Το αδιέξοδο στο οποίο έχουν περιέλθει τα πρωταθλήματα βόλεϊ –εκτός αυτό της Α1 ανδρών- ελέω μη αδειοδότησης των περισσότερων κλειστών γυμναστηρίων της Ελλάδας «σπάει», αλλά έπειτα από μία ταλαιπωρία δύο εβδομάδων.
Μέσα στον κατάλογο των «κομμένων» γυμναστηρίων συγκαταλέγεται, έστω και προσωρινά, το κλειστό «Μελίνα Μερκούρη». Παρά την έκδοση, 10ήμερης προσωρινής άδειας από το υφυπουργείο Αθλητισμού, υπάρχουν σοβαρότατες δυσκολίες στην χορήγηση αδειών διεξαγωγής αγώνων.
Αυτή, είναι η δεύτερη αναβολή στην Α1 γυναικών πετοσφαίρισης και ομολογουμένως, οι συνεχόμενες αναστολές «δοκιμάζουν» τα… νεύρα των ομάδων, των παικτριών και του κόσμου που, όλοι τους, περίμεναν τόσο καιρό με αδημονία την πρεμιέρα. Και τι πρεμιέρα, με τον νταμπλούχο Ολυμπιακό!
Αρχικά, ο γόρδιος δεσμός έδειξε πως θα λυθεί όταν και δόθηκε η προσωρινή άδεια για την τέλεση των αγώνων εθνικών πρωταθλημάτων. (Η ΓΓΑ κοινοποίησε ότι για ένα διάστημα θα μπορούσαν να πραγματοποιηθούν αθλοπαιδιές αποκλειστικά σε γήπεδα όπου διεξήχθησαν τα ματς των πρωταθλημάτων της τελευταίας αγωνιστικής της προηγούμενης περιόδου.
Το «Μελίνα Μερκούρη» είχε αυτό το «αβαντάζ» και λόγω της προσωρινής έγκρισης που χορηγήθηκε από το Δήμο, τελέστηκε ο αγώνας του Ρεθύμνου με τον Ίκαρο. Ο ΟΠΕΡ θα μπορούσε να αγωνιστεί στην εβδομάδα που πέρασε αλλά η ΕΟΠΕ κράτησε πάγια στάση για το γεγονός ότι δεν ήθελε να υπάρχουν κενά αγώνων με την έναρξη του πρωταθλήματος.
Η Ομοσπονδία της πετοσφαίρσης λοιπόν, λαμβάνοντας υπ’ όψιν της, τις οριζόντιες βουλές της Γενικής Γραμματείας Αθλητισμού αποφάσισε να αναστείλει και τη 2η αγωνιστική (στην ουσία την έναρξη του πρωταθλήματος) και να χρειαστεί να περιμένει μέχρι τις 26-28 Οκτωβρίου οπότε και το πρωτάθλημα θα ξεκινήσει από την 3η αγωνιστική. Όπερ σημαίνει ότι η ρεθυμνιώτικη ομάδα δεν θα αγωνιστεί με τον Ολυμπιακό, αλλά ούτε με τους Μακεδόνες που τα δύο αυτά ματς ήταν προγραμματισμένα για την 1η και τη 2η αγωνιστική αντίστοιχα και υποδέχεται στο «Μελίνα Μερκούρη» το Μαρκόπουλο.
Οι αγώνες της 1ης και της 2ης αγωνιστικής, μοιραία, θα δοθούν εμβόλιμα σε ημερομηνία που θα καθορίσει η επιτροπή πρωταθλήματος της Α1.
Η ανακοίνωση της ΕΟΠΕ
Η ΕΟΠΕ εξέδωσε ανακοίνωση με την οποία κοινοποιεί τις προθέσεις της γι’ αυτή την εβδομάδα. Πιο αναλυτικά: «Η Εκτελεστική Επιτροπή της ΕΟΠΕ, μετά από εξουσιοδότηση του ΔΣ, συνεδρίασε σήμερα 14/10/2013, σχετικά με το θέμα που υπάρχει με τις άδειες λειτουργίας των Κλειστών Γυμναστηρίων και κατ’ επέκταση με τις άδειες διεξαγωγής των αγώνων.
Διαπιστώθηκε ότι, παρά την έκδοση, το τελευταίο διάστημα, δύο αποφάσεων από το Υφυπουργείο Αθλητισμού, υπάρχουν σοβαρότατες δυσκολίες στην χορήγηση αδειών διεξαγωγής αγώνων.
