Με την Ελπίδα στους Αμπελοκήπους Θεσσαλονίκης αγωνίζεται η γυναικεία ομάδα του ΟΠΕΡ, απόψε στις 19.30 σ’ ένα ματς δίχως αύριο… Ο αγώνας εντάσσεται στο πλαίσιο της γ’ φάσης για τον θεσμό του κυπέλλου και στις τάξεις των Ρεθεμνιωτισσών θέλουν να ξορκίσουν το περσινό φάντασμα, όταν και αποκλείστηκαν από την ομάδα της Κηφισιάς.
Το κύπελλο μπορεί να μην είναι στις προτεραιότητες των ανθρώπων του ΟΠΕΡ, αλλά στην παρούσα φάση, ένα άσχημο αποτέλεσμα, μονάχα κακό θα μπορούσε να κάνει στη συνέχεια της φετινής αγωνιώδους, όπως εξελίσσεται σ’ όλα τα επίπεδα, περιόδου.
Ο ΟΠΕΡ που, αν δεν ήταν οι διακοπές του πρωταθλήματος με τα μπλόκα, ίσως να είχε και καλύτερη ακόμα εικόνα απ’ αυτή που παρουσίασε απέναντι σε Πανναξιακό και Άρη, θέλει να ξεμπερδεύει απέναντι σ’ έναν αντίπαλο που, αλήθεια είναι ότι, δεν τον γνωρίζει καλά.
Συνάμα, οι μόλις δύο αγώνες που έχει δώσει σε διάστημα 25 ημερών, αποτελεί ένα «ερωτηματικό» για το τί πρόσωπο θα παρουσιάσουν οι παίκτριες του ΟΠΕΡ, αλλά και το αν θα έχουν καλό και διαρκή ρυθμό.
Σε τέτοιου είδους αγώνες, το σημαντικό για την υποτιθέμενη ανώτερη ομάδα, είναι η δύναμη στο σερβίς και ο ρυθμός.
Αίσθηση προκαλούν οι καλές εμφανίσεις της Ελπίδας
Παράλληλα, οι συστάσεις για την ομάδα της Ελπίδας είναι εξαιρετικές. Το συγκρότημα των Αμπελοκήπων προέρχεται από «επικά» ματς για το κύπελλο Ελλάδας ενώ πραγματοποιεί ανάλογα πολύ καλή πορεία και στο πρωτάθλημα της Α2 γυναικών.
Οι παίκτριες της Θεσσαλονίκης, έχουν κάνει αίσθηση τα τελευταία χρόνια, καθώς έχει μετουσιωθεί σε μια κοιτίδα ταλέντων.
Μόνο τυχαίο δεν είναι το γεγονός ότι η Ελπίδα έχει κατακτήσει το πρωτάθλημα Νεανίδων για τρεις συναπτές χρονιές. Τελευταία ήταν η φετινή (πριν από 10 μέρες) όταν κι επικράτησε του Άρη με 3-2 σετ! Μάλιστα αρκετές από τις παίκτριες των Νεανίδων στελεχώνουν τη μεγάλη ομάδα. Το ματς με τον ΟΠΕΡ, σαφώς και είναι διαφορετικό.
Ο Θανάσης Ντζαφέρης έχει επιστρατεύσει όλες τις παίκτριές του και κάνει φόκους στην αναμέτρηση, έχοντας πρωτίστως επιχειρήσει το απαραίτητο σκάουτινγκ για την Ελπίδα.
Ο ίδιος δίνει έμφαση στην ομάδα της Θεσσαλονίκης αλλά επισημαίνει ότι, εάν οι παίκτριές του είναι αυτές που πρέπει, δεν θα υπάρξει πρόβλημα…
«Χρειάζεται να επιδείξουμε την απαραίτητη σοβαρότητα, όχι μόνο σ’ αυτό το ματς αλλά σ’ όλα όσα έρχονται. Έχουμε μπει σ’ έναν κύκλο αγώνων, όπου τίποτε δεν μας χαρίζεται εάν εμείς δεν είμαστε αυτοί που πρέπει.
Η Ελπίδα έχει κάνει αίσθηση με τα αποτελέσματα που έχει φέρει. Είναι μία ομάδα νεανική με τον ανάλογο ενθουσιασμό. Εγώ έχω εμπιστοσύνη στις παίκτριές μου και αν εκείνες παρουσιαστούν όπως πρέπει, νομίζω ότι θα πάρουμε τη νίκη και την πρόκριση».
Υπενθυμίζουμε ότι ο ΟΠΕΡ σε περίπτωση που περάσει στον επόμενο γύρο θα κληθεί να αντιμετωπίσει την Ηλιούπολη μέσα στο γήπεδό της.
Τα ματς όπως προαναφέραμε δεν τελειώνουν εδώ. Κάθε άλλο… Το Σάββατο καταφθάνει ο Ολυμπιακός στο «Μελίνα Μερκούρη», ενώ θα αναμένεται ο αγώνας κυπέλλου με την αθηναϊκή ομάδα και φυσικά η συνέχεια δίνεται στο πρωτάθλημα με τους εξ αναβολής (ΑΕΚ, Φιλαθλητικό/Λαρισαϊκό).
Αναλυτικά το πρόγραμμα του κυπέλλου:
Γ’ γύρος γυναικών (2η αγωνιστική):
Τετάρτη 17/2
Γηπ. «Γ. Γεννηματάς», 21.30: Θέτις – Ολυμπιακός
(Ζώης, Ράντσιου)
Σχολ. Ν. Φιλαδέλφειας, 17.30: ΑΕΚ – Αίας
(Καπάνταης, Ρίγκος)
Πέμπτη 18/2
Γηπ. Πανελληνίου, 19.00: Παναθηναϊκός – Θήρα
(Μενεσλής, Μαρκάτης)
Γηπ. «Ι. Λεμονίδης», 19.30: Ελπίς – ΟΠΕΡ
(Παπαδόπουλος, Μαυρίδης).