Πακέτο προτάσεων για τη δημιουργία μιας ξεχωριστής διοργάνωσης των 76ων Αρκαδίων που θα αποτελέσει το κέντρο του αθλητισμού για παραπάνω από ένα τετραήμερο όπως είθισται να συμβαίνει μέχρι σήμερα, κατέθεσε ο Σύλλογος Δρομέων Υγείας Ρεθύμνου.
Το 2016 σηματοδοτεί τη χρονιά όπου οι Αρκάδιοι αγώνες θα λάβουν τα φώτα της δημοσιότητας λόγω της συμπλήρωσης των 150 χρόνων από το ολοκαύτωμα της Ιεράς Μονής.
Μία από τις προτάσεις τους ήταν η ονοματοδοσία των αγώνων που φαίνεται πως αρέσει και στην οργανωτική επιτροπή που αυτές τις μέρες συνεδριάζει, προκειμένου να καταλήξει σε μια σειρά δράσεων.
Οι προτάσεις καταγράφηκαν κι απεστάλησαν προς την Περιφέρεια Κρήτης, η οποία και τις διαχειρίζεται. Σήμερα δημοσιεύονται όπως ακριβώς τις προτείνει ο σύλλογος του Ρεθύμνου.
1. Ονομασία «Αρκάδιου έτους»
Το 2016 για όλη την Κρήτη (σε όλες τις εκδηλώσεις αθλητικού ή άλλου περιεχομένου), επιβάλλεται η άμεση ανακήρυξή του από την Περιφέρεια, ώστε από την αρχή του νέου έτους να προβάλλεται το γεγονός.
2. Προβολή /Γνωστοποίηση
Το παν, για μία επιτυχημένη διοργάνωση, είναι η προβολή και διαφήμισή της, με επαγγελματικό τρόπο από γνώστες του αντικειμένου, δηλαδή γραφείο διαφήμισης και προβολής. Ο ΣΔΥΡ θεωρεί ότι τα στοιχεία προβολής είναι τα παρακάτω αναφερόμενα.
α) Κατοχύρωση ταυτότητας-λογότυπου, β) Ράδιο-τηλεοπτικά spots σε τοπικά και πανελλαδικά ραδιόφωνα και τηλεοράσεις, γ) Κινητή διαφήμιση στα λεωφορεία του ΚΤΕΛ Κρήτης και τα ταξί, δ) Μπάνερ στις ιστοσελίδες της Περιφέρειας, των Αντιπεριφερειών, του Δήμου, αθλητικών συλλόγων, αθλητικών εντύπων- τοπικών και πανελλαδικών- και στη νεοσύστατη ιστοσελίδα «του Αρκάδιου έτους 2016», ε) Προβολή με έντυπο και οπτικό υλικό, σταντς, διαφημιστικά «τρικς» και με τη ζωντανή παρουσία μελών της οργανωτικής επιτροπής «του Αρκαδιού έτους 2016», σε όλες τις εκθέσεις εντός και εκτός Ελλάδας, στις οποίες προβάλλεται το τουριστικό προϊόν της Κρήτης, στ) Αναφορά του γεγονότος σε όλες τις εκδηλώσεις της περιφέρειας και παρουσίασή του με «ειδικό σταντ», δίπλα από τους ομιλητές, ζ) Πρωτοεμφανιζόμενο το «Αρκάδιο έτος 2016» στο «αθλητικό ημερολόγιο αγώνων Κρήτης 2016», το οποίο ολοκληρώνεται αυτές τις μέρες από τους διοργανωτές αγώνων και τους προέδρους συλλόγων δρομέων υγείας όλης της Κρήτης και στο οποίο θα αναφέρονται όλοι οι αγώνες δρόμου και ορεινού τρεξίματος για το 2016, η) Προβολή από το ξενοδοχειακό επιμελητήριο και τα ξενοδοχεία,- από τώρα που θα γίνονται οι κρατήσεις για τη νέα σεζόν- και παροχή ειδικών εκπτωτικών πακέτων διαμονής και διατροφής αθλητών και των συνοδών τους. Μέσα στα ξενοδοχεία να γίνεται προβολή με καλαίσθητο οπτικό και έντυπο υλικό, σταντς, «τρικς» κ.ά.
Θ) Συνεντεύξεις εκπροσώπων της οργανωτικής επιτροπής σε ραδιοτηλεοπτικά μέσα, τοπικά και πανελλαδικά, τους τελευταίους 2 μήνες, ι) Πρόσκληση σε δημοσιογράφους από το Ρέθυμνο και την υπόλοιπη Ελλάδα, να πλαισιώσουν την οργανωτική επιτροπή για την άμεση και έγκυρη ενημέρωση των μέσων μαζικής επικοινωνίας.
3. Προσκλήσεις-εκπτώσεις- φιλοξενία αθλητών και συνοδών
α) Πρόσκληση-κάλεσμα για στήριξη και συμμέτοχη τους, στον επετειακό «Αρκαδιό δρόμο 2016», σε όλους τους αθλητές αποστάσεων της Κρήτης, β) Προβολή του γεγονότος και του λογότυπου μέσα από τις ιστοσελίδες των συλλόγων, καθώς και από τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης των αθλητών, γ) Επαφή έγκαιρα με τα μέσα μεταφοράς (αεροπορικές, ναυτιλιακές εταιρείες, λεωφορεία ΚΤΕΛ), για να πετύχουμε μία γενναία έκπτωση στα εισιτήρια μεταφοράς αθλητών και συνοδών, δ) Επαφή με όλους τους συλλόγους (αθλητικούς και πολιτιστικούς) ανά την Κρήτη για προβολή και στήριξη του «Αρκάδιου έτους 2016», ε) Ειδικές εκδηλώσεις (μουσικές, θεατρικές, διαδραστικές κ.ά.) καθ’ όλη τη χρονιά, αλλά και τις ημέρες των Αρκαδίων, που θα εμπλουτίσουν με έντεχνο τρόπο τις αθλητικές δράσεις, καθώς και ξεναγήσεις στα αξιοθέατα της Κρήτης, στ) Πάστα-πάρτι την παραμονή του αγώνα, όπου θα γίνει και η τεχνική ενημέρωση των αθλητών, θα γίνει παραλαβή των αριθμών συμμετοχής κ.λπ.
4. Κλειστό γυμναστήριο «Μελίνα Μερκούρη»
Το σύνολο των εκδηλώσεων της 8ης του Νοέμβρη (τερματισμός Αρκάδιου δρόμου, τερματισμός 5 χλμ., άλλες αθλητικές δράσεις και επιδείξεις, χορευτικά, απονομές και. ό,τι άλλο) να γίνουν στο κλειστό γυμναστήριο. Δεν θα υπάρχει άγχος για τις καιρικές συνθήκες που θα επικρατούν και οι θεατές από τις εξέδρες θα μπορέσουν να απολαύσουν όλες τις δράσεις.
5. Τεχνικά θέματα Αρκάδιου δρόμου
Αυτό το τμήμα των προτάσεων του συλλόγου, θα δοθεί με λεπτομέρειες στην ανάλογη υποεπιτροπή και θα είναι μία βελτίωση των μεγάλων αλλαγών διεξαγωγής του Αρκάδιου δρόμου, που έτσι κι αλλιώς επήλθαν κατά το 2015 -μετά από σχετικές προτάσεις του ΣΔΥΡ- και οι οποίες αναφέρονται παρακάτω επιγραμματικά.
– Χιλιομετρική σήμανση διαδρομής, οριζόντια και κατακόρυφη ανά χλμ.
– Καλύτερη ρύθμιση κυκλοφορίας οχημάτων κατά μήκος της διαδρομής.
– Εμπλουτισμός των ανά 5 χλμ. σταθμών υποστήριξης των αθλητών με ισοτονικά, μπανάνες, ενεργειακά τζελ.
– Μικροφωνικές εγκαταστάσεις και αυτοσχέδιες μπάντες, κατά μήκος της διαδρομής για την εμψύχωση και αλλαγή διάθεσης των αθλητών.
-Αψίδα κατά τον τερματισμό των αθλητών, μέσα στο γήπεδο της Σοχώρας.
-Βελτιωμένα-και συλλεκτικά για το 2016- αναμνηστικά διπλώματα και μετάλλια.
-Τεχνικά μπλουζάκια με το λογότυπο του Αρκάδιου δρόμου σε όλους τους αθλητές που τερμάτισαν.
Εκτός από τη βελτίωση των παραπάνω θα προτείνουμε:
– Την ηλεκτρονική εγγραφή των αθλητών.
-Την αναγραφή του ονόματός τους στον- υφασμάτινο και συλλεκτικό- επετειακό για το 2016- αριθμό που φέρουν στο στήθος τους οι αθλητές.
-Την ηλεκτρονική χρονομέτρηση με ειδικά «τσιπάκια», κατά τη διαδρομή και στον τερματισμό και πολλά ακόμη!
Στην τελετή λήξης των εκδηλώσεων προφανώς και θα πρέπει να δοθεί ένα αποχαιρετιστήριο δείπνο με ονομαστικές προσκλήσεις, σε όσους έλαβαν μέρος στον Αρκάδιο δρόμο και σε όλους όσοι μόχθησαν για το στήσιμο όλου αυτού του εγχειρήματος.