Μετά το παιχνίδι της πρεμιέρας και τη νίκη απέναντι στον Ηρακλή, οι Γυναίκες του Ναυτικού Ομίλου Ρεθύμνου είχαν «σημαδέψει» το ματς με τον Τρίτωνα Αμαρουσίου. Οι Ρεθυμνιώτισσες πέτυχαν το στόχο τους, επικράτησαν με 14-11 και έκαναν το πλέον αποφασιστικό βήμα για την παραμονή στην Α1 Εθνική κατηγορία της ελληνικής υδατοσφαίρισης.
Το συγκρότημα του Κώστα Φιτσανάκη μπήκε πολύ δυνατά από το 1ο λεπτό και προηγήθηκε με 6-3, ενώ στη συνέχεια μεγάλωσε τη διαφορά στο +6 (10-4). Παλληκαράκη, Σολανάκη και Αλεξάκη οδηγούσαν επιθετικά τις «κίτρινες», αλλά ο Τρίτωνας αντέδρασε και μείωσε σε 10-8. Οι γηπεδούχες, όμως, διαχειρίστηκαν σωστά τα τελευταία κρίσιμα λεπτά και έφτασαν στην πολυπόθητη νίκη με 14-11.
Ο ΝΟΡ έφτασε τους 6 βαθμούς, όσους και η απόστασή του από τον Τρίτωνα στο βαθμολογικό πίνακα. Ο Ηρακλής είναι στο -3 και όλα αυτά συνηγορούν στο ότι οι «κίτρινες» έκαναν το σημαντικότερο βήμα για την παραμονή στην Α1. Χωρίς πίεση και άγχος στη συνέχεια, θα προσπαθήσουν να αποδώσουν καλύτερο πόλο και φυσικά να φυσικά να δώσουν χρόνο συμμετοχής και σε νεαρές αθλήτριες που προέρχονται από τα τμήματα υποδομής του συλλόγου.
Τα οκτάλεπτα: 6-3, 2-1, 2-3, 4-4
ΝΟΡ (Κώστας Φιτσανάκης): Μυλωνάκη, Μάστορη 2, Φαρμάκη 1, Γαβαλά, Παλληκαράκη 3, Αλεξάκη 4, Γαγάνη, Μυριοκεφαλιτάκη, Καραλόγου, Λυμπιτάκη, Πατσαχάκη 1, Σολανάκη 3, Κυριακάκη.
ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ (Θανάσης Τούρος): Γούλα, Τουλουμτζίδου 2, Κουζούνα, Ζερβακάκη, Κουρούτσαλη 1, Στρατιδάκη 6, Πετάση 2, Στρείδη.
Κώστας Φιτσανάκης: «Νίκη που μας διώχνει την πίεση της παραμονής»
Ο προπονητής του ΝΟΡ, με δηλώσεις του στα «Ρ.Ν.», στάθηκε στη σημασία της νίκης επί του Τρίτωνα και στο γεγονός πως διώχνει την πίεση της παραμονής.
«Πετύχαμε μία πολύ σημαντική νίκη, γιατί ουσιαστικά είναι μία νίκη που βγάζει από πάνω μας την πίεση για την παραμονή στην κατηγορία. Είμαστε πολύ ευχαριστημένοι που δεν έχουμε αυτή την πίεση από τόσο νωρίς στο πρωτάθλημα και νομίζω πως αυτό θα βοηθήσει την ομάδα να παίξει καλύτερο πόλο και να πάρει περισσότερα αποτελέσματα στη συνέχεια».
Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής
ΑΝΟ Γλυφλάδας – ΝΟΒΑ 15-1
Ολυμπιακός – ΝΟ Βουλιαγμένης 10-10
ΝΟ Ρεθύμνου – Τρίτωνας Αμαρουσίου 14-11
Ηρακλής – Εθνικός Πειραιά 6-22
Η βαθμολογία
Θέση Ομάδα Αγώνες Τέρματα Βαθμοί
1 Ολυμπιακός 3 60-14 10
2 ΝΟ Βουλιαγμένης 4 53-22 10
3 Εθνικός 4 60-20 9
4 ΑΝΟ Γλυφάδας 4 29-34 6
5 ΝΟΒΑ 4 23-43 6
6 ΝΟ Ρεθύμνου 4 38-72 6
7 Τρίτων Αμαρ. 4 26-46 0
8 Ηρακλής 3 23-61 -3
Η επόμενη (5η) αγωνιστική
Σάββατο 20 Δεκεμβρίου
Τρίτων Αμαρουσίου – Ολυμπιακός
Βουλιαγμένη – Ηρακλής
ΝΟΒΑ – Ρέθυμνο
Εθνικός – Γλυφάδα