Επίσκεψη υποψήφιου δημάρχου Θοδωρή Νίνου στα Ειδικά Σχολεία
Το Ειδικό Σχολείο, το ΕΕΕΕΚ και το Ειδικό Νηπιαγωγείο επισκέφθηκε την Πέμπτη 3 Απριλίου, ο υποψήφιος δήμαρχος κ. Θοδωρής Νίνος, συνοδευόμενος από μέλη του συνδυασμού του.
Ο κ. Θ. Νίνος ενημερώθηκε από τους εκπαιδευτικούς και των τριών δομών που στεγάζονται στο κτηριακό συγκρότημα των Μισιρίων, για τα προβλήματα που αντιμετωπίζει η Ειδική Αγωγή στο Ρέθυμνο. Ειδική αναφορά έγινε για το κτηριακό πρόβλημα που αντιμετωπίζει το Σχολείο, μιας και εκτός από τα προβλήματα στατικότητας που υπάρχουν, εξαιτίας του σαθρού εδάφους, η υπερπληθώρα των μαθητών που φοιτούν και στις τρεις δομές, δημιουργεί προβλήματα στην καθημερινή εκπαιδευτική διαδικασία.
Οι εκπαιδευτικοί του σχολείου πληροφόρησαν τον κ. Θ. Νίνο ότι χρόνια τώρα αναζητούν χώρο για να στεγαστεί το ΕΕΕΕΚ, ώστε να αποσυμφωρηθεί ο χώρος του Ειδικού Σχολείου. Επίσης, ζήτησαν τη βοήθειά του, ώστε να μπορέσουν να εκμεταλλευτούν το χώρο ανάμεσα στο σχολείο και στον κόμβο Αμαρίου, προκειμένου να μπορέσουν να δημιουργήσουν ένα αξιοπρεπές εργαστήριο κηπουρικής, για μια ακόμη φορά δε, διαπιστώθηκε η πολύ σοβαρή έλλειψη μόνιμης παρουσίας και στήριξης των παιδαγωγικών δομών του Δήμου από παιδοψυχίατρο.
Στη συνέχεια ο υποψήφιος δήμαρχος περιηγήθηκε στους χώρους του σχολείου και διαπίστωσε ιδίοις όμασι τη στενότητά