Συγκεκριμένα, οργανώθηκε κλιμάκιο υπαλλήλων του Δήμου, που επισκέπτεται πόρτα-πόρτα τις κατοικίες και τις επιχειρήσεις που δραστηριοποιούνται στην Παλιά Πόλη του Ρεθύμνου και συζητά με τους δημότες, κατοίκους ή επαγγελματίες, επί συγκεκριμένων ερωτημάτων (αριθμός μελών οικογένειας ή επιχείρησης, εθνικότητα, είδος δράσης, ιδιοκτησιακό καθεστώς κ.λπ.) να γίνει μία «απογραφή» που θα βοηθήσει την Υπηρεσία να οργανώσει ακόμη καλύτερα το έργο της αποκομιδής. «Οι εξουσιοδοτημένοι υπάλληλοι για το συγκεκριμένο έργο θα φέρουν σε εμφανή θέση διακριτικό στοιχείο με το ονοματεπώνυμό τους και τη σφραγίδα του Δήμου, ώστε οι συμπολίτες να είναι ενήμεροι για τα στοιχεία του προσώπου στο οποίο απευθύνονται και το φορέα που εκπροσωπεί. Ελπίζοντας στην επιτυχή έκβαση αυτής της προσπάθειας, παρακαλούμε τους συμπολίτες να συνεργαστούν, ώστε να συνδράμουν το έργο της Υπηρεσίας, του οποίου αποδέκτες είναι όλη η κοινωνία μας, καθώς και οι επισκέπτες μας», αναφέρεται χαρακτηριστικά στην ανακοίνωση του Δήμου.
Στόχος είναι η νέα τουριστική περίοδος να βρει την Παλιά Πόλη του Ρεθύμνου πιο καθαρή και χωρίς τις απαράδεκτες εικόνες, με τις σκισμένες σακούλες απορριμμάτων να κατακλύζουν τις γωνίες και τα σοκάκια.