Εκ διαμέτρου αντίθετες εικόνες σε σχέση με τις προηγούμενες εβδομάδες μπορεί εύκολα κάποιος να παρατηρήσει στις τελευταίες προπονήσεις του Ρέθυμνο Cretan Kings. Προπονητές και παίκτες ανακουφισμένοι και με την ψυχολογία στα ύψη μετά το μεγάλο «διπλό» επί του Λαυρίου που ουσιαστικά τους έβαλε πολύ δυνατά στην διεκδίκηση της παραμονής.
Το συγκρότημα του Βαγγέλη Ζιάγκου θα μπορούσε κάλλιστα να πανηγυρίσει τουλάχιστον μία νίκη στα δύο εντός έδρας παιχνίδια με Άρη και ΠΑΟΚ. Αμφότερα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες κι ενώ σε μεγάλα χρονικά διαστήματα οι Ρεθεμνιώτες έδειχναν ικανοί για το ροζ φύλλο. Κάτι τέτοιο δεν πραγματοποιήθηκε και οι «κεραμιδί» ήξεραν πάρα πολύ καλά πως μία από τις τελευταίες ευκαιρίες τους ήταν κόντρα στο Λαύριο. Δεν είναι εύκολο να διαχειριστείς αυτό το «πρέπει» και δη σε ένα εκτός έδρας ματς. Εξ ου και το ότι προσπάθησαν να τελειώσουν την υπόθεση νίκη πολύ νωρίτερα του αναμενομένου. Στο φινάλε τα κατάφεραν και αυτό που μετράει είναι οι 2 βαθμοί και συνάμα το ότι ανάγκασαν το Λαύριο να μπει σε περιπέτειες.
Η συνέχεια είναι δυσκολότερη για την ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου που αρχικά αντιμετωπίζει την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ και στη συνέχεια το πρωτάθλημα διακόπτεται για έναν ολόκληρο μήνα. Ο 42χρονος τεχνικός προετοιμάζει τους παίκτες του για ένα δυνατό τεστ και δη απέναντι σε μία ομάδα με τρομερή ποιότητα, εμπειρία και λύσεις σε όλες τις γραμμές. Οι Ρεθεμνιώτες θέλουν να διεκδικήσουν ό,τι τους αναλογεί, να δουλέψουν πάνω σε συγκεκριμένα πράγματα και ακολούθως να στρωθούν στη δουλειά. Ο ένας μήνας διακοπής ισοδυναμεί σε μίνι προετοιμασία και στο πλάνο υπάρχει μία ακόμα προσθαφαίρεση στο ρόστερ.
Μπήτης-Κωνσταντινόπουλος-Τζιοπάνος Ν. στο ΑΕΚ – Ρέθυμνο
Η διαιτητική τριάδα των Μπήτη-Κωνσταντινόπουλου-Τζιοπάνου Ν. θα διευθύνει το ματς ΑΕΚ – Ρέθυμνο Cretan Kings, το οποίο θα διεξαχθεί το Σάββατο 2 Φεβρουαρίου στις 17:00. Η Basket League περνάει στην 16η «στροφή» και τα βλέμματα των ανθρώπων του Ρεθύμνου είναι στραμμένα και σε δύο άλλα γήπεδα και συγκεκριμένα στα ματς Άρης – Πανιώνιος και Κύμη Κολοσσός Ρόδου.
Το πρόγραμμα και οι διαιτητές της 16ης αγωνιστικής
Σάββατο 2 Φεβρουαρίου
15:45 Άρης – Πανιώνιος
(Πουρσανίδης Γ.-Ανδρικόπουλος-Αναστόπουλος Α.)
15:45 Χολαργός – Περιστέρι
(Καρακατσούνης-Τζαφλέρης-Τσώνος)
15:45 Κύμη – Κολοσσός Ρόδου
(Κορομηλάς-Συμεωνίδης-Ζαχαρής)
17:00 ΑΕΚ – Ρέθυμνο Cretan Kings
(Μπήτης-Κωνσταντινόπουλος-Τζιοπάνος Ν.)
18:00 Προμηθέας Πατρών – ΠΑΟΚ
(Σχινάς-Τσαρούχα-Παντελίδης)
Κυριακή 3 Φεβρουαρίου
15:30 Ήφαιστος Λήμνου – Ολυμπιακός
(Μάνος-Ψαριανός-Καλογερόπουλος Λ.)
Δευτέρα 4 Φεβρουαρίου
15:30 Λαύριο – Παναθηναϊκός
(Παπαπέτρου-Σταματόπουλος-Πιτσίλκας)