Την προστασία των δικαιωμάτων των ατόμων με αναπηρία με διατήρηση των συντάξεων και των επιδομάτων στα σημερινά επίπεδα και μετά την ψήφιση του 4ου μνημονίου ζητά με επιστολή της στον πρωθυπουργό η Ομοσπονδία ΑΜΕΑ Κρήτης.
Ειδικότερα στην επιστολή που κοινοποιείται στους βουλευτές του νησιού και τους φορείς και τα μέλη Π.Ο.Μ.Α.με.Α. αναφέρεται:
«Η Περιφερειακή Ομοσπονδία Ατόμων με Αναπηρίες Κρήτης δημιουργήθηκε από την ανάγκη εκπροσώπησης των αναπηρικών σωματείων από έναν φορέα στην Κρήτη. Μέλη της είναι 14 σωματεία – σύλλογοι και από τους τέσσερις νομούς του νησιού.
Τα μέτρα λιτότητας που επιβλήθηκαν από το 2010 αύξησαν τη φτώχεια και έχουν οδηγήσει σε ανέχεια τα άτομα με αναπηρία και τις οικογένειές τους.
Η ύπαρξη μέτρων προστασίας των ατόμων με αναπηρίες και των οικογενειών τους, κατά τη διαπραγμάτευση των μέτρων, είναι επιβεβλημένη και κοινωνικά σύμφωνη με το κοινό αίσθημα.
Η πορεία της δεύτερης αξιολόγησης δεν θα πρέπει να επηρεάσει την προώθηση της κοινωνικής ένταξης και προστασίας των ατόμων με αναπηρίες από περαιτέρω φτωχοποίηση.
Με το παρόν έγγραφό μας ζητάμε τη συνέχιση και προστασία των επιδομάτων των αναπήρων οποιασδήποτε μορφής και αν είναι, τη συνέχιση καταβολής χωρίς περαιτέρω μειώσεις των αναπηρικών συντάξεων και των επικουρικών και την καταβολή του ΕΚΑΣ και μετά το 2019, σε άτομα με ποσοστό αναπηρίας 67% και άνω ανεξαρτήτου ηλικίας.
Ζητάμε τη διατήρηση του αφορολόγητου στα ίδια επίπεδα που ισχύουν σήμερα, καθώς και τη θέσπιση ειδικού καθεστώτος προστασίας των ατόμων με αναπηρία στον ΕΝΦΙΑ.
Η άμεση εφαρμογή του Ν. 4440/2016 για τον διορισμό ΑμεΑ στο δημόσιο είναι επιτακτική ανάγκη για την επαγγελματική αποκατάσταση και πάγιο αίτημα του αναπηρικού κινήματος.
Μηδενική συμμετοχή στα συνταγογραφούμενα φάρμακα και τεχνικά βοηθήματα.
Τα άτομα με αναπηρίες ζητούν από την ελληνική πολιτεία και εσάς προσωπικά, να τα προστατεύσετε από άνιση μεταχείριση, φτώχεια και κοινωνικό αποκλεισμό και είναι αποφασισμένα να αγωνιστούν για μια ζωή με αξιοπρέπεια».