Έντονη δυσφορία έχουν προκαλέσει οι νέες δηλώσεις του Γερμανού καθηγητή Χ. Ρίχτερ, σε συνέντευξή του στην εφημερίδα «Καθημερινή», όπου επιμένει να δικαιολογεί τις εκτελέσεις αμάχων Κρητικών από τον Γερμανικό Στρατό, χαρακτηρίζει φανατικό λαό τους κατοίκους της Κρήτης, ενώ σε ό,τι αφορά το κατοχικό δάνειο, επαναλαμβάνει ότι η Ελλάδα χρωστάει στη Γερμανία κι όχι η Γερμανία στη χώρα μας.
Παράλληλα, ο κ. Ρίχτερ αναφέρεται και στον τίτλο που του απονεμήθηκε από το Τμήμα Πολιτικής Επιστήμης του Πανεπιστημίου Κρήτης, λέγοντας πως του έχει ζητηθεί από τον πρώην πρύτανη Ε. Στεφάνου να αποποιηθεί του τίτλου, ενώ φέρεται επίσης να δηλώνει πως έμαθε ότι ετοιμάζεται στο Πανεπιστήμιο μια κίνηση για να του αφαιρεθεί ο τίτλος και απαντάει: «Είμαι έτοιμος να τους απαντήσω, πως θα είναι μεγάλη τιμή για εμένα, πως θα είμαι ο δεύτερος Γερμανός στον οποίο θα συμβεί. Ξέρετε ποιος είναι ο πρώτος; Ο Τόμας Μαν και μαντέψτε ποιος του είχε αφαιρέσει τον διδακτορικό τίτλο! Οι ναζί».
Η πρυτανική αρχή του Πανεπιστημίου Κρήτης, με αφορμή τις δηλώσεις Ρίχτερ, εξέδωσε ανακοίνωση στην οποία αναφέρει τα εξής:
«Η κοινότητα του Πανεπιστημίου Κρήτης παρακολουθεί με μεγάλη δυσφορία τις δημόσιες τοποθετήσεις του καθηγητή κ. Χ. Ρίχτερ για ζητήματα τρέχουσας πολιτικής, διεθνών σχέσεων και οικονομικής πολιτικής, στις οποίες γίνεται συχνή αναφορά στην προ διετίας αναγόρευσή του σε επίτιμο διδάκτορα του Τμήματος Πολιτικής Επιστήμης του Πανεπιστημίου μας.
Ασφαλώς, όπως κάθε πολίτης, ο κ. Ρίχτερ έχει το δικαίωμα να διατυπώνει τις απόψεις του, όμως οι απόψεις αυτές, ας είναι σε όλους σαφές, ότι δεν απηχούν σε καμία περίπτωση τις απόψεις του Πανεπιστημίου Κρήτης.
Συνήθως οι πανεπιστημιακοί δάσκαλοι έχουν τη νηφαλιότητα να μην συγχέουν τη γνώμη τους για ακαδημαϊκά και επιστημονικά θέματα με προσωπικές πικρίες ή απογοητεύσεις που αναφέρονται σε άλλες πτυχές της ζωής τους. Ακόμη, η καθιέρωση ενός επιστήμονα βασίζεται στην τεκμηριωμένη συγγραφική του συνεισφορά στο επιστημονικό του πεδίο και όχι στην ακατάσχετη φλυαρία του στα ΜΜΕ επί παντός επιστητού.
Ο κ. Ρίχτερ φάνηκε να αγνοεί τις παραπάνω αρχές, με αποτέλεσμα να ξενίζει ακόμη και όσους εναντιώθηκαν στην πρόσφατη δικαστική του δίωξη.
Το Πρυτανικό Συμβούλιο, που συζήτησε εκτάκτως σήμερα το θέμα αυτό, δεν έχει την αρμοδιότητα να αναιρεί αποφάσεις Τμημάτων και Σχολών που έχουν απονείμει τιμητικούς τίτλους σε διακεκριμένους επιστήμονες.
Ωστόσο ζητά από το Τμήμα Πολιτικής Επιστήμης να εκφράσει την άποψή του για την συνεχιζόμενη χρήση αυτής της τιμητικής διάκρισης, στο πλαίσιο της έκφρασης αμφιλεγόμενων, αν μη τι άλλο, απόψεων για το παρελθόν, το παρόν και μέλλον της χώρας».
Τι απαντά ο Ευριπίδης Στεφάνου
Από την πλευρά του, ο πρώην πρύτανης, Ευριπίδης Στεφάνου, σχετικά με τη δήλωση του Χ. Ρίχτερ που δημοσιεύεται στην εφημερίδα, αναφορικά με τον ίδιο, σε επιστολή, αναφέρει τα εξής:
«Ο Γερμανός ιστορικός κύριος Χ. Ρίχτερ διατείνεται ότι «έλαβε πριν από μερικούς μήνες γράμμα από τον πρ. Πρύτανη (Ε. Γ. Στεφάνου) του Πανεπιστημίου Κρήτης, που του ζητούσε να «αποποιηθεί» του διδακτορικού του τίτλου». Ο κύριος Ρίχτερ, παραλληλίζει μάλιστα τον εαυτό του (αυτοηρωποιούμενος) με τον «Τόμας Μαν που του αφαίρεσαν οι Ναζί τον Διδακτορικό του τίτλο!»
Η αλήθεια:
1) Ο υποφαινόμενος, τότε Πρύτανης του Πανεπιστημίου Κρήτης, έλαβε στις 21/12/2014 μήνυμα (εις την Αγγλική) μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου από τον κ. Χ. Ρίχτερ (βλ. Συνημμένο 1).
2) Ο υποφαινόμενος, απάντησε (εις τη Γερμανική ώστε να μην υπάρξουν παρανοήσεις εκ μέρους του κ. Ρίχτερ (βλ. Συνημμένο 2). Στην απαντητική επιστολή του τότε Πρύτανη δεν υπάρχει ο παραμικρός υπαινιγμός για την «αποποίηση» του Επίτιμου Διδακτορικού.
Άλλη επικοινωνία ουδέποτε υπήρξε μεταξύ του κ. Ρίχτερ και του τότε Πρύτανη. Καλώ τον εν λόγω Γερμανό ιστορικό να δημοσιοποιήσει την επιστολή στην οποία ο τότε Πρύτανης του ζητούσε να «αποποιηθεί» του διαδακτορικού του τίτλου».
Σε πρόσφατο δημοσίευμα της εφημερίδας των Συντακτών (http://www.efsyn.gr/arthro/oi-germanikes-epanorthoseis-kai-i-nea-diamahi-ton-istorikon) οι Χάγκεν Φλάισερ, Καρλ Χάιντς Ροτ και Κριστόφ Σμινκ-Γκουστάβους: αναφέρουν: «διατηρήσαμε εξαρχής τις επιφυλάξεις μας για τα κείμενα και τις έρευνες του κ. Ρίχτερ, που μοιάζουν να προσαρμόζονται σ’ εκείνον που κάθε φορά απευθύνονται και να υπηρετούν κάθε φορά ποικίλες σκοπιμότητες». Η συνέντευξή του στην κυρία Μ. Κακαουνάκη στην Καθημερινή της 15/05/2016, επιβεβαιώνει τις διαπιστώσεις των τριών συμπατριωτών του ιστορικών.
Από την πρώτη στιγμή της δημοσιοποίησης της ποινικής δίωξης του κ. Ρίχτερ τάχθηκα εναντίον αυτής, καθώς πιστεύω ακράδαντα ότι ζητήματα έρευνας (και ιστορικής) δεν λύνονται στα δικαστήρια. Αυτό διαφαίνεται και στην επιστολή που απηύθυνα στον Γερμανό ιστορικό.
Δεν έχω παρά να σχολιάσω ότι αν ο κ. Ρίχτερ διαχειρίζεται τις πηγές του με τον ίδιο τρόπο που την επιστολή μου, οι προαναφερόμενοι Γερμανοί ιστορικοί έχουν απόλυτο δίκιο ως προς τη κρίση τους για αυτόν».