Η Εκτελεστική Επιτροπή της ΕΟΠΕ μετά από εισήγηση της ΚΕΠ, λαμβάνοντας υπόψη όλα τα ανωτέρω, προς αποφυγή διεξαγωγής μέρους μόνο των αγώνων της αγωνιστικής ημέρας του κάθε πρωταθλήματος και επιθυμώντας προτού εφαρμόσει τα προβλεπόμενα στους κανονισμούς να δώσει χρονικό περιθώριο στις ομάδες να εξασφαλίσουν γήπεδο που διαθέτει τα παραπάνω, αποφάσισε:
Την αναβολή των αγώνων και της 2ης αγωνιστικής ημέρας της Α1 Εθνικής κατηγορίας Γυναικών και του Γ’ Ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών αλλά και της 1ης αγωνιστικής ημέρας των τριών ομίλων της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών και των ομίλων Α’ και Β’ της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών που ήταν προγραμματισμένες στις 19-20/10/2013.
Τα πρωταθλήματα θα ξεκινήσουν το Σαββατοκύριακο 26-27/10/2013 με τη διεξαγωγή της 3ης αγωνιστικής στην Α1 Γυναικών και στον Γ’ Όμιλο της Α2 Γυναικών και με τη διεξαγωγή της 2ης αγωνιστικής στους 3 ομίλους της Α2 Ανδρών και σε Α’ και Β’ Όμιλο της Α2 Γυναικών, ενώ οι αγώνες που αναβλήθηκαν θα οριστούν εκ νέου το αμέσως προσεχές διάστημα.
Διευκρινίζεται ότι σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία (ν. 4049/2012) οι άδειες διεξαγωγής των αγώνων δεν εκδίδονται πλέον από τη διοργανώτρια αρχή, αλλά από την αρμόδια για θέματα αθλητισμού υπηρεσία της οικείας Περιφέρειας και με ευθύνη των γηπεδούχων σωματείων, τα οποία εκτός από το σχετικό αίτημα και το πρόγραμμα των αγώνων, καταθέτουν υποχρεωτικά και την άδεια λειτουργίας του Κλειστού Γυμναστηρίου.»
Φιλικό με τη Θήρα
Η νέα τάξη πραγμάτων αναγκάζει τους Ρεθυμνιώτες να ψάξουν αγωνιστικούς ρυθμούς. Τα αντανακλαστικά των κυανοκιτρίνων δούλεψαν γρήγορα και γι’ αυτό το Σάββατο στις 16.00, προγραμματίστηκε φιλικός αγώνας με την Θήρα. Η ομάδα της Σαντορίνης που αγωνίζεται στην Α2, προσφέρθηκε να έρθει και να δοκιμάσει και ‘κεινη με τη σειρά της τις δυνάμεις της απέναντι στον ΟΠΕΡ.
Χαχαγιόπουλος: «Ήμασταν έτοιμοι για τον Ολυμπιακό»
Η είδηση ότι το πρωτάθλημα αναστέλλεται, σκόρπισε την απογοήτευση στους ανθρώπους του ΟΠΕΡ και δη τον προπονητή της ομάδας Μιχάλη Χαχαγιόπουλο. Ο 38χρονος κόουτς περίμενε πως και πως τον αγώνα με τον Ολυμπιακό. Εδώ θα πρέπει προσθέσουμε μία ιδιαιτερότητα. Ο Ολυμπιακός, θα αγωνιζόταν έχοντας κουρασμένες τις 4 διεθνείς παίκτριες που διαθέτει. Ο Δραμινός κόουτς είχε να πει για όλα τα παραπάνω:
«Ε, δεν είναι ευχάριστο να προετοιμάζεσαι τόσο μεγάλο διάστημα για να αγωνιστείς, να δουλεύεις στο ψυχολογικό τομέα για να αντιμετωπίσεις τον νταμπλούχο Ελλάδας και για δεύτερη συναπτή Κυριακή να αναβάλλεται το ματς.Εμείς ήμασταν έτοιμοι ψυχολογικά και αγωνιστικά πιστεύω για ένα ματς με τον Ολυμπιακό. Κι ο κόσμος ήταν έτοιμος να έρθει και να παρακολουθήσει την αναμέτρηση. Όπως και να ‘χει, πρέπει να προετοιμαστούμε, έστω και με τον τρόπο που ήρθαν τα πράγματα. Το χειρότερο για μας είναι ότι, είμαστε ομάδα που βρίσκεται στην περιφέρεια και η εύρεση αντιπάλου στα μέτρα μας, είναι ένα δύσκολο κομμάτι. Πάλι καλά, θα αντιμετωπίσουμε την ομάδα της Σαντορίνης (Θήρα) στο γήπεδό μας κι έτσι θα μπορέσουμε τουλάχιστον να δώσουμε αγωνιστικούς ρυθμούς στις αθλήτριές μας. Ξέρετε, είναι γνωστό ότι οι ομάδες του κέντρου μπορούν να εκμεταλλευτούν το όποιο γεγονός και να δώσουν πολύ δυνατά παιγνίδια».