Του ΔΗΜΗΤΡΗ ΤΖΑΓΚΑΡΑΚΗ
Το ασημένιο μετάλλιο πάει… «σύννεφο» στο ΝΟΡ. Είναι πια μια συνήθεια που εξελίσσεται σε λατρεία για τα τμήματα υδατοσφαίρισης του Ρεθύμνου, τα οποία φρόντισαν μέσα σε πολύ λίγες μέρες να μας χαρίσουν ισόποσες χαρές.
Ο ΝΟΡ συμμετείχε στην εν λόγω κατηγορία στην τελική φάση του πανελληνίου πρωταθλήματος και έφτασε μέχρι τον τελικό όπου ηττήθηκε με 17-4 από το μεγάλο φαβορί της διοργάνωσης, Νηρέα Χαλανδρίου, κατακτώντας ωστόσο την 2η θέση!
Οι κοπέλες στο μίνι κορασίδων ακολούθησαν κατά πόδας τις νεανίδες και μπορούν να αισθάνονται απόλυτα δικαιωμένες πολλώ δε μάλλον, ευτυχισμένες.
Αγωνιζόμενες σε δύο κολυμβητήρια, στου Πειραιά για τα προκριματικά και στο ΔΑΚ Μελισσίων για τα τελικά διατυμπάνισαν ότι ο ΝΟΡ είναι η ανερχόμενη.
Κάποιοι, θέλοντας να εξηγήσουν την λογική της επιτυχίας στην προκειμένη κατάσταση που βρίσκεται ο Ρεθεμνιώτικος Όμιλος μέρες ή μήνες τώρα, δήλωσαν «σύμπτωση που επαναλαμβάνεται παύει να είναι σύμπτωση» όμως, πρέπει να τονίσουμε ότι, οι συμπτώσεις έχουν εξαλειφθεί στον αθλητισμό. Πόσο τυχαίο μπορεί να είναι ότι, ο ΝΟΡ στέκεται επάξια στο γυναικείο πόλο στην κορυφαία κατηγορία της χώρας (Α1) και συνάμα οι νεανίδες πριν από δύο εβδομάδες κατέκτησαν το ασημένιο.
Τώρα ήταν η σειρά των μίνι κορασίδων που βούτηξαν στα βαθιά του Πειραιά και της Πεντέλης και έβγαλαν νέο ατόφιο ασήμι.
Η ρεθεμνιώτικη ομάδα παρ’ όλες τις δυσκολίες και το… αλαλούμ που επικράτησε για άλλη μια φορά σ’ όλο της το μεγαλείο η ΚΟΕ (άλλαξε την τελευταία στιγμή την προκήρυξη επιβάλλοντας συμμετοχές για όλες τις παίκτριες), κατάφερε να παρουσιάσει ένα πολύ δυνατό σύνολο φροντίζοντας να κάνει ανατροπή σχεδόν σ’ όλα τα ματς από το β’ 7λεπτο κι έπειτα.
Όλα τα ματς «τούμπα»
Πότε έχανε με 1-3, πότε με 0-2 -ακόμα και στον ημιτελικό με 0-4- και μετά, τα «γύριζε τούμπα» σαν σε ταινία που παρακολουθεί κάποιος σε επανάληψη.
Έτσι ταπεινώθηκαν ιστορικοί σύλλογοι όπως, ο Ολυμπιακός (8-7), ο Εθνικός (8-3) αλλά και ο Πανσερραϊκός (15-4). Κι επειδή μπορεί να προλάβουν να πουν κάποιοι κάνοντας τον δικηγόρο του διαβόλου, ότι οι πολύ δυνατές ομάδες ήταν στον Α’ όμιλο, ακόμα κι έτσι (πόσο αμελητέες ποσότητες μπορεί να είναι οι Ολυμπιακός και Εθνικός), πράγματι, ο ΝΟΡ είχε την ευκαιρία να κοντραριστεί με τις δύο καλύτερες και του Α’ ομίλου.
Τους νίκησε όλους πλην ενός
Στον ημιτελικό με αντίπαλο το ΝΟ Βουλιαγμένης (σ.σ. νίκησε τον Ολυμπιακό) κέρδισε με 8-7 παρ’ όλο που η ρεθεμνιώτικη ομάδα έχανε στο α’ 7λεπτο με 0-4!
Με το σπαθί της έφτασε στον τελικό όπου έχασε με 17-4 από το μεγάλο φαβορί όλου του πρωταθλήματος.
Ο Κωστής Χατζηδάκης άλλωστε, το είχε δηλώσει, ότι ο Νηρέας είναι ένα σκαλοπάτι πάνω απ’ όλους.
Αυτό το ασημένιο μετάλλιο λοιπόν έρχεται σαν ένα νέο ευχάριστο επεισόδιο μετά απ’ αυτό που προηγήθηκε (των Νεανίδων) και σκόρπισε τη χαρά σε όλους (πολίστριες, παράγοντες, προπονητές, γονείς αλλά και πολλούς φίλους που παρακολούθησαν την όλη προσπάθεια).
Ο 14μελής αποστολή του ΝΟΡ: Μαρία Καραγιάννη, Ηρώ Φραγγελάκη, Εβελίνα Χατζάκη, Ιωάννα Μαρκαντώνη, Κάτια Κυριακάκη, Βιβή Παντελιδάκη, Δέσποινα Μαλιαρού, Χριστίνα Παναγιωτάκη, Ελίνα Γαλερού, Δήμητρα Λαμπαθάκη, Άννα Λιμπιτάκη, Μαρία Νύκταρη, Μαλαματή Παπαδάκη και Θεοδώρα Περάκη.
Η τελική κατάταξη
1. Νηρέας Χαλανδρίου
2. ΝΟΡ
3. Βουλιαγμένη
4. Ολυμπιακός
5. Πάτρα
6. Εθνικός
7. Πανιώνιος
8. Πανσερραϊκός