Στα πρωταθλήματα νεανίδων και κορασίδων της ΕΚΑΣΚ είναι στραμμένο το ρεθυμνιώτικο ενδιαφέρον για αυτό το Σαββατοκύριακο, μιας και αναβλήθηκε το μεγάλο ντέρμπι των ανδρών ανάμεσα σε Ακαδημία και Κύδωνα.
Πρωτάθλημα νεανίδων: Για το 2-0 κόντρα στον Ηράκλειο το Αρκάδι
Την 2η νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια, στην β’ φάση του πρωταθλήματος, θέλουν να πετύχουν οι νεανίδες του ΟΚΑ Αρκάδι. Οι Ρεθυμνιώτισσες επικράτησαν του Ηρακλείου στο πρώτο ματς με το ευρύ 79-20 και τώρα θέλουν να «σπάσουν» την έδρα του (8/2-16:30) και συνάμα να κάνουν το 2-0. Αν το καταφέρουν, θα πρέπει να συλλέξουν ακόμα ένα ροζ φύλλο για να προκριθούν στην τελική φάση. Το έτερο παιχνίδι ανάμεσα σε Ηρόδοτο και ΟΑ Χανίων αναβλήθηκε.
Πρωτάθλημα εφήβων: Στόχος η επιστροφή στις νίκες για το Ρέθυμνο BC
Την επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα θα κυνηγήσουν οι έφηβοι του Ρέθυμνο BC, υποδεχόμενοι τον Άγιο Νικόλαο για την 3η αγωνιστικής της τελικής φάσης του πρωταθλήματος. Μέχρι στιγμής έχουν απολογισμό μία νίκη (εντός με Ιεράπετρα) και μία ήττα (εκτός με Εργοτέλη).
Το πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής
Σάββατο 8 Φεβρουαρίου
19.30: Κύδων – Εργοτέλης
Κυριακή 9 Φεβρουαρίου
12.00: Ρέθυμνο BC – ΑΟ Αγίου Νικολάου
16.00: Ηράκλειο – Ιεράπετρα
Η βαθμολογία
1. Ηράκλειο 4
2. Εργοτέλης 4
3. Κύδων 3
4. Ρέθυμνο BC 3
5. Ιεράπετρα 2
6. ΑΟΑΝ 2
Αναβλήθηκε το μεγάλο ντέρμπι Ακαδημία – Κύδωνας
Ακόμα μία αναβολή σε παιχνίδι της Ακαδημίας αποφάσισε η ΕΚΑΣΚ και έτσι δεν θα πραγματοποιηθεί αυτό το Σαββατοκύριακο το μεγάλο ντέρμπι με τον Κύδωνα. Το «Μελίνα Μερκούρη» φιλοξενεί μία σειρά από εκδηλώσεις, ενώ και ο προπονητής του Κύδωνα έχει υποχρεώσεις με την εφηβική ομάδα. Έτσι όμως οι Ρεθυμνιώτες δεν μπορούν να βρουν ένα σταθερό ρυθμό αγωνιστικών υποχρεώσεων, γεγονός που παίζει σημαντικό ρόλο στην προσπάθεια που κάνουν για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.
Το πρόγραμμα της 16ης αγωνιστικής
Σάββατο 8 Φεβρουαρίου
18.00: Μεσσαρά – Αναγέννηση
20.30: Ηράκλειο Κ22 – Χάνδακας
Δευτέρα 10 Φεβρουαρίου
16.00: Δειλινό – Πεδιάδα
*Αναβλήθηκαν τα παιχνίδια Ακαδημία Ρεθύμνου – Κύδων και Ιεράπετρα – Εγοτέλης Κ22.
Η Παναγιώτα Ρήγα του Αρκαδίου στις 15 καλύτερες κρητικές αθλήτριες στην κατηγορία κορασίδων
Η Παναγιώτα Ρήγα του ΟΚΑ Αρκάδι επιλέχθηκε στις 15 καλύτερες αθλήτριες της Κρήτης στην κατηγορία των κορασίδων. Η γεννημένη το 2000 αθλήτρια θεωρείται σπουδαίο ταλέντο και η κλήση της στο κλιμάκιο Κρήτης αποτελεί ανταμοιβή των προσπαθειών της. Στο πλαίσιο αυτό, η Επιτροπή Αναπτυξιακού της ΕΚΑΣΚ ανακοίνωσε τη διεξαγωγή προπόνησης, την Κυριακή 9 Φεβρουαρίου στις 14:00 στο κλειστό γυμναστήριο Αλικαρνασσού, υπό τις οδηγίες των προπονητών του προγράμματος.