Σε συνέχεια των αποφάσεων, των Δημοτικών Συμβουλίων Αποκορώνου και Ρεθύμνης, και των θέσεων που εξέφρασαν τα ΤΕΕ Δυτικής και Ανατολικής Κρήτης, και την συναίνεση – ταύτιση της συντριπτικής πλειοψηφίας της Τοπικής Κοινωνίας, για μια πιο ορθολογική χάραξη του ΒΟΑΚ νοτιότερα της προτεινόμενης από το υπουργείο Υποδομών, διαμαρτυρόμαστε για τα παρακάτω:
Ενώ η διαβούλευση για το συγκεκριμένο έργο στην Περιφέρεια Κρήτης βρίσκεται σε εξέλιξη με καταληκτική ημερομηνία 29/9, μας πληροφόρησε ο πρόεδρος της τοπικής Κοινότητας Δραμίων ότι υπάλληλοι των εταιρειών Geomatics AΕ και Δρόμος ΟΕ, προβαίνουν σε καθημερινή βάση σε κτηματογράφηση των ιδιοκτησιών από τις οποίες διέρχεται η προτεινόμενη, από το υπουργείο, χάραξη, ζητώντας παράλληλα ονόματα, τηλέφωνα και διευθύνσεις των κατόχων των ιδιοκτησιών.
Θέλουμε να πιστεύουμε ότι πρόκειται περί παρανόησης και ότι όλη αυτή, η εν κρυπτώ, περιβόητη Διαβούλευση στην Περιφέρεια Κρήτης για τις Περιβαλλοντολογικές επιπτώσεις της μελέτης του ΒΟΑΚ, δεν είναι παρά μια κοροϊδία της κοινωνίας, για κάτι που δυστυχώς έχει προαποφασισθεί.
Έχουμε ξεκαθαρίσει σε όλους τους τόνους, ότι θέλουμε να γίνει ο ΒΟΑΚ αλλά με την συναίνεση των φορέων και των τοπικών κοινωνιών.
Τοπικό Συμβούλιο Δραμίων – Κίνηση πολιτών Επισκοπής