Δυο γυναίκες υποψήφιες με το ψηφοδέλτιο του Θοδωρή Νίνου ανακοίνωσε ο συνδυασμός «Ρέθυμνο Αξίζεις».
Είναι η Βιργινία Γιάννιτσα-Γεωργακάκη, καθηγήτρια αγγλικών και επιχειρηματίας, μητέρα δυο παιδιών, ενεργό μέλος της ρεθεμνιώτικης κοινωνίας από το 1996, όταν έφυγε από το Γιοχάνεσμπουργκ της νοτίου Αφρικής και εγκαταστάθηκε μόνιμα στο Ρέθυμνο που είναι και ο τόπος καταγωγής της.
«Με χαρά στηρίζω την υποψηφιότητα του Θοδωρή Νίνου συνεκτιμώντας τις δυνατότητες, το ήθος και το ενωτικό του πνεύμα. Με την υποψηφιότητά μου θέλω να ενισχύσω την αλλαγή που κρίνεται απαραίτητη, προκειμένου να ζήσουμε στο Ρέθυμνο που μας Αξίζει» αναφέρει σε γραπτή δήλωση της η υποψήφια.
Η δεύτερη υποψήφια είναι η Αγγελική Κούρο, απόφοιτη φιλολογίας του πανεπιστημίου Πατρών, με μεταπτυχιακή εξειδίκευση στη στρατηγική επικοινωνία και τις δημόσιες σχέσεις του Deree και στη διοίκηση τουρισμού στο ALBA.
Η Αγγελική Κούρο έχει εργαστεί στον ιδιωτικό και τον τουριστικό τομέα σε μεγάλες ξενοδοχειακές μονάδες του Ρεθύμνου, καθώς και σε επιχειρήσεις σε Αθήνα και Πάτρα στους τομείς δημοσίων σχέσεων και εξυπηρέτησης πελατών.
Σε γραπτή δήλωση της αναφέρει: «Είναι τιμή μου που συμμετέχω στο ψηφοδέλτιο του Θοδωρή Νίνου, ο οποίος έχει τις γνώσεις που απαιτεί ο σύγχρονος ρόλος του δημάρχου, ως οραματιστή και αποτελεσματικού διαχειριστή των προβλημάτων του δήμου. Μέσα από την εμπειρία της ενασχόλησής μου με τον τουρισμό επιθυμώ να συνεισφέρω με νέες ιδέες και ένα συνολικό μοντέλο μάρκετινγκ που θα βοηθήσει στην αναβάθμιση του τουριστικού προϊόντος του τόπου μας».