Απομένουν μόλις 3 αγωνιστικές για το φινάλε της κανονικής διάρκειας της Α1 και οι Ρεθεμνιώτες δεν θέλουν να ολοκληρώσουν τις υποχρεώσεις τους στο ΣΕΦ και δη απέναντι στον Ολυμπιακό. Ο στόχος τους είναι τα πλέι οφ, αλλά εδώ και αρκετό καιρό δεν περιορίζονται μόνο στα λόγια. Το κάνουν πράξη και δείχνουν στο παρκέ το πόσο πολύ επιθυμούν να παρευρεθούν για 2η συνεχόμενη χρονιά ανάμεσα στις 8 καλύτερες ομάδες της Ελλάδας.
Σε μία ομολογουμένως δύσκολη σεζόν, στην οποία το Ρέθυμνο Cretan Kings έχει δώσει πολλές «μάχες»… με την πλάτη στον τοίχο. Το «πρέπει» αποτέλεσε ξεχωριστό σύντροφο στις προσπάθειες της ομάδας, αλλά αυτή δεν λύγισε. Δεν ήταν λίγες οι φορές που παίκτες, προπονητές και διοικούντες άκουσαν τα εξ αμάξης, αλλά ούτε από αυτά πτοήθηκαν. Τραυματισμοί και αλλαγές παικτών έφεραν τους Ρεθεμνιώτες σε συνεχόμενες καταστάσεις προετοιμασίας, αλλά μέσα από τη δουλειά του προπονητικού τιμ και την αποφασιστικότητα της διοίκησης έφτασαν να διεκδικούν μία θέση στα πλέι οφ. Το Ρέθυμνο των 4 νικών και των 9 ηττών στον α’ γύρο, μετράει ήδη 6 νίκες και μόλις 4 ήττες στο 2ο μισό και ενώ απομένουν 3 αγωνιστικές για το φινάλε.
Αυτές θα κρίνουν τα πάντα και θα διαμορφώσουν τις ήδη πάρα πολύ λεπτές ισορροπίες. Οι Ρεθεμνιώτες είναι ζωντανοί, αλλά το ίδιο κοντά, όσο και μακριά από την 8άδα. Το Σάββατο, όμως, κατάφεραν και έστρεψαν πάνω τους όλα τα βλέμματα. Έκαμψαν την αντίσταση της πανίσχυρης ΑΕΚ, ολοκληρώνοντας ένα πραγματικά πάρα πολύ μεγάλο «μπαμ». Αυτές, όμως, είναι οι νίκες που «χτίζουν» τον χαρακτήρα μίας ομάδας και μένουν στην ιστορία.
Οι Ρεθεμνιώτες δεν παράτησαν λεπτό την αναμέτρηση και ύψωσαν ανάστημα απέναντι στους ακριβοπληρωμένους «αστέρες» της ΑΕΚ. Έμειναν πιστοί στο τακτικό κομμάτι, η άμυνα ζώνης ήταν για σεμινάριο και μέσα από αυτή βρήκαν λύσεις στην επίθεση. Ο Ντελινικάιτις ήταν εκτός ρυθμού, με την άμυνα προσαρμοσμένη πάνω του. Στόουν και Σχίζας φορτώθηκαν γρήγορα με φάουλ. Ο Γιαννόπουλος στην άκρη του πάγκου και το μόνο που μπορούσε να κάνει ήταν να εμψυχώνει τους συμπαίκτες του.
Ακόμα κι έτσι, όμως, το Ρέθυμνο βρήκε τις λύσεις και έφτασε στην επικράτηση. Ο Σάφτενααρ θυμήθηκε τον παλιό καλό του εαυτό, ο Χάροου ήταν για ακόμα μία φορά εκ των πρωταγωνιστών, ο Κάρτερ έκρινε την αναμέτρηση με το 2ο συνολικά τρίποντο στη σεζόν, ο Θεοδωρίδης άρπαξε την ευκαιρία που του έδωσε ο προπονητής του και έδωσε τα πάντα στο παρκέ. Ανάμεσά τους ήταν και ο Μάντεν. Ο Αμερικάνος αμφισβητήθηκε όσο ελάχιστοι, αλλά απέδειξε πως και καλός παίκτης είναι και πως μπορεί να ηγηθεί μίας προσπάθειας. Το έκανε και με το Λαύριο, το έκανε και με την Καβάλα, αλλά απέναντι στην ΑΕΚ… το ειδικό βάρος είναι πολύ μεγαλύτερο. Δεν πτοήθηκε και κυριάρχησε σε όλες τις μονομαχίες και μάλιστα απέναντι σε αθλητές όπως οι Κατσίβελης, Γκριν και Μαρκ Κάρτερ.
Η ψυχολογία στις τάξεις της ρεθεμνιώτικης ομάδας είναι στα ύψη, αλλά μπροστά της έχει ένα εξίσου δύσκολο και κομβικό παιχνίδι, αυτό κόντρα στη Κηφισιά στο Ζηρίνειο. Με νίκη, κατά μεγάλο ποσοστό εξασφαλίζει την παρουσία της στα πλέι οφ. Σε ενδεχόμενη ήττα δεν χάνεται, αλλά θα κληθεί να διατηρήσει τη διαφορά των 13ών πόντων από τη νίκη της στο ματς του α’ γύρου. Και στη συνέχεια, ο Άρης. Στο «κάστρο» του «Μελίνα Μερκούρη» όλα είναι πιθανά.