Με τον καλύτερο τρόπο έκλεισε τη χρονιά ο Ερμής, όμως, αυτό που δημιούργησε δεν ήταν αποτέλεσμα της «μιας νύχτας ή της μιας ημέρας»… Διοίκηση και προπονητικό τιμ συνεργάστηκαν με τέτοιο τρόπο ούτως ώστε, τα αποτελέσματα να έρθουν γρήγορα και με τον ασφαλέστερο τρόπο.
Ο Μανώλης Παπαματθαιάκης μίλησε αμέσως μετά το τελευταίο παιγνίδι με τον Άλιμο (νίκη με 2-0) και έκανε μια συνολική αποτίμηση της χρονιάς που φεύγει. Τα λόγια του δεν «χάιδεψαν» κεφάλια αλλά ήταν έτσι ακριβώς όπως τα έζησε, δίπλα σε παίκτες, συνεργάτες και παράγοντες.
«Πράγματι, ο Ερμής έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο αυτή τη χρονιά. Αξίζουν συγχαρητήρια σ’ όλα τα παιδιά, τους ποδοσφαιριστές, τους συνεργάτες μας και φυσικά στον κόσμο μας για την συμπαράστασή που επέδειξε καθ’ όλη τη διάρκεια της χρονιάς.
Φυσικά σ’ αυτό το σημείο δεν θα πρέπει να εξαιρέσουμε τη δουλειά και το χρόνο που αφιέρωσε η διοίκησή μας. Μας τα παρείχε όλα προκειμένου εμείς να δουλεύουμε όσο καλύτερα μπορούμε.
Η κατάληψη της 6ης θέσης, αποτελεί παρακαταθήκη για την επόμενη χρονιά. Δεν είναι μόνο αυτό… Η συγκομιδή των 50 βαθμών, το αήττητο της έδρας μας και η καλύτερη επίθεση της κατηγορίας μετά τον ΟΦΗ είναι πράγματα που πρέπει να επισημάνουμε. Θεωρώ ότι η ομάδα πρέπει να πατήσει σε αυτά και να πετύχει ακόμα περισσότερα στο μέλλον. Ο Ερμής έχει τα εχέγγυα για να το πράξει. Θέλω να ευχαριστήσω τους ποδοσφαιριστές μου και να τους ευχηθώ καλό καλοκαίρι».