Για την Τετάρτη 29 Οκτωβρίου, ορίστηκε η ημερομηνία του νέου διαγωνισμού για την ανάδειξη εργολάβου, που θα προχωρήσει στην απομάκρυνση των εγκαταλελειμμένων Ι.Χ. από διάφορα σημεία της πόλης και των οικισμών του Ρεθύμνου.
Ο διαγωνισμός που είχε κηρυχθεί κατέστη άγονος τον περασμένο Ιούλιο, επαναλαμβάνεται με διαφορετικούς από την προηγούμενη φορά οικονομικούς όρους, προκειμένου να εκδηλωθεί ενδιαφέρον.
Ειδικότερα, μεταξύ άλλων, στην σχετική προκήρυξη αναφέρεται: «Ορίζεται ως ελάχιστο όριο πρώτης προσφοράς το ποσό των 210,00 ευρώ ως το άθροισμα των ελαχίστων πρώτων προσφορών για τις κατηγορίες: φορτηγά κάθε είδους 120,00 ευρώ ανά τεμάχιο, Ι.Χ. αυτοκίνητα 80,00 ευρώ ανά τεμάχιο, δίκυκλα κάθε είδους 10,00 ευρώ ανά τεμάχιο.
Μαζί με τη συμμετοχή τους οι ενδιαφερόμενοι πρέπει να καταθέσουν και εγγύηση συμμετοχής που ανέρχεται στο πόσο των 763,00 ευρώ».
Υπενθυμίζεται ότι αρμοδιότητα για την απομάκρυνση των Ι.Χ. μετά και την κατάργηση της Δημοτικής Αστυνομίας έχει περάσει πλέον στην υπηρεσία Καθαριότητας και Πρασίνου του Δήμου. Η καταγραφή των Ι.Χ. στον μητροπολιτικό δήμο έχει ήδη ξεκινήσει από πλευράς Δήμου, ο οποίος έχει αναλάβει τη συγκεκριμένη αρμοδιότητα και ήδη μέχρι στιγμής έχει μετρήσει 60 αυτοκίνητα στο κέντρο της πόλης, ενώ η καταγραφή θα συνεχιστεί και το επόμενο διάστημα και στους οικισμούς.
Ο στόχος είναι με την ανάδειξη εργολάβου ειδική εταιρεία να απομακρύνει τα Ι.Χ., τα οποία σε κάποιες περιπτώσεις εκτός του ότι καταλαμβάνουν θέσεις στάθμευσης, αποτελούν ταυτόχρονα και εστίες μόλυνσης. Τα Ι.Χ. που είναι προς απόσυρση είναι αυτά στα οποία η αρμόδια υπηρεσία του Δήμου λαμβάνοντας υπ’ όψιν σχετικές καταγγελίες ή μέσα από τη διαδικασία ελέγχου θα έχει διαπιστώσει ότι παραμένουν στο ίδιο σημείο περισσότερες από 90 μέρες, όπως ο νόμος ορίζει και θα τοποθετεί σε αυτά ειδικό αυτοκόλλητο, προκειμένου να περισυλλέγονται από την ειδική εταιρεία που θα αναλάβει το έργο αυτό.