Πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 18-3-2017 στη Μαρίνα Ρεθύμνου, η παραδοσιακή πλέον κοπή πίτας του Συλλόγου Παραδοσιακών Ερασιτεχνών Αλιέων Ν. Ρεθύμνης, παρουσία του Βουλευτή κ. Γιάννη Κεφαλογιάννη, του αντιπροσώπου του υπουργού Υγείας Α. Ξανθού (λόγω απουσίας του στο εξωτερικό) κ. Γ. Βλαστού, του αντιδημάρχου και προέδρου Δ.Ε.Υ.Α.Ρ. κ. Β. Θεοδωράκη, αντιπροσώπων του Λιμεναρχείου και Λιμενικού Ταμείου, καθώς και δεκάδων μελών του.
Ο πρόεδρος του Συλλόγου, Μανώλης Βεριδάκης, ανέφερε συνοπτικά τη σημασία της δραστηριότητάς του και ευχήθηκε για μια καλή και δημιουργική Χρονιά.
Στη συνέχεια πραγματοποιήθηκαν εκλογές για την ανάδειξη νέου Διοικητικού Συμβουλίου, το οποίο την Δευτέρα 27-3-2017 συγκροτήθηκε σε σώμα ως εξής :
Πρόεδρος: Μανώλης Βεριδάκης
Α’ Αντιπρόεδρος: Γιάννης Παπαδάκης
Β’ Αντιπρόεδρος: Νίκος Σταυριανάκης
Γεν. Γραμματέας: Χρήστος Τζογάνης
Ταμίας: Γιάννης Αποστολακης
Μέλη: Δημήτρης Πετράκης, Γιώργος Κουγιουμτζής
Aναπληρωματικά Μέλη: Δημήτρης Γασπαράκης, Ιωάννης Μηναδάκης
Επίσης εκλέχτηκε 3μελής Εποπτική Επιτροπή, με τους: Γιάννη Τσιλεδάκη, Δημήτρη Παπαδάκη και Νικ. Σηφάκη.
«Το νέο Δ.Σ. με κίνητρο την αγάπη για τη θάλασσα και το περιβάλλον, δεσμεύεται στα μέλη και στην κοινωνία του τόπου μας, με την απαραίτητη συμμετοχή και συνεργασία όλων των φορέων, να συνεχίσει το έργο και τον αγώνα για τους σκοπούς του Συλλόγου» αναφέρεται σε σχετική ανακοίνωση.