Στις θέσεις τους οι δεκαεπτά ναυαγοσώστες
ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ
Στις θέσεις τους βρίσκονται από τη Δευτέρα 1η Ιουνίου οι 17 ναυαγοσώστες, καθώς ολοκληρώθηκαν εγκαίρως και χωρίς προβλήματα οι διαδικασίες του διαγωνισμού για τη δημοπράτηση του έργου.
Σημειώνεται ότι παρότι το υπουργείο θεωρεί υποχρεωτική την παρουσία τους το τρίμηνο του καλοκαιριού με απόφαση του Δημοτικού Συμβουλίου οι ναυαγοσώστες θα βρίσκονται στους πύργους τους μέχρι και το τέλος Σεπτεμβρίου.
Ο προϋπολογισμός του έργου ανέρχεται στις 130.081,30 ευρώ εκτός του Φ.Π.Α.
Τα σημεία θα είναι και φέτος 17 και θα εκτείνονται από τη Σκαλέτα μέχρι και τον Πετρέ και συγκεκριμένα η κατανομή θα γίνει ως εξής:
– Πέντε: ανατολικά της μαρίνας μέχρι και το ξενοδοχείο «Pearl».
– Δύο: από το «Pearl» και μέχρι το «Μίνος Μάρε».
– Ένα: στον Κουμπέ.
– Τρία: στην Επισκοπή.
– Ένα: στον Πετρέ.
– Δύο: από το ξενοδοχείο «Rithymna» και ανατολικότερα.
– Ένα: στο ξενοδοχείο «Creta Star».
– Ένα: στο ξενοδοχείο «Δαίδαλος» στο Σφακάκι.
– Ένα: στη Σκαλέτα.
Υπεγράφησαν 35 συμφωνητικά με όμορες επιχειρήσεις για την εκμετάλλευση παραλίας
Εν τω μεταξύ παρά τις δυσκολίες και τις τεράστιες καθυστερήσεις που παρουσιάστηκαν από πλευράς υπουργείων για την παραχώρηση αιγιαλού ως προς τις διευκρινίσεις για τα τιμολόγια των ξενοδοχείων και τις εγκρίσεις για τις περιοχές Νατούρα, τα συμφωνητικά που υπέγραψε ο Δήμος Ρεθύμνου με τις όμορες επιχειρήσεις ήταν 36, 11 περισσότερα από ότι την περυσινή χρονιά, διασφαλίζοντας με αυτό τον τρόπο το 70% του μισθώματος. Υπενθυμίζεται ότι βάση της ΚΥΑ όσα συμφωνητικά υπογραφούν μετά την 31η Μαΐου το μίσθωμα μοιράζεται 50-50 σε Δήμο και κράτος αντίστοιχα.
Ο αντιδήμαρχος Οικονομικών εξέφρασε την ικανοποίησή του τόσο για την ανταπόκριση των επιχειρηματιών, που παρά τα ασφυκτικά χρονικά περιθώρια και τις οικονομικές δυσκολίες ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα του Δήμου αλλά και στο προσωπικό της Οικονομικής Υπηρεσίας που μερίμνησε, ώστε να τρέξουν όλες οι διαδικασίες με ταχείς ρυθμούς. «Αν και είχαμε σοβαρά προβλήματα λόγω των καθυστερήσεων των υπουργείων και ουσιαστικά είχαμε μια μέρα καιρό κάναμε πολλά συμφωνητικά. Ανταποκρίθηκαν πολλοί συμπολίτες μας και ενώ πέρυσι είχαμε κάνει 25 συμφωνητικά φέτος κάναμε 36 για τις όμορες επιχειρήσεις. Σε ασφυκτικό πλαίσιο και με πολλές αντιξοότητες το προσωπικό της Οικονομικής Υπηρεσίας ανταποκρίθηκε σε μεγάλο φόρτο εργασίας και ειλικρινά τους ευχαριστώ, αλλά επίσης ευχαριστώ και τους επιχειρηματίες που αν και τελευταία στιγμή τους ενημερώσαμε για να προσέλθουν να υπογράψουν καταβάλλοντας ταυτόχρονα το αντίτιμο ανταποκρίθηκαν» ανέφερε ο κ. Σπανουδάκης υποστηρίζοντας ότι την Παρασκευή θα γίνει ο επαναληπτικός διαγωνισμός για κάποια τμήματα του αιγιαλού, για τα οποία δεν υπήρξε ενδιαφέρον την περασμένη εβδομάδα.