Μία ακόμη μεγάλη επιτυχία περίμενε τον 15χρονο Νικόλα Θεοδώρου μέσα από το Διεθνές τουρνουά που πραγματοποιήθηκε στο Ηράκλειο.
Ο νεαρός Ρεθεμνιώτης κατέκτησε για άλλη μια φορά την κορυφή, αποδεικνύοντας ότι πολύ απλά είναι ο καλύτερος στην κατηγορία του και δικαίως συγκαταλέγεται στους κορυφαίους της Ευρώπης.
Η φυσιογνωμία του Νικόλα Θεοδώρου αναδείχθηκε στο ραντεβού στον όμορο νομό, αντιμετωπίζοντας εξαιρετικούς αντιπάλους. Και πάλι όμως αυτό λίγο τον απασχόλησε, καθώς με το αστρονομικό 8,5 στα 9 (8 νίκες και μια ισοπαλία) δεν άφησε κανένα περιθώριο αμφισβήτησης.
Δεύτερος ήταν ο πολύ καλός Ηρακλειώτης σκακιστής Αντρέας Κελίρης με 7,5 στα 9 (7 νίκες, 1 ήττα, 1 ισοπαλία). Πολύ σημαντική ήταν και η επιτυχία του Κώστα Αναγνωστόπουλου μια και κατάφερε να κατακτήσει την 3η θέση, κερδίζοντας στους 3 τελευταίους γύρους 2 γκρανμαίτρ!
Θα πρέπει να σημειωθεί ότι ο Νικόλας Θεοδώρου αλλά και οι υπόλοιποι δύο συναθλητές του άφησαν πίσω τους, διακεκριμένους σκακιστές, όπως ο γκρανμαίτρ Antic (4ος με 7/9, ηττήθηκε από τον Αναγνωστόπουλο), ο Γιώργος Γκούμας (5ος με 6,5/9), ο γκρανμαίτρ Ristic και Rajkovic που με 6/9 κατετάγησαν 10ος και 11ος αντίστοιχα κ.ά.
Στο Β’ γκρουπ (παιδιά έως 14 ετών) οι μάχες, δεν ήταν λιγότερο συναρπαστικές καθώς είχαμε τριπλή ισοβαθμία στην κορυφή με 7,5/9. Πρώτοι ήταν με 1-3, ο Θανάσης Αλεξανδράκης, ο Μανώλης Ταβερναράκης και η Μελίνα Καρούζου.
Το τουρνουά γνώρισε μεγάλη επιτυχία, καθώς συμμετείχαν 171 αθλητές.
Πρώτη η Γουμενάκη στο Ηράκλειο
Με τους τρεις τελευταίους γύρους ολοκληρώθηκε στο Ηράκλειο η τελική φάση του Παγκρητίου Νεανικού Πρωταθλήματος για το 2016 για παιδιά κάτω των 16 ετών.
Εκεί, από πλευράς Ρεθύμνου ξεχώρισε η Εύα Γουμενάκη που στην κατηγορία των κοριτσιών κάτω των 10 ετών πέτυχε 5 νίκες σε 5 αγώνες, κάτι σπάνιο σε σκακιστικούς αγώνες και αναδείχθηκε 1η παίρνοντας μαζί της το χρυσό μετάλλιο και την πρόκριση για το Ρίο.
(Τα δύο πρώτα αγόρια και το πρώτο κορίτσι από κάθε κατηγορία προκρίνονταν στο πανελλήνιο πρωτάθλημα που θα γίνει στο Ρίο Ν. Αχαΐας από 28 Ιουνίου έως 4 Ιουλίου 2016).
Γενικότερα όμως, όλοι οι σκακιστές από τον ΣΚΟΡ μπόρεσαν να έχουν μια έντονη παρουσία σ’ αυτή τη φάση του πρωταθλήματος, καθώς διεκδικήσαν πρωτιές ως το φινάλε σε ηλικιακές κατηγορίες κάτω των 8, 10, 12, 14 και 16 ετών.
Πληροφορίες για τα μαθήματα σκακιού στα γραφεία του ομίλου στο κτίριο «Δελφίνι», τις καθημερινές 5:00-8:00 μ.μ. και στα τηλέφωνα 6932744159-6944533635-6972735051.