Η Ένωση Γιατρών ΕΣΥ Ρεθύμνου διεξήγαγε με πολύ μεγάλη συμμετοχή τις εκλογές του σωματείου στις 8 Μαΐου για την ανάδειξη νέου Διοικητικού Συμβουλίου, Εξελεγκτικής Επιτροπής, αντιπροσώπων για την Ομοσπονδία – ΟΕΝΓΕ και αντιπροσώπων για την ΑΔΕΔΥ.
Τα αποτελέσματα, όπως προέκυψαν από την καταμέτρηση, παρουσία δικαστικού αντιπροσώπου και εφορευτικής επιτροπής είναι τα κάτωθι :
Ψήφισαν 120 , άκυρα 10, λευκά 0
Αναδείχθηκε το 7μελές ΔΣ με μέλη Σαμιώτης Ηλίας, Ελευθεριάδου Άννα, Ιωαννίδου Ελένη, Παπαδάκη Γιώτα, Βρανάκης Γιώργος, Αντωνοπούλου Μαρία, Γραφάκου Όλγα
Αναπληρωματικά μέλη Καλογριδάκη Μαρίνα, Τραγάρης Θεμις, Σονέα Τιμπέριους Ιουστιλίαν, Χριστογιάννης Χαράλαμπος, Χρυσοφάκης Γιώργος, Ματζίρης Γιάννης, Καλομενόπουλος Μανώλης.
Χτες 14 Μαΐου το νέο συμβούλιο ανέδειξε τον νέο πρόεδρο Σαμιώτη Ηλία, αντιπρόεδρο την Ελευθεριάδου Άννα, γραμματέα την Ιωαννίδου Ελένη και ταμία Παπαδάκη Παναγιώτα.
Το νέο ΔΣ και ο πρόεδρος Ηλίας Σαμιώτης εκφράζουν τα ευχαριστήριά τους για τη μεγάλη συμμετοχή κατά την ψηφοφορία, την πλαισίωση των δημοκρατικών θεσμών και συγχαίρουν τους συναδέλφους από το νοσοκομείο και τα ΚΥ του νομού που στηρίζουν σταθερά την Ένωση Γιατρών ΕΣΥ Ρεθύμνου.