Ο σκακιστής του ΣΚΟΡ τερμάτισε συγκεντρώνοντας έξι βαθμούς σε εννιά αγώνες στο σύνολο, αντιμετωπίζοντας ισχυρούς αντιπάλους και δείχνοντας από την αρχή την μεγάλη του κλάση.
Ωστόσο ο Νικόλας Θεοδώρου βραβεύθηκε ως ο πρώτος έφηβος σκακιστής (κάτω των 18) του τουρνουά.
Ήταν ένα από τα πιο δυνατά σκακιστικά τουρνουά του ελληνικού καλοκαιριού με τον νεαρό να καταλαμβάνει την 12η θέση στην συνολική τελική κατάταξη (ισοβάθμησε με τον Μολδαβό Ντμίτρι Σβετούσκιν στην 8η θέση, τον νικητή του φετινού Διεθνούς Τουρνουά του Ρεθύμνου, και τον Αντώνη Παυλίδη (10η θέση), Πρωταθλητή Νέων Ανδρών για το 2013).
Οι υποχρεώσεις του διακεκριμένου 13χρονου δεν σταματούν εδώ. Τον επόμενο μήνα θα μεταβεί με την ελληνική αποστολή, στην Μπούντβα του Μαυροβουνίου για να λάβει μέρος στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων. Συνοδός-προπονητής της αποστολής θα είναι ο προπονητής του ΣΚΟΡ, Κώστας Τσαρουχάς.
Κατά τα άλλα, τον ερχόμενο μήνα ξεκινούν και τα μαθήματα της νέας σχολικής χρονιάς για τον Σκακιστικό Όμιλο Ρεθύμνου. Είναι σίγουρο ότι η πολύ καλή δουλειά όλων των συντελεστών του συλλόγου θα συνεχιστεί, ώστε μικροί και μεγαλύτεροι, παλαιότεροι και καινούριοι να μαθητεύσουν στον κόσμο του σκακιού, κάτι που αποδεδειγμένα μόνο οφέλη μπορεί να έχει, για παράδειγμα, στην άσκηση των μαθηματικών και των συντακτικών ικανοτήτων.
ΟΚΑ Αρκάδι: “Μεγάλη τιμή και για το κρητικό βόλεϊ ο Εμμ. Παρασκευόπουλος”
Το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα βόλεϊ Κ18 έχει ολοκληρωθεί και αυτό που έμεινε σε όλους είναι οι μνήμες. Για άλλους καλές και...