Κατά την 34η έκθεση «Φιλοξενία» στη Θεσσαλονίκη στις 10.11.2018 πραγματοποιήθηκε η ετήσια Γ.Σ. της ΠΟΔΙΞ κατά την οποία διενεργήθηκαν οι εκλογές για την ανάδειξη νέου ΔΣ της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Διευθυντών Ξενοδοχείων που θα έχει τριετή θητεία.
Ψήφισαν 17 εκλέκτορες από τους συλλόγους Κρήτης, Ρόδου, Μακεδονίας, Θράκης και Αθήνας.
Εξελέγησαν
Πρόεδρος: Γ. Πελεκανάκης (Κρήτη)
Α’ Αντιπρόεδρος: Γ. Ματσίνγκος (Ρόδος)
Β’ Αντιπρόεδρος: Ν. Μανταμόπουλος (Μακεδονία-Θράκη)
Γεν.Γραμματέας: Δ. Κουμπαράκης (Κρήτη)
Ταμίας: Ι. Σπανάκης (Κρήτη)
Μέλη: Α. Σωμαράς (Κρήτη), Ν. Πέτσης (Κρήτη), Γ. Παπαμιχαήλ (Μακ-Θράκη) Γ. Σφακιανάκης (Κρήτη)
Αναπληρωματικά μέλη: Ευ. Μουστακάκης (Ρόδος), Γ. Παπουτσάκης (Κρήτη)
Για την εξελεγκτική επιτροπή: Α. Αντωνοπούλου (Αθήνα), Ι. Γραβαριάς (Μακ-Θράκη), Β. Λιάπτσης (Μακ-Θράκη).
Σε ανακοίνωση της η ομοσπονδία αναφέρει: «Σκοπός και στόχος της ομοσπονδίας είναι η ανταλλαγή ιδεών και η ενημέρωση μεταξύ των διευθυντών όλων των τουριστικών προορισμών της Ελλάδος και η συνεργασία πάνω σε θέματα που αφορούν τη συνεχή επιμόρφωση και εκπαίδευση των μελών της, ώστε να προάγουν τις παρεχόμενες υπηρεσίες στα ξενοδοχεία όλης της χώρας, συμβάλλοντας έτσι στην προώθηση του ελληνικού τουρισμού».