Το ματς με τον ΟΦ Ιεράπετρας ανήκει στο παρελθόν. Οι αγώνες των πρωταθλητών Κρήτης που οδηγούν στην άνοδο όμως, «τρέχουν» δίχως καμία διακοπή. Στον Άρη Ρεθύμνου, πριν καλά-καλά, κάνουν τη δική τους αποτίμηση για τον αγώνα της περασμένης Κυριακής απέναντι στους Ιεραπετρίτες, μπήκαν στο γήπεδο κάνοντας μία μίνι προετοιμασία με δύο προπονήσεις που στην ουσία ήταν συντηρήσεις για το αποψινό ματς (17.00) μέσα στο Ατσαλένιο κόντρα στον πρωταθλητή Ηρακλείου ΠΟΑ.
Οι Ρεθεμνιώτες γνωρίζουν ότι έχουν να αντιμετωπίσουν, ίσως την πιο δυνατή ομάδα από τις υπόλοιπες τρεις. Ο ΠΟ Ατσαλένιος είναι η ομάδα που φέρει τα πιο ηχηρά ονόματα σε σχέση με την ΑΕΕΚ ΙΝΚΑ και τον ΟΦΙ. Ποδοσφαιριστές όπως ο Ρουμπάκης, ο Τριανταφύλλου, ο Βρεττός και ο Πετράς, δεν χρειάζονται πολλές συστάσεις κυρίως για εκείνους που ρίχνουν μια ματιά στο ποδοσφαιρικό γίγνεσθαι της Κρήτης.
Οι «πράσινοι» που βλέπουν με αδημονία να έρχεται το 2ο ματς της σειράς των μπαράζ, καθώς διεξάγεται στην έδρα τους και αναζητούν τους τρεις βαθμούς που θα τους θέσουν επικεφαλής του ομίλου.
Το ματς μέσα στα Χανιά κόντρα στην ΑΕΕΚ ΙΝΚΑ, είχε πολλές παγίδες αλλά σ’ αυτές δεν έπεσαν ομολογουμένως οι παίκτες του κ. Κρασανάκη. Οι ομάδες γνωρίζονται λίγο ως πολύ, οπότε τα διάφορα τρικ, που προφανώς ετοιμάζουν οι προπονητές, δεν αναμένεται να δημιουργήσουν εκπλήξεις ούτε στους ερχόμενους αγώνες. Αυτό που μετράει είναι η σταθερή απόδοση της ομάδας και φυσικά η θέληση των παικτών για διάκριση.
Ούτε ζέστη ούτε κρύο στον Άρη
Στον Άρη είναι υποψιασμένοι, τόσο για τον τρόπο που αγωνίζονται οι Ηρακλειώτες όσο και για τη θέρμη με την οποία θα περιμένουν την αναμέτρηση.
Ο Μιχάλης Δεληγιαννάκης τα είπε με τους παίκτες του, τόσο αμέσως μετά το τέλος του αγώνα με τον ΟΦΙ όσο και στην προπόνηση της Δευτέρας. Ήταν εμφανές ότι αρκετοί απ’ αυτούς επηρεάστηκαν από την μεγάλη αγωνιστική αποχή, καθώς μέσα από συγκυρίες δεν κατόρθωσαν να δώσουν κάποια απαραίτητα φιλικά παιγνίδια. Το γεγονός ότι οι ποδοσφαιριστές των Ρεθεμνιωτών δεν είχαν «φρέσκους» αγώνες στα πόδια τους, τους έκανε να μοιάζουν κουρασμένοι στο β’ ημίχρονο και να στερεύουν από ιδέες δημιουργίας.
Έπειτα ήταν κι αυτή η απότομη αλλαγή των καιρικών συνθηκών που δημιούργησε πρόβλημα στις ανάσες όλων των παικτών…
Το σημαντικό ήταν πως, ό,τι δεν κατόρθωσε να κερδίσει ο Άρης μέσα απ’ αυτό το ματς, δεν το έχασε κιόλας στο τέλος με την ευκαιρία του Τοψιδέλη και την σωτήρια απόκρουση του Βογιατζιδάκη.
Η επόμενη μέρα και με την εικόνα του ότι και τα δύο παιγνίδια της πρεμιέρας των μπαράζ έληξαν στο «μηδέν», δεν έφερε ούτε κρύο ούτε ζέστη στους τέσσερις μονομάχους. Όπως έχουμε αναφέρει κατ’ επανάληψη, το γεγονός ότι φέτος προφέρονται δύο θέσεις για τη Γ’ Εθνική, κάνει τις ομάδες πιο ανήσυχες έχοντας το πόδι πατημένο στο γκάζι.
Το επίπεδο είναι σαφώς πιο υψηλό και οι προσδοκίες των διοικήσεών τους το ίδιο ανεβασμένες.
Εκτός ο Χατζηανδρέου από τον ΠΟΑ – Όλοι έτοιμοι στον Άρη
Στον Άρη ρίχνουν πολύ το βάρος στην τακτική, καθώς γνωρίζουν ότι, οι ισορροπίες του αγώνα -όσο κι αν ο Ατσαλένιος μπει με επιθετικό πνεύμα- θα είναι λεπτές.
Οι Ηρακλειώτες στηρίζουν πολλά στα στημένα του Τριανταφύλλου και του Ρουμπάκη, ενώ ο πιο επικίνδυνος παίκτης είναι ο Βρεττός. Ο Πετράς κάνει όλη τη δουλειά στο κέντρο μαζί με τον Χατζηανδρέου μόνο που ο τελευταίος δεν θα αγωνιστεί καθώς είναι τιμωρημένος.
Από τον Άρη απουσίες δεν υπάρχουν πλην του Κασσέλα που εγχειρίστηκε πρόσφατα στο γόνατό του.
Ο κ. Σωτηριάδης στο Ατσαλένιο
Διαιτητής της αναμέτρησης θα είναι ο κ. Σωτηριάδης με βοηθούς τους κ.κ. Πάγκαλο, Ταμπουρατζή, όλοι τους από τον σύνδεσμο διαιτητών Λασιθίου.
Το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής:
Τετάρτη 18 Μαΐου (17.00)
Γηπ. Ατσαλένιου: ΠΟΑ – Άρης Ρεθύμνου
Σωτηριάδης – Πάγκαλος, Ταμπουρατζής (Λασιθίου)
Γηπ. Δημ. Ιεράπετρας: ΟΦ Ιεράπετρας – ΑΕΕΚ ΙΝΚΑ
Ζαχαριουδάκης – Δασκαλάκης, Παπαδάκης Μ. (Ηρακλείου)
Η βαθμολογία
1. Άρης 1 0-1-0 0-0
-. ΠΟ Ατσαλένιος 1 0-1-0 0-0
-. ΑΕΕΚ ΙΝΚΑ 1 0-1-0 0-0
-. ΟΦ Ιεράπετρας 1 0-1-0 0-0