Γενική Συνέλευση των μελών του Συλλόγου Ενεργών Πολιτών Ρεθύμνου «ΣΥΝΠΟΛΙΣ», καθώς και εκλογές για την ανάδειξη του νέου Διοικητικού Συμβουλίου μετά την πάροδο της προβλεπόμενης διετίας πραγματοποιήθηκαν, την Κυριακή, 31 Αυγούστου 2014. Μέλη του Συλλόγου βρέθηκαν στα γραφεία του (Επ. Μαρούλη 40), προκειμένου να συζητήσουν και να αποφασίσουν επί των θεμάτων της ημερησίας διάταξης, τα οποία ήταν τα εξής: Απολογισμός του έργου του απερχόμενου Δ.Σ., έγκριση του οικονομικού απολογισμού (2013-2014), τροποποίηση του Καταστατικού του Σωματείου, εκλογή Εφορευτικής Επιτροπής για τη διενέργεια εκλογών και τέλος, εκλογές για την ανάδειξη μελών του νέου Δ.Σ.
Αρχικά, αναφορά έγινε στη δραστηριότητα του Σωματείου το διάστημα 2013-2014, καθώς και γενικότερα στα πεπραγμένα της τρίχρονης παρουσίας του «ΣΥΝΠΟΛΙΣ» στην πόλη και το νομό. Επίσης, σε ό,τι αφορά το μελλοντικό σχεδιασμό δράσης, υπήρξε ενημέρωση σχετικά με την επικείμενη εκδήλωση της 3ης Βραδιάς Αλληλεγγύης, στις 15 του Σεπτέμβρη στον Δημοτικό Κήπο Ρεθύμνου, ενώ δόθηκε ο λόγος σε παριστάμενα μέλη της Γ.Σ. και ακούστηκαν προτάσεις. Ακόμη, σε συζήτηση τέθηκε η πρόταση κοινής χρήσης (συστέγαση) των γραφείων του Συλλόγου και από το νεοσύστατο Σύλλογο Εθελοντών Αιμοδοτών Νομού Ρεθύμνου «Δότες Ζωής».
Επίσης, ο απερχόμενος ταμίας του Δ.Σ. του Συλλόγου, παρουσίασε τον οικονομικό απολογισμό κατά το 2013-2014 και ακολούθησε η έγκρισή του. Τονίστηκε δε η ανάγκη να ελαχιστοποιηθούν τα έξοδα του Σωματείου και να βρεθούν τρόποι γι’ αυτό.
Στη συνέχεια, ψηφίστηκε η τροποποίηση του Καταστατικού του Σωματείου, ενώ ξεκίνησαν οι διαδικασίες για τη διεξαγωγή των προβλεπόμενων εκλογών. Με το πέρας των εκλογών της Κυριακής, αλλά και μετά τη συνεδρίαση που ακολούθησε μετά από λίγες ημέρες (την 3η Σεπτεμβρίου 2014), μεταξύ των 7 πρώτων εκλεγμένων μελών, σε σώμα συγκροτήθηκε το νέο Διοικητικό Συμβούλιο, με τις αρμοδιότητες να διανέμονται μετά από εσωτερική ψηφοφορία ως εξής:
1. Μπεμπής Ευάγγελος, πρόεδρος
2. Βάιος Ντάφος, γενικός γραμματέας
3. Μαρία Κλαψινού, ταμίας
4. Παπαδόσηφος Γεώργιος, συντονιστής
5. Ξενικάκης Φώτιος, συντονιστής
6. Χριστοδουλάκης Νικόλαος, συντονιστής
7. Σαρτζετάκης Ηλίας, συντονιστής.