Με αρκετές διαφορές σε σχέση με τις αντίστοιχες διοργανώσεις των προηγούμενων ετών, ξεκινούν στις 31 Οκτωβρίου τα πρωταθλήματα Κ14 και Κ16 ή πιο γνωστά ως πρωταθλήματα Νέων και Παίδων των Μικτών ομάδων, των Νομών της Ελλάδας.
Τα Πανελλήνια πρωταθλήματα Προεπιλογής Εθνικών Ομάδων 2018-2019 δίνουν τη δυνατότητα στις ομάδες που θα πάρουν το «εισιτήριο» από τον Κρητικό 12ο όμιλο (Ηράκλειο, Λασίθι, Ρέθυμνο και Χανιά), αλλά και από τον νησιωτικό 13ο (Δωδεκάνησα, Κυκλάδες, Λέσβος, Σάμος και Χίος) να προκριθούν απευθείας στην 3η φάση του θεσμού, ή καλύτερα στις 16 καλύτερες ομάδες της Επικράτειας. Με νωπές λοιπόν ακόμη στην μνήμη τις στιγμές από την περσινή πολύ καλή πορεία που είχαν κυρίως οι Νέοι του Ρεθύμνου, τα δυο Ρεθεμνιώτικα Μικτά τμήματα υποδομών, με τον Μιχάλη Βουράκη πλέον στον πάγκο τους, ρίχνονται στην «μάχη της Κρήτης» με στόχο να επαναλάβουν, η ακόμη και να δημιουργήσουν μια ακόμη καλύτερη πορεία.
Σύμφωνα λοιπόν με την προκήρυξη της διοργανώτριας ΕΠΟ, θα ισχύσουν:
1 ος όμιλος: Έβρος, Θράκη, Καβάλα, Ξάνθη
2 ος όμιλος: Δράμα, Κιλκίς, Σέρρες, Χαλκιδική
3 ος όμιλος: Ημαθία, Μακεδονία, Πέλλα, Πιερία
4 ος όμιλος: Ήπειρος, Καστοριά, Κοζάνη, Φλώρινα
5 ος όμιλος: Άρτα, Θεσπρωτία, Κέρκυρα, Πρέβεζα – Λευκάδα
6 ος όμιλος: Γρεβενά, Καρδίτσα, Λάρισα, Τρίκαλα
7 ος όμιλος: Εύβοια, Ευρυτανία, Θεσσαλία, Φθιώτιδα
8 ος όμιλος: Αιτωλοακαρνανία, Αχαΐα, Βοιωτία. Φωκίδα
9 ος όμιλος: Ζάκυνθος, Ηλεία, Κεφαλλήνια – Ιθάκη, Μεσσηνία
10ος όμιλος: Αργολίδα, Αρκαδία, Κόρινθος, Λακωνία
11ος όμιλος: Αθήνα, Ανατολική Αττική, Δυτική Αττική, Πειραιάς
12ος όμιλος: Ηράκλειο, Λασίθι, Ρέθυμνο, Χανιά
13ος όμιλος: Δωδεκάνησα, Κυκλάδες, Λέσβος, Σάμος, Χίος.
Σε εφαρμογή το ειδικό πρόγραμμα «Fair – play»
Στα Πανελλήνια Πρωταθλήματα Προεπιλογής Εθνικών Ομάδων Κ 14 – Κ 16 θα εφαρμοστεί ένα ειδικό πρόγραμμα με την ονομασία πάσα στο Fair-Play. Κατά τη διάρκεια του αγώνα, ο διαιτητής έχει το δικαίωμα κατά την κρίση του να δείξει την μπλε κάρτα σε ποδοσφαιριστή της ομάδας που θα κάνει Fair-Play. Οι ομάδες στην 1η Φάση των πρωταθλημάτων θα συγκεντρώνουν, μια ειδική βαθμολογία για το Fair-Play κατά τη διάρκεια των αγώνων που έχει ως εξής: Η μπλε κάρτα βαθμολογείται με 3 βαθμούς η κόκκινη κάρτα θα αφαιρεί 2 Βαθμούς και η κίτρινη θα αφαιρεί 1 βαθμό. Ομάδα που δεν πήρε καμία κάρτα ποινής κατά την διάρκεια ενός αγώνα παίρνει 6 βαθμούς. Στο τέλος τις 1ης Φάσης θα αναδειχτούν οι τρεις (3) καλύτερες ομάδες σε κάθε πρωτάθλημα, που θα έχουν συγκεντρώσει την υψηλότερη βαθμολογία στους οποίους θα απονεμηθούν: α. Η πρώτη ομάδα στο βαθμολογικό πίνακα θα παραλάβει το κύπελλο του FairPlay και οι παίκτες θα παραλάβουν από μία τσάντα με πλήρη εμφάνιση τις Εθνικής Ελλάδος, τριάντα (30) στο σύνολο. β. Η Δεύτερη και Τρίτη Ομάδα μια πλήρη εμφάνιση τις Εθνικής Ελλάδος, τριάντα (30) στο σύνολο.
Από την 3η Φάση των Πρωταθλημάτων θα εφαρμοστεί σε ατομικό επίπεδο το Fair-Play με τους παραπάνω όρους. Επιπλέον ομάδα που κατά τη διάρκεια του αγώνα δε τιμωρηθεί με κάρτα, στην ειδική βαθμολογία θα προστίθενται 2 μπλε κάρτες (+6 βαθμοί ανά αγώνα) για κάθε ποδοσφαιριστή. Οι τρεις (3) πρώτοι ποδοσφαιριστές του πρωταθλήματος Κ-14 και τρεις (3) πρώτοι ποδοσφαιριστές του πρωταθλήματος Κ-16, στο τέλος των πρωταθλημάτων, θα κερδίσουν από ένα ταξίδι με τα έξοδα πληρωμένα από τη Ε.Π.Ο., για έναν εκτός έδρας αγώνα της Εθνικής Ελλάδος, συνοδευόμενοι από τον έναν κηδεμόνα τους. (συνολικά 12 άτομα).
Ομάδα που κατά τη διάρκεια του πρωταθλήματος δε δεχθεί καμία κάρτα ποινής θα παρακολουθήσει έναν εντός έδρας αγώνα τις Εθνικής Ελλάδος με τα έξοδα πληρωμένα από την ΕΠΟ.