Από τις Εκδόσεις Ι. Σιδέρης κυκλοφορεί η νέα ποιητική συλλογή του Νίκου Παπαδάκη, καθηγητή του Πανεπιστημίου Κρήτης, με τίτλο «Chiaroscuro» (Μια Ποιητική Δοκιμή και κι ένα κείμενο σε 3 Πράξεις).
Ο Νίκος Παπαδάκης, αναφέρει στο αντι-προλογικό του σημείωμα:
«Αν πιστέψουμε την συνομολογημένη αμαρτία, που περιγράφει ο Borges στον Καθρέπτη και το Προσωπείο, οι λέξεις (έστω κάποιες λέξεις) επιτρέπουν στους ανθρώπους να γνωρίσουν την Ομορφιά. Μια μορφή εξιλέωσης για αυτήν την ανέλπιστη στιγμιαία πληρότητα είναι ίσως η επαν-επιστροφή στις ρωγμές, έστω κι αν στο Chiaroscuro επιτελείται με πολύ διαφορετικούς όρους από την πρώτη μου συλλογή… Το Chiaroscuro επιχειρεί μια (δειλή) συνομιλία με τον χρόνο, την απώλεια, τον έρωτα και κάποιες από τις συγκροτησιακές διαστάσεις αυτού που συχνά αποκαλούμε «ανθρώπινη ύπαρξη»… Ο χρόνος ενίοτε μάς ελεεί. Και όχι σπάνια μάς επιβαρύνει με προσωπικούς δαίμονες, για να απονευρώνει την ίδια του την ελεημοσύνη… Ώρα λοιπόν να (ξανα)συρθεί η κουρτίνα. Ξημερώνει άλλωστε».
Όπως επισημαίνει στον πρόλογό του στο Chiaroscuro, o Γιάννης Πανούσης: «Η ποίηση του Νίκου Παπαδάκη δεν δραπετεύει στον άχωρο χώρο ή στην ουτοπία της ασύνορης περιήγησης. …Από την άλλη η μορφή, το στύλ των ποιημάτων, αναδεικνύει τη μοναδικότητα της αφηγητικής οπτικής γωνίας του ποιητή. Το στυλ της ποίησης του Νίκου Παπαδάκη χαρακτηρίζεται από μία δραματική ένταση που δεν ολοκληρώνεται, που μένει μετέωρη και καλεί τον αναγνώστη να συμπληρώσει τον τελικό στίχο (ενός Μύθου που δεν θα τελειώσει ποτέ;). Η γοητεία των αποσιωπήσεων και των αποσιωπητικών…. Αποθησαυρισμένη ζωή και γνώση, η οποία αναζητεί μέσω της ποίησης να συλλάβει το ανέκφραστο και να οραματισθεί την [αυτο]κάθαρση (βλ. ποίημα Sarastro). Το συναίσθημα κρύβεται πίσω από ελλειπτικές εκφορές, αλλά το νόημα και η πρόθεση παραμένουν σταθερά. Ανήκει ο Νίκος Παπαδάκης σε κάποια Σχολή, σε κάποια ποιητική Γενιά; Δεν είμαι ειδικός για ν’ απαντήσω. Πιστεύω όμως ότι το συμβολικό, αλληγορικό, οιονεί-μυστικιστικό στοιχείο ορισμένων ποιημάτων του, τον απομακρύνουν από κάθε Παραδοσιακό σχήμα και τον εντάσσουν σε μία αναπαραστατική [μετα]λειτουργία (ideational metafunction) της Ποίησης, στο Επέκεινα των ειδικών και γενικών κανόνων γραφής» (https://isideris.gr/product/chiaroskouro ).
Η νέα ποιητική συλλογή του Νίκου Παπαδάκη θα παρουσιαστεί στην Αθήνα, στο Polis Art Café, την Δευτέρα 16 Απριλίου και ώρα 20.00.
Για το βιβλίο θα μιλήσουν οι: Γιάννης Πανούσης, ομότιμος καθηγητής του Πανεπιστημίου Αθηνών, πρ. πρύτανης του Πανεπιστημίου Θράκης και συγγραφέας, Οδυσσέας Ζώρας, καθηγητής και Πρύτανης του Πανεπιστημίου Κρήτης, Νίκος Φωτόπουλος, επίκουρος καθηγητής Κοινωνιολογίας του Πολιτισμού στο Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου και ποιητής, Κώστας Τσαούσης, δημοσιογράφος και κριτικογράφος και Σπύρος Αραβανής, φιλόλογος, διδάσκων στο ΕΑΠ και Αρχισυντάκτης του «Ποιείν».
Ποιήματα από το Chiaroscuro θα απαγγείλει η ηθοποιός Τιτίκα Βλαχοπούλου, ενώ χαιρετισμό θα απευθύνει ο εκδότης Ανδρέας Σιδέρης.
Την εκδήλωση θα συντονίζει ο Α- Ι. Δ. Μεταξάς, τακτικό μέλος της Académie Européenne Interdisciplinaire des Sciences, ομότιμος καθηγητής του Πανεπιστημίου Αθηνών και επίτιμος καθηγητής Ευρωπαϊκών Πανεπιστημίων.