Το ασημένιο μετάλλιο είναι γεγονός για το ΝΟΡ! Μέσα σε δύο εβδομάδες, ο ρεθεμνιώτικος όμιλος υδατοσφαίρισης ανεβαίνει στο δεύτερο σκαλί του βάθρου, λαμβάνει μέρος σε τελικό. Στους κύκλους της ομοσπονδίας, αναπόφευκτα η αναφορά του ΝΟΡ στα χείλη των παραγόντων ψελλίζεται όλο και πιο συχνά. Οι επιτυχίες διαδέχονται η μία την άλλη και οι προπονητές ,που για άλλη μία φορά ήταν όλοι τους δίπλα στην προσπάθεια της ομάδας (Κωστής Χατζηδάκης, Γιάννης Παναγιωτάκης, Στέλα Λιμπιτάκη ήταν και ο έφορος Μιχάλης Λαμπαθάκης), δείχνουν ότι έχουν στήσει μία πυραμίδα, η οποία δεν γίνεται να χάσει την επαφή της με τον στόχο (την κορυφή).
Ταυτόχρονα, ο Κωστής Χατζηδάκης, παρ’ όλο την αναστάτωση στην αλλαγή της προκήρυξης, προσπάθησε να κρατήσει την ψυχραιμία στο τμήμα.
Οι τρίπλες της ΚΟΕ και ο έπαινος των κολυμβητριών
Χαρακτηριστικά, ο ΝΟΡ έκανε προετοιμασία με 9 πολίστριες και ο Κωστής Χατζηδάκης δήλωνε ενθουσιασμένος με την πορεία και τη δουλειά που επεδείκνυαν τα κορίτσια. Μάλιστα ο ίδιος δεν είχε διστάσει να δηλώσει ακόμα ότι η ομάδα μπορεί να μπει στα μετάλλια. Έκτοτε, εξεδόθη η ανακοίνωση της ΚΟΕ που έλεγε ότι οι ομάδες θα πρέπει, για να συμμετάσχουν στην τελική φάση, να αποτελούνται από 14αδες και μάλιστα να αγωνιστούν όλα τα κορίτσια για ένα τουλάχιστον 7λεπτο!
Ο ΝΟΡ αναγκάστηκε να πάρει στην αποστολή του κορίτσια από το κολυμβητικό του τμήμα γεγονός που τον περιόριζε κατά πολύ μεγάλο ποσοστό αγωνιστικά… Κι όμως τα κατάφερε και τα συγχαρητήρια αξίζουν και στα κορίτσια που έχουν μάθει να κολυμπούν εξαιρετικά δίχως να παίζουν πόλο…!
K. Χατζηδάκης: «Επιτυχία με αισιοδοξία για το μέλλον»
Ο Κωστής Χατζηδάκης δεν θα μπορούσε παρά να εκφράσει τη χαρά του, όντας πιο ενθουσιώδης σε σχέση με τις Νεανίδες που πίστευε ακόμα και στο χρυσό μετάλλιο…
«Πρώτα απ’ όλα συγχαρητήρια σ’ όλα τα κορίτσια. Ήμασταν πολύ καλά προετοιμασμένοι, μέχρι που ήρθε η προκήρυξη της ΚΟΕ και μας «πάγωσε». Είναι αλήθεια ότι αρχικά αποδιοργανωθήκαμε πάρα πολύ με αποτέλεσμα να χάσουμε αρχικά την αυτοσυγκέντρωσή μας. Είχαμε κορίτσια από το κολυμβητικό τμήμα στην αποστολή μας και όπως θα είδατε, σ’ όλα τα παιγνίδια βρισκόμασταν πίσω στις αρχές των παιγνιδιών.
Στη συνέχεια τα γυρίζαμε και κερδίζαμε, άλλοτε εύκολα κι άλλοτε δύσκολα. Σε κάθε β’ ημίχρονο, πέρα από τον τελικό όμως, είχαμε μεγάλη διαφορά από τις υπόλοιπες ομάδες. Αυτή η 2η θέση είναι τεράστια επιτυχία γιατί στο πρώτο ηλικιακό πρωτάθλημα δείχνουμε ότι είμαστε πολύ ανταγωνιστικοί, λόγος για τον οποίο μας γεμίζει αισιοδοξία για το μέλλον.
Στη συγκεκριμένη τελική φάση κάναμε και κάτι άλλο. Για πρώτη φορά κερδίσαμε Ολυμπιακό και Βουλιαγμένη στο ίδιο πρωτάθλημα και ενώ λέγαμε ότι είμαστε στους «4» καλύτερους της Ελλάδας, τώρα κατακτούμε το ασημένιο μετάλλιο και μας μένει η πικρία γιατί δεν κατακτήσαμε την 1η» θέση»!
Τέλος, ο Ρεθεμνιώτης προπονητής ανέφερε τη σημαντικότητα της επιτυχίας αλλά και το γεγονός ότι οι ομάδες του ΝΟΡ στάθηκαν άτυχες, καθώς αντιμετώπισαν δύο φορές στους τελικούς τους οικοδεσπότες της διοργάνωσης…
«Είναι κρίμα γιατί και τις δύο φορές, σε νεανίδες και μίνι κορασίδες, αντιμετωπίσαμε στον τελικό ομάδες που αγωνίζονταν στην έδρα τους. Είναι επίσης κρίμα γιατί δεν έγινε σ’ ένα δικό μας μέρος για να χαρούν όλοι μια τέτοια συμμετοχή στο χώρο τους. Αυτό είναι κάτι σπάνιο.
Το δύσκολο είναι να διατηρηθούμε ψηλά. Δεν ξέρω αν αλλάξει κάτι ή αν θα ρευστοποιήσουμε αυτή την επιτυχία. Ας είναι μια επιτυχία που θα έχει κι άλλη συνέχεια».
Το πρόγραμμα και ο όμιλοι της τελικής φάσης:
Α’ φάση
Α’ Όμιλος Αττικής: ΝΕ Πατρών, ΝΟ Βουλιαγμένης, Νηρέας Χαλανδρίου, Πανιώνιος.
Το πρόγραμμα (Κολυμβητήριο Πεντέλης)
1η Αγωνιστική
ΝΕ Πατρών – Νηρέας Χαλανδρίου 8-22
Βουλιαγμένη – Πανιώνιος 8-7
2η αγωνιστική
ΝΕ Πατρών – Πανιώνιος 9-7
Βουλιαγμένη – Νηρέας Χαλανδρίου 6-13
3η αγωνιστική
Βουλιαγμένη – ΝΕ Πατρών 13-8
Νηρέας Χαλανδρίου – Πανιώνιος 15-4
Η τελική βαθμολογία (Α’ όμιλος)
Θ. Ομάδα Β. Γκολ
1. Νηρέας Χαλανδρίου 9 5-18
2. ΝΟ Βουλιαγμένης 6 27-28
3. ΝΕ Πατρών 3 30-36
4. Πανιώνιος 0 18-32
Β’ Όμιλος Αττικής: (ΝΟ Ρεθύμνου, Πανσερραϊκός, Ολυμπιακός, Εθνικός)
Το πρόγραμμα (Κολυμβητήριο Πειραιά)
1η Αγωνιστική
ΝΟ Ρεθύμνου – Ολυμπιακός 8-7
Τα 7λεπτα: 1-0, 0-2, 4-2, 3-3.
Σκόρερς: Χατζάκη 1, Παναγιωτάκη 1, Μαλλιαρού 2, Κυριακάκη 3, Φραγκελάκη 1.
Πανσερραϊκός – Εθνικός 7-15
2η αγωνιστική
ΝΟ Ρεθύμνου – Εθνικός 8-3
Τα 7λεπτα: 5-0, 0-0, 3-0, 0-3.
Οι σκόρερς: Χατζάκη 1, Παναγιωτάκη 4, Κυριακή 1, Λιμπιτάκη 2.
Πανσερραϊκός – Ολυμπιακός 4-9
3η αγωνιστική
Πανσερραϊκός – ΝΟ Ρεθύμνου 5-14
Τα 7λεπτα: 1-6, 2-0, 1-4, 1-4.
Οι σκόρερς: Μαλλιαρού 1, Κυριακάκη 2, Παναγιωτάκη 2, Φραγκελάκη 3, Λιμπιτάκη 5, Μαρκαντώνη 1.
Ολυμπιακός – Εθνικός 9-5
Η τελική βαθμολογία (Β’ όμιλος)
Θ. Ομάδα Β. Γκολ
1. ΝΟ Ρεθύμνου 9 30-15
2. Ολυμπιακός 6 25-17
3. Εθνικός 3 23-24
4. Πανσερραϊκός 0 16-40
Β’ Φάση (Κολυμβητήριο ΔΑΚ Μελισσίων)
Ημιτελικά
Νηρέας Χαλανδρίου – Ολυμπιακός 16-7
ΝΟ Ρεθύμνου – ΝΟ Βουλιαγμένης 8-7
Τα 7λεπτα: 0-3, 4-2, 1-0, 3-2.
Οι σκόρερς: Παναγιωτάκη 1, Κυριακάκη 1, Χατζάκη 1, Μαρκαντώνη 1, Λιμπιτάκη 4.
Αγώνες κατάταξης
Θέσεις 5-6: ΝΕ Πατρών – Εθνικός
Θέσεις 7-8: Πανιώνιος – Πανσερραϊκός
Μικρός Τελικός (κολυμβητήριο Πεντέλης)
ΝΟ Βουλιαγμένης – Ολυμπιακός 7-9
Τα 7λεπτα: 1-4, 3-0, 2-1, 1-4.
Οι σκόρερς:
ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (Μελιδόνη): Παγκάλου 2, Καπνίση 1, Σάντα 3, Χέλμη 1,
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Υφαντή 1, Σιούτη 5, Χαλδαίου 3.
Μεγάλος Τελικός
Νηρέας Χαλανδρίου – ΝΟΡ 17-4
Τα 7λεπτα: 6-2, 6-0, 3-1, 2-1.
Οι διαιτητές: Κυράνης Κ. Μαρκόπουλου.
ΝΗΡΕΑΣ (Καραγιάννη): Παπαδάκη, Παναγιώτη 2, Τριχά 6, Ρουσάκη, Κάσσαρη 1, Κονταλέξη 2, Τρορνάου, Γιαννακάκου, Αργυρούδη, Παϊδά 2, Μέμμου 2, Μέμμου 3, Τσίτσου 1, Αρβανιτάκη, Χριστοδούλου, Μαραγκού.
ΝΟΡ (Χατζηδάκης Κ.): Καραγιάννη, Παναγιωτάκη 2, Χατζάκη, Κυριακάκη 1, Μαλλιαρού, Λιμπιτάκη 1, Γαβαλά, Κωστάκη, Γαλερού, Παπαδάκη, Περράκη, Παντελιδάκη, Γαγάνη.
Η τελική κατάταξη
1. Νηρέας Χαλανδρίου
2. ΝΟΡ
3. Βουλιαγμένη
4. Ολυμπιακός
5. Πάτρα
6. Εθνικός
7. Πανιώνιος
8. Πανσερραϊκός