Αλλαγές που θα ισχυροποιήσουν τους Δήμους, ώστε να μπορούν να διαδραματίσουν έναν διευρυμένο και αναβαθμισμένο αναπτυξιακό, οικονομικό, κοινωνικό ρόλο, ζητούν οι πολίτες, σύμφωνα με τα στοιχεία πανελλαδικής έρευνας της Opinion Poll που πραγματοποιήθηκε για λογαριασμό της Ένωσης Γενικών Γραμματέων Τοπικής Αυτοδιοίκησης «Κλεισθένης».
Όλα τα ευρήματα της έρευνας, οδηγούν σε αυτό το κεντρικό αίτημα από πλευράς πολιτών καθώς θεωρούν απόμακρη της Κεντρική Εξουσία και ως θεσμό νοιώθουν τον Δήμο πιο κοντά τους, επισημαίνει ο υπεύθυνος ερευνών της Opinion Poll, Ζαχαρίας Ζούπης, ο οποίος και επεξεργάστηκε τα στοιχεία της συγκεκριμένης έρευνας που παρατίθενται παρακάτω.
Το 73.56% ζητά νέο πλαίσιο λειτουργίας, ώστε να διαδραματίσουν οι Δήμοι αυξημένο ρόλο στην παραγωγική ανασυγκρότηση και γι’ αυτό το 80.79% πιστεύει ότι ο κάθε Δήμος πρέπει να επεξεργαστεί και να διαθέτει ένα ολοκληρωμένο Στρατηγικό Επιχειρησιακό Σχέδιο για την κάθε περιοχή. Το 54.9% θεωρεί ότι θα είναι καλύτερα αν ενισχυθεί η οικονομική αυτοτέλεια των ΟΤΑ (έναντι ενός 23.34% που θεωρεί ότι θα είναι χειρότερα τα πράγματα) με φορολογική αποκέντρωση και απόδοση σε αυτούς του ΕΝΦΙΑ, αν και το 47.65% θεωρεί ότι δεν διαθέτουν τους κατάλληλους εισπρακτικούς μηχανισμούς.
Το συντριπτικό 70.78% τάσσεται υπέρ της αναπτυξιακής δυνατότητας των Δήμων με μέτρα όπως πρόσβαση στο ΕΣΠΑ μέσω ειδικού Προγράμματος κ.ά, ενώ το 58.22% θεωρεί ότι θα ήταν καλύτερα οι Δήμοι να αναλάβουν την ευθύνη και τη διοίκηση του συνόλου του τοπικού κοινωνικού κράτους, αντί να υπάρχει πολυδιάσπαση δράσεων και αρμοδιοτήτων.
Επίσης, μέσα σε αυτό το κλίμα και το σκεπτικό, το 66.08% ζητάει να περάσουν κι άλλες αρμοδιότητες στους Δήμους, όπως Νοσοκομεία, Σχολεία κλπ. Με προϋποθέσεις την ανακατανομή των πόρων και τη διασφάλιση του κατάλληλου προσωπικού, ενώ το 74.46% θεωρεί ότι πρέπει να αποσαφηνιστούν οι αρμοδιότητες των Δήμων στο πλαίσιο μιας νέας Διοικητικής Οργάνωσης του Κράτους.
Από τα ευρήματα της έρευνας φαίνεται να κερδίζει καθαρά έδαφος η αντίληψη μιας νέας διοικητικής οργάνωσης του Κράτους, χωρίς αυτό να δείχνει ότι οι πολίτες «χαρίζονται» στους Δημάρχους. Έτσι, ενώ το 55% δηλώνει γενικά ευχαριστημένο με την ζωή στον Δήμο του, θεωρεί ταυτόχρονα ότι κατά 36.07% έχει χειροτερέψει και ότι κατά 41.76% υπάρχει στασιμότητα και μόνο το 21.66% κρίνει ότι υπάρχει βελτίωση. Ταυτόχρονα, το 57.55% δηλώνει λίγο ή και καθόλου ευχαριστημένο με το έργο του δημάρχου της περιοχής του έναντι του 40.88% που δηλώνει πολύ και αρκετά.
Ωστόσο υπάρχουν ορισμένοι παράγοντες που ευνοούν το ρεύμα του αιτήματος νέων ισχυρών Δήμων, όπως οι παρακάτω:
Α. Υπάρχει πολύ ισχυρή η αίσθηση ότι όλοι έχουμε μερίδιο ευθύνης για την κατάσταση στην πόλη (45.1%), ενώ οι ευθύνες μοιράζονται ανάμεσα στον δήμαρχο και την κυβέρνηση (24.94% έναντι 21.29%).
Β. Το 61.24% δηλώνει ότι για τα προβλήματά του απευθύνεται κυρίως στον δήμαρχο (Ανεργία/Ανάπτυξη, καθαριότητα, κατάσταση στον χώρο της υγείας αξιολογούνται ως τα τρία πρώτα), ενώ το 35.22% σε κανένα! Η Κυβέρνηση και η Περιφέρεια εμφανίζονται με αμελητέα ποσοστά.
Γ. Ως βασική αιτία που εμποδίζει τους Δήμους να βελτιωθούν θεωρείται η οικονομική δυσκολία λόγω κρίσης κατά ποσοστό 62.17%. Αυτό μειώνει τις ευθύνες των δημάρχων στην κρίση των πολιτών (18.79%), ενώ ευθύνες καταλογίζονται και στην γραφειοκρατία, αλλά και στην άγνοια/αδιαφορία των δημοτικών υπαλλήλων.
Από την έρευνα προκύπτουν και ορισμένα πολύ ενδιαφέροντα ευρήματα για τα θέματα αιχμής στην πρόθεση της κυβέρνησης και στην συζήτηση που γίνεται ενόψει αλλαγής του Καλλικράτη, όπως:
• Το 59% κρίνει αρνητικά τη συνένωση Δήμων και Κοινοτήτων και το 61.26% ζητάει αλλαγές στο χωροταξικό σε ένα νέο Νόμο.
• Το 60.05% θεωρεί σωστό ο δήμαρχος να εκλέγεται από τον πρώτο γύρω με όποιο ποσοστό και αν συγκεντρώνει.
• Το 50.18% τάσσεται υπέρ της καθιέρωσης της απλής αναλογικής στην εκλογή δημοτικών συμβούλων, με αντίθετη άποψη να έχει το 32.67%.
• Φαίνεται η 5ετία να θεωρείται μεγάλη ως χρονική περίοδος θητείας και γι’ αυτό το 53.81% ζητάει να επιστρέψουμε στην 4ετία έναντι ενός 38.73% που ζητά να μείνει η 5ετία.
Ταυτότητα έρευνας
Εταιρεία Opinion Poll.
Μεθοδολογία, Τηλεφωνική έρευνα C.A.T.I.
Μέγεθος Δείγματος, 1002 Νοικοκυριά.
Εξεταζόμενος πληθυσμός, ηλικίας 18 και άνω με δικαίωμα ψήφου.
Περιοχή, πανελλαδική κάλυψη.
Χρονικό διάστημα, 27, 28, 29 Μαρτίου 2017.
Μέθοδος δειγματοληψίας: Στρωματοποιημένη συστηματική από καταλόγους ΟΤΕ με αναλογική εκπροσώπηση περιοχής.
Διεξαγωγή, στις εγκαταστάσεις Opinion Poll.4
Μηχανογραφική επεξεργασία, Opinion Poll.