10 άτομα. Η επιλογή αυτή είναι συνειδητή από πλευράς συμβολαιογράφων και αποτελεί μια ακόμα μορφή κινητοποίησης και διαμαρτυρίας απέναντι στον τρόπο που η κυβέρνηση χειρίζεται το θέματα των πλειστηριασμών.
Ειδικότερα, σύμφωνα με τα στοιχεία των συμβολαιογράφων σε πανελλαδικό επίπεδο, από τον Φεβρουάριο οπότε και είναι υποχρεωτικοί οι ηλεκτρονικοί πλειστηριασμοί μέχρι και τον Αύγουστο είχαν αναρτηθεί 14.931 πλειστηριασμοί σε όλη τη χώρα. Από τους ολοκληρώθηκαν 7.896 εκ των οποίων οι 3.652 ήταν γόνιμοι (κατακυρώθηκε ακίνητο) και οι 4.244 άγονοι (δεν υπήρξε ενδιαφέρον). Από αυτός ελάχιστοι, μόλις 65, έγιναν το διάστημα αυτό στην Κρήτη, όταν για παράδειγμα στη Θράκη που μετρά μισούς συμβολαιογράφους από την Κρήτη έγιναν περίπου 300 το ίδιο διάστημα.
Οι συμβολαιογράφοι του νησιού συνεχίζουν την αποχή τους μέχρι και τις 16 Σεπτεμβρίου, οπότε και αναμένεται να ξεκινήσει η κινητικότητα στο θέμα των πλειστηριασμών στο νησί που έχει μείνει πίσω συγκριτικά με την υπόλοιπη χώρα. Ωστόσο ερωτηματικό παραμένει πόσους πλειστηριασμούς θα μπορούν να ενεργήσουν οι ελάχιστοι, εκτιμάται 10, πιστοποιημένοι συμβολαιογράφοι στο νησί.
Η πρόεδρος του Συμβολαιογραφικού Συλλόγου Κρήτης, Αναστασία Δρανδάκη, μιλώντας στα «Ρ.Ν.», εξήγησε πως η πολύμηνη αποχή των συμβολαιογράφων δεν σημαίνει ότι δεν γίνονται πλειστηριασμοί ακινήτων του νησιού, αφού ο νόμος δίνει τη δυνατότητα στους επισπεύδοντες να απευθυνθούν σε γραφεία της πρωτεύουσας προκειμένου να προχωρήσουν οι διαδικασίες.
Ειδικότερα, σε σχετικές δηλώσεις της η κ. Δρανδάκη, ανέφερε: «Στο Ρέθυμνο δεν έχει πιστοποιηθεί κανένας συμβολαιογράφος για να μπορεί να κάνει ηλεκτρονικούς πλειστηριασμούς. Ωστόσο κάποιοι πλειστηριασμοί «έφυγαν» από τον νομό καθώς οι επισπεύδοντες τους πήραν και τους ανέθεσαν σε συναδέλφους γειτονικών νομών, από τους ελάχιστους πιστοποιημένους που υπάρχουν σε όλη την Κρήτη ή ακόμα και σε συναδέλφους των Αθηνών. Εμείς δεν ξέρουμε τον πλήρη αριθμό των πιστοποιημένων συναδέλφων διότι η πιστοποίηση γίνεται μέσα από την ηλεκτρονική πλατφόρμα την οποία διαχειρίζονται στον συμβολαιογραφικό σύλλογο της Αθήνας. Γνωρίζουμε σίγουρα για πέντε συναδέλφους, όμως υπολογίζουμε ότι το πολύ 10 να έχουν πιστοποιηθεί από τους 130 που είμαστε σύνολο οι συμβολαιογράφοι στην Κρήτη. Ωστόσο ακόμα και οι πλειστηριασμοί που ανατέθηκαν σε συναδέλφους των γειτονικών νομών στην πλειοψηφία τους δεν πραγματοποιήθηκαν δεδομένης της αποχής. Από κει και πέρα όμως εξαιτίας της αποχής κάποιοι επισπεύδοντες πήραν τους πλειστηριασμούς και τους ανέθεσαν σε συμβολαιογράφους των Αθηνών, γιατί ο νόμος με την τελευταία τροποποίηση του Κώδικα Πολιτικής Δικονομίας προβλέπει αυτή τη δυνατότητα. Αν για οποιονδήποτε λόγο οι πλειστηριασμοί δεν μπορούν να πραγματοποιηθούν σε μια περιοχή μπορούν να πάνε στην πρωτεύουσα του κράτους. Συμπερασματικά μπορούμε να πούμε ότι στην Κρήτη έχουν «παγώσει» τα πράγματα λόγω της αποχής και δη στο Ρέθυμνο, όπου δεν υπάρχει κανένας πιστοποιημένος συμβολαιογράφος. Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι δεν γίνονται πλειστηριασμοί ρεθεμνιώτικων ακινήτων και αυτό πρέπει να γίνει σαφές. Διότι επαναλαμβάνω μπορούν να πάνε ή στους γειτονικούς νομούς, είτε στην Αθήνα. Ωστόσο θεωρώ ότι εξαιτίας της κινητοποίησης μας έγιναν κάποια βήματα θετικότερης αντιμετώπισης και από πλευράς τραπεζών και από πλευράς οφειλετών. Κάποια πράγματα έχουν αρχίσει και εξομαλύνονται. Οι τράπεζες έχουν αρχίσει και γίνονται πιο διαλλακτικές και προχωρούν σε ευνοϊκότερους κανονισμούς και παράλληλα αυτή η πίεση προς τους οφειλέτες έχει οδηγήσει πολλούς από τους στρατηγικούς κακοπληρωτές, όπως τους ονομάζουμε, να βρούνε ξαφνικά τα χρήματα που απαιτούνται. Εμείς εξ αρχής λέγαμε ότι η πολιτεία έπρεπε να είχε αναλάβει τις ευθύνες της με πιο αποφασιστικό τρόπο. Για παράδειγμα αυτή την πλατφόρμα των πλειστηριασμών πρέπει να τη διαχειρίζεται το υπουργείο Δικαιοσύνης».
Κατά πληροφορίες στην πλειοψηφία τους είναι βιομηχανικά κτίρια και ξενοδοχεία τα ακίνητα που πλειστηριάζονται στην Κρήτη.