Οι παίκτριες του Κώστα Πλευράκη ξεκίνησαν εντυπωσιακά το νέο έτος και χωρίς να συναντήσουν την παραμικρή δυσκολία επικράτησαν του Ηρακλείου με 71-26. Από την άλλη, οι παίδες του Ρέθυμνο BC ηττήθηκαν από το Φιλαθλητικό με 60-55, σ’ ένα ματς που ήταν ντέρμπι καθ’ όλη τη διάρκειά του και κρίθηκε στις λεπτομέρειες.
«Σίφουνας» οι γυναίκες του Αρκαδίου
Ποδαρικό με το δεξί στο 2014 για τις γυναίκες του Αρκαδίου, οι οποίες δεν δυσκολεύτηκαν να κάμψουν την αντίσταση του Ηρακλείου στο «Μελίνα Μερκούρη». Οι παίκτριες του Κώστα Πλευράκη επικράτησαν με το ευρύ 71-26, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του γυναικείου πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΚ.
Από τις νικήτριες ξεχώρισε η Ζουμπεράκη με 22 πόντους, ενώ η Αγαθαγγέλου είχε 17. Για ακόμα μία φορά, όμως, το Αρκάδι βασίστηκε στη συνολική πολύ καλή αμυντική του λειτουργία και πλέον βρίσκεται στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 6 βαθμούς, έχοντας και ένα ματς λιγότερο.
Τα δεκάλεπτα: 17-06, 38-13, 57-18, 71-26.
ΟΚΑ ΑΡΚΑΔΙ (Κώστας Πλευράκης): Μπότσι 8(1), Σταγάκη, Αγαθαγγέλου 17(2), Ζουμπεράκη 22, Σταθοπούλου, Σαλιάι, Μούκα, Τσιμπισκάκη, Δημήτρη 8(1), Λελεδάκη 2, Μίχου 8, Στεφάνου 6.
ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Β. Kουκαρούδης): Γιγουρτάκη 2, Σκληβανίτη, Γεωργοπούλου 3, Βαμβουκάκη, Δολαψάκη Γ. 10, Χρυσού, Νοαδαράκη 2, Παπαδάκη, Συμεωνίδη 2, Γιαννακοπύλου, Καλαϊτζάκη 5, Επταμηνιτάκη 2.
Η βαθμολογία
1. ΟΚΑ Αρκάδι 6
2. ΟΑ Χανίων 5
3. Ηράκλειο 4
4. Ιεράπετρα 2
5. ΟΑ Χανίων 2000 1
Στις λεπτομέρειες ηττήθηκαν οι παίδες του Ρέθυμνο BC
Σε ένα παιχνίδι που ήταν ντέρμπι καθ’ όλη τη διάρκειά του, το Ρέθυμνο BC δεν άντεξε στη πίεση του Φιλαθλητικού και ηττήθηκε στις λεπτομέρειες με 60-55. Στο εξ αναβολής ματς της 9ης αγωνιστικής, οι Ρεθυμνιώτες ήταν μπροστά στο σκορ στο τέλος της 3ης περιόδου με 40-44 αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν κατάφεραν να υπερασπιστούν την υπέρ τους διαφορά.
Τα δεκάλεπτα: 13-13, 24-27, 40-44, 60-55.
ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ (Π. Χατζηδάκης): Χατζηανδρέου, Καραγκούνης 3, Νιθαυριανάκης 3, Ατσαλάκης 22, Λεβέντης 10(2), Μπρουζανάκης 1, Μπουμπάκης 13(1), Γκούφας 3(1), Πρινιανάκης 5(1), Μοσχογιαννάκης, Κουκιαδάκης.
ΡΕΘΥΜΝΟ BC (Νίκος Μακρής): Καλαϊτζάκης Σ. 8, Καλαϊτζάκης Κ. 5, Λιοδάκης 13(1), Μπιρλιράκης, Παττακός 1, Μακρυδάκης 4, Τρουλινός, Δασκαλάκης, Βουρβαχάκης, Κατσαούνης 4, Ζαμπετάκης 8, Ζερβουδάκης 11(1).
Η βαθμολογία (σε 9 αγώνες)
1. Κύδων1 18
2. Ακρωτήρι 15
3. Ρέθυμνο BC 14
4. Φιλαθλητικός 14
5. Κύδων2 11
6. ΟΦΗ2 9
Πανέτοιμη η Ακαδημία για το μεγάλο ντέρμπι της Ιεράπετρας
Στα «βαθιά» μπαίνει η Ακαδημία στο πρώτο της παιχνίδι για το 2014, καθώς φιλοξενείται στην Ιεράπετρα (11/1-19:00) από την τοπική ομάδα. Στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής, οι παίκτες του Βαγγέλη Θεοδωρουλάκη καλούνται να ανταπεξέλθουν σ’ ένα πολύ δύσκολο ματς, σε μία δυνατή έδρα και κόντρα σε μία ομάδα με ίδιο στόχο, την 1η θέση. Οι Ρεθυμνιώτες συνέχισαν να προπονούνται και κατά τη περίοδο των εορτών και βρίσκονται σε καλή κατάσταση, αλλά στο ματς του Σαββάτου θα αγωνιστούν χωρίς το Κατσαβίδη. Η Ιεράπετρα έχει ήδη δώσει έναν αγώνα στο 2014, τον εξ αναβολής της 10ης αγωνιστικής κόντρα στη Μεσσαρά, της οποίας και επικράτησε με 61-69.