Ένα νέο ξεκίνημα για χιλιάδες υποψηφίους των πανελλαδικών εξετάσεων έγινε χθες το πρωί μετά την ανακοίνωση των βάσεων που έδωσε το εισιτήριο για μια θέση στα ανώτατα εκπαιδευτικά και τεχνολογικά ιδρύματα της χώρας σε 74.511 αποφοίτους των λυκείων, έναντι 72.973 που ήταν πέρυσι.
Όπως ανακοίνωσε το υπουργείο Παιδείας το ποσοστό επιτυχίας των υποψηφίων σε επίπεδο χώρας ανήλθε σε 76,87% για τους αποφοίτους γενικών λυκείων, καθώς από τους 78 725 πέτυχαν μια θέση στα ΑΕΙ και τα ΤΕΙ οι 60.517 και σε 55,23% για τους αποφοίτους των επαγγελματικών λυκείων καθώς από τους 3.332 πέτυχαν οι 2.552.
Ο συνολικός αριθμός των υποψηφίων φέτος ανήλθε σε 106.464, εκ των οποίων 93.742 με τις διαδικασίες των ΓΕΛ και 12.722 με τις διαδικασίες των ΕΠΑΛ, ενώ πέρυσι ο αντίστοιχος συνολικός αριθμός υποψηφίων ήταν 105.548.
Συνολικά εισήχθησαν στα πανεπιστήμια, στις ανώτατες εκκλησιαστικές ακαδημίες, στα ΤΕΙ, στις στρατιωτικές και αστυνομικές σχολές και στις ακαδημίες της πυροσβεστικής και του εμπορικού ναυτικού 74.511 υποψήφιοι, ενώ το 2016 εισήχθησαν 72.973.
Ικανοποιητικές ήταν και οι επιδόσεις των μαθητών του Ρεθύμνου. Από τους 846 υποψηφίους που έδωσαν εξετάσεις πέτυχαν οι 568. Αναλυτικά από τους 671 υποψηφίους των γενικών λυκείων του νομού πέτυχαν 459 και συγκεκριμένα οι 305 εξασφάλισαν μια θέση στα ΑΕΙ και 154 μια θέση στα ΤΕΙ της χώρας, με το ποσοστό των επιτυχόντων να ανέρχεται σε 68%.
Οι βάσεις κινήθηκαν περίπου στα ίδια με τα περσινά επίπεδα, αλλά θεαματική ήταν η πτώση στις σχολές του 5ου επιστημονικού πεδίου εξαιτίας των χαμηλών επιδόσεων των υποψηφίων στα μαθηματικά και τις αρχές οικονομικής θεωρίας όπου περίπου το 84% των υποψηφίων έγραψε κάτω από τη βάση. Μεγάλη πτώση πραγματοποιήθηκε στις πολυτεχνικές σχολές όπως και στις οικονομικές σχολές ενώ άνοδος πραγματοποιήθηκε στις παιδαγωγικές σχολές .
Μικρή ήταν η άνοδος στις βάσεις στις νομικές σχολές, ενώ είχαμε ελαφρά άνοδο στις ιατρικές σχολές γιατί μειώθηκε ο αριθμός των εισακτέων. Άνοδος πάνω από 2.000 μόρια εντοπίζεται στα τμήματα χημείας.
Συνολικά σε 250 τμήματα καταγράφεται άνοδος φέτος και σε 213 πτώση, ενώ 14 τμήματα είναι νέα και δεν μπορούν να συγκριθούν με αντίστοιχα περυσινά.
Σύμφωνα με τα στατιστικά στοιχεία κλιμάκωσης των μορίων των υποψηφίων υπάρχει μια μικρή μείωση (συνολικά) του ποσοστού των αριστούχων (βαθμολογική κλίμακα 18-20) σε σχέση με πέρσι: Το 3,71% των υποψηφίων των ανθρωπιστικών σπουδών συγκέντρωσε πάνω από 18.000, ενώ το αντίστοιχο ποσοστό για τους υποψήφιους των θετικών επιστημών ήταν 4,22%, για τους υποψήφιους οικονομίας και πληροφορικής ήταν 0,56% και για τους υποψήφιους των ιατρικών σχολών 14,65%.
Την ίδια ώρα αύξηση (πάντοτε σε σύγκριση με πέρσι) καταγράφεται στο ποσοστό των υποψηφίων που έγραψαν κάτω από τη βάση. Συγκεκριμένα, το ποσοστό όσων συγκέντρωσαν κάτω από 10.000 είναι ιδιαίτερα υψηλό: 34,47% για τους υποψηφίους των ανθρωπιστικών σπουδών, 33,23% για τους υποψηφίους με προσανατολισμό τις θετικές σπουδές και 50,47% για εκείνους με προσανατολισμό την οικονομία και την πληροφορική.
Σημειώνεται ότι τα δικαιολογητικά που απαιτούνται και η διαδικασία εγγραφής θα ανακοινωθούν από το υπουργείο Παιδείας τις επόμενες ημέρες. Επισημαίνεται ότι όλοι οι επιτυχόντες στα Τ.Ε.Ι. εισάγονται στο α’ εξάμηνο.
Η προθεσμία και η διαδικασία εγγραφής των επιτυχόντων στις στρατιωτικές και αστυνομικές σχολές, στις σχολές της πυροσβεστικής ακαδημίας, στις ακαδημίες εμπορικού ναυτικού καθώς στις ανώτερες σχολές τουριστικής εκπαίδευσης Ρόδου και Κρήτης θα ορισθεί και θα ανακοινωθεί από τις ίδιες τις σχολές.
Αναλυτικά…
Μεικτή η εικόνα των φετινών βάσεων στις πανελλαδικές εξετάσεις
ΑΝΟΔΟ ΚΑΤΕΓΡΑΨΑΝ ΟΙ ΙΑΤΡΙΚΕΣ ΣΧΟΛΕΣ, ΤΑ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΑ ΚΑΙ ΤΑ ΤΜΗΜΑΤΑ ΧΗΜΕΙΑΣ
Άνοδος των βάσεων στις ιατρικές σχολές, μικρές αυξομειώσεις των βάσεων στις νομικές σχολές και πτώση ακόμη και μεγαλύτερη από 1.000 μόρια στις σχολές οικονομικών επιστημών είναι η εικόνα που προκύπτει από την ανακοίνωση των βάσεων εισαγωγής στα ΑΕΙ και ΤΕΙ από το υπουργείο Παιδείας.
Η πτώση των βάσεων στις σχολές θετικής κατεύθυνσης οφείλεται κυρίως στη μεγάλη αποτυχία στα μαθηματικά που αποτέλεσε το βασικό μάθημα της παραπάνω κατεύθυνσης.
Συνέπεια αυτού ήταν η «κατρακύλα» των βάσεων στα οικονομικά τμήματα της χώρας, επιστήμες περιζήτητες και αιχμής, που φέτος ανοίγουν τις πόρτες τους στoυς υποψηφίους με βαθμολογίες έως και 1.300 μόρια χαμηλότερα από τις αντίστοιχες περυσινές.
Όπως πέρυσι, έτσι και φέτος, υποψήφιοι εισάγονται στα τμήματα ανώτατης εκπαίδευσης με βαθμούς αρκετά κάτω από τη βαθμολογική βάση, με το ΤΕΙ διοίκησης επιχειρήσεων στη Λευκάδα να δέχεται υποψήφιο με 2.956 μόρια, δηλαδή λίγο κάτω από τη βαθμολογία του 3.
Συνολικά έχουμε 250 τμήματα που παρουσιάζουν άνοδο εφέτος και 213 πτώση, ενώ 14 τμήματα είναι νέα και δεν μπορούν να συγκριθούν με αντίστοιχα περυσινά.
Συγκεκριμένα και ανά επιστημονικό πεδίο:
– Σχεδόν όλες οι σχολές του πρώτου επιστημονικού πεδίου παρουσιάζουν άνοδο που αυξάνεται κλιμακωτά και φτάνει τα 250 μόρια όσο κατεβαίνουμε στην βαθμολογική βάση του πεδίου. Οι περιζήτητες νομικές σχολές παρουσιάζουν φέτος όλες άνοδο εκτός από τη σχολή της Αθήνας που «πέφτει» κατά 30 μόρια σε σχέση με την περυσινή της βάση (άνοδο 106 μορίων έχει η τελευταία στην κλιμάκωση των μορίων της ανόδου νομική της Θράκης). Η νομική Αθήνας θα δεχτεί φέτος φοιτητές από 18.199 μόρια.
– Στο δεύτερο επιστημονικό πεδίο των θετικών και τεχνολογικών επιστημών έχουμε σημαντική πτώση βάσεων της τάξης των 500 μορίων. Η αρχιτεκτονική Αθήνας απαιτεί φέτος βαθμολογίες από 19.377 μόρια (-622 μόρια).
– Στο τρίτο επιστημονικό πεδίο και τις ιατρικές σχολές έχουμε άνοδο βάσεων από 32 μόρια έως 81 (στα Ιωάννινα). Μεταξύ αυτών η ιατρική Αθήνας έχει φέτος βάση εισαγωγής τα 19.143 (+80 μόρια), και η ιατρική Θεσσαλονίκης βάση εισαγωγής τα 19.043 (+82 μόρια).
– Στο τέταρτο πεδίο των παιδαγωγικών τμημάτων που από την επόμενη χρονιά καταργείται έχουμε εντυπωσιακή άνοδο από 500 έως 1300 μόρια καθώς οι επιστήμες αυτές παίρνουν πάλι ανοδική πορεία.
– Στο πέμπτο επιστημονικό πεδίο της οικονομίας και πληροφορικής καταγράφεται μεγάλη πτώση βάσεων που φτάνει τα 1000 μόρια. Μάλιστα περιζήτητα τμήματα οικονομική επιστήμης του οικονομικού πανεπιστημίου Αθηνών έπεσαν περισσότερο από 1000 μόρια.
O συνολικός αριθμός των υποψηφίων φέτος ανήλθε σε 106.464, εκ των οποίων 93.742 με τις διαδικασίες των ΓΕΛ και 12.722 με τις διαδικασίες των ΕΠΑΛ, ενώ πέρυσι ο αντίστοιχος συνολικός αριθμός υποψηφίων ήταν 105.548.
Συνολικά εισήχθησαν στα πανεπιστήμια, στις ανώτατες εκκλησιαστικές ακαδημίες, στα ΤΕΙ, στις στρατιωτικές και αστυνομικές σχολές και στις ακαδημίες της πυροσβεστικής και του Εμπορικού Ναυτικού 74.511 υποψήφιοι, ενώ το 2016 εισήχθησαν 72.973.
Τα δικαιολογητικά και η διαδικασία εγγραφής θα ανακοινωθούν κατά τις προσεχείς ημέρες από το υπουργείο Παιδείας με νεότερο δελτίο τύπου και αναλυτική εγκύκλιο. Επισημαίνεται ότι όλοι οι επιτυχόντες στα Τ.Ε.Ι. εισάγονται στο α’ εξάμηνο.
Η προθεσμία και η διαδικασία εγγραφής των επιτυχόντων στις στρατιωτικές και αστυνομικές σχολές, στις σχολές της πυροσβεστικής Ακαδημίας, στις Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού καθώς στις ανώτερες σχολές τουριστικής εκπαίδευσης Ρόδου και Κρήτης θα ορισθεί και θα ανακοινωθεί από τις ίδιες τις σχολές.
Σε ότι αφορά τα δικαιολογητικά και τη διαδικασία εγγραφής των εισαγόμενων με τις ειδικές κατηγορίες των αλλοδαπών-αλλογενών (αποφοίτων λυκείων εκτός Ε.Ε.) και των αποφοίτων λυκείων ή αντίστοιχων σχολείων κρατών-μελών της Ε.Ε. στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, θα ανακοινωθούν κατά τις προσεχείς ημέρες με νεότερο δελτίο τύπου και αναλυτική εγκύκλιο, με την προϋπόθεση ότι πέραν των δικαιολογητικών που απαιτούνται θα προσκομίζεται και βεβαίωση των πανεπιστημίων Αθήνας, Θεσσαλονίκης ή πιστοποιητικό τουλάχιστον επιπέδου Β2 (Γ’) του Κέντρου Ελληνικής Γλώσσας ότι γνωρίζουν την ελληνική γλώσσα.
Όσοι δεν κατέχουν την παραπάνω βεβαίωση ή το πιστοποιητικό γνώσης της ελληνικής γλώσσας ολοκληρώνουν την εγγραφή τους μετά από την προσκόμιση αυτών μέχρι και το επόμενο της εισαγωγής ακαδημαϊκό έτος, σε ημερομηνίες που ανακοινώνονται. Τα δικαιολογητικά που απαιτούνται είναι αυτά που έχουν ανακοινωθεί με τις οδηγίες για την εισαγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση της Ελλάδας των κατηγοριών: α) αλλοδαπών-αλλογενών (αποφοίτων λυκείων εκτός Ε.Ε.) και β) αποφοίτων Λυκείων ή αντιστοίχων σχολείων κρατών-μελών της Ε.Ε. και θα κατατεθούν από τους ίδιους τους υποψηφίους ή από νόμιμα εξουσιοδοτημένο εκπρόσωπό τους στη γραμματεία της σχολής επιτυχίας, προκειμένου να γίνει ο έλεγχος τους για την ολοκλήρωση της εγγραφής τους.
Οι σχολές και τα τμήματα εισαγωγής μετά τον έλεγχο των δικαιολογητικών εκδίδουν βεβαίωση εισαγωγής προκειμένου οι εισαχθέντες να την προσκομίσουν στις αρμόδιες αρχές για τη χορήγηση άδειας παραμονής για την πραγματοποίηση των σπουδών τους.