Ανησυχία προκαλεί στους παράγοντες του τουρισμού το νέο «κανόνι» ρώσικου τουριστικού γραφείου, που είναι το τρίτο τη φετινή καλοκαιρινή περίοδο. Πρόκειται για το γνωστό γραφείο Solvex, με έδρα την Αγία Πετρούπολη.
Να σημειωθεί ότι το πρακτορείο μεταφέρει χιλιάδες Ρώσους τουρίστες στην Ελλάδα ωστόσο, σύμφωνα με πληροφορίες σε ξενοδοχεία της Κρήτης σε αυτήν τη φάση δεν υπήρχαν πελάτες ή τουλάχιστον αν υπάρχουν είναι ελάχιστοι.
Πάντως, η αναστολή λειτουργίας του γραφείου χθες το πρωί, βρήκε σε ξενοδοχεία της Ελλάδας και της Ρουμανίας περίπου 9.000 Ρώσους πελάτες.
Για περίοδο αυξημένης επικινδυνότητας, ως προς την πιθανότητα πτωχεύσεων στη ρωσική τουριστική αγορά, κάνει λόγο ο Σύνδεσμος Ελληνικών Τουριστικών Επιχειρήσεων, με αφορμή την πτώχευση του Solvex.
«Ο ΣΕΤΕ επαναλαμβάνει ότι προτεραιότητα παραμένει η ομαλή εξυπηρέτηση των Ρώσων, που διακινήθηκαν από το πρακτορείο Solvex και βρίσκονται αυτή τη στιγμή στη χώρα μας, έως ότου αυτοί επιστρέψουν στην πατρίδα τους», αναφέρει ο ΣΕΤΕ σε ανακοίνωσή του και απευθύνει έκκληση προς τις ελληνικές τουριστικές επιχειρήσεις «να αντιμετωπίσουν ψύχραιμα την κατάσταση, διασφαλίζοντας την θετική εικόνα του ελληνικού τουρισμού, όπως έπραξαν και στις προηγούμενες αντίστοιχες πτωχεύσεις» και καλεί την ελληνική Πολιτεία «να ενισχύσει άμεσα και ουσιαστικά τις εταιρείες που πλήττονται σοβαρά από τις εξελίξεις».
«Ευελπιστούμε πως με τη σταδιακή βελτίωση της ρωσοουκρανικής κρίσης, τη σταθεροποίηση της οικονομίας στην περιοχή, το σπάσιμο της “φούσκας” και την αναμενόμενη εξυγίανση και αναδιάρθρωση των δικτύων διάθεσης, σύντομα θα αναφανούν και πάλι οι εξαιρετικές προοπτικές της Ρωσίας, ακόμη και της Ουκρανίας», σημειώνει ο ΣΕΤΕ και υπενθυμίζει ότι, μεσοπρόθεσμα, οι συγκεκριμένες αγορές παραμένουν από τις πιο σημαντικές για τον ελληνικό τουρισμό με στόχο τις 2,5 εκατ. αφίξεις έως το 2021.
Όπως ανέφερε σε ανακοίνωσή του το υπουργείο Τουρισμού, υπάρχει στενή συνεργασία με το υπουργείο Εξωτερικών, τους τουριστικούς φορείς και με τις αρμόδιες τουριστικές αρχές της Ρωσίας, με στόχο την αντιμετώπιση των προβλημάτων που προκύπτουν, καθώς και η διευκόλυνση των Ρώσων επισκεπτών που βρίσκονται στην Ελλάδα για να επιστρέψουν στη χώρα τους.
Στο πλαίσιο αυτό, ο γενικός γραμματέας του ΕΟΤ Πάνος Λειβαδάς απέστειλε επιστολή στον επικεφαλής του Rostourism κ. Σαβόνωφ, ζητώντας τη συνδρομή της ρωσικής πλευράς, προκειμένου να εξασφαλιστεί ο επαναπατρισμός των Ρώσων τουριστών και να διευθετηθούν όλες οι οικονομικές εκκρεμότητες που αφορούν τις ελληνικές τουριστικές επιχειρήσεις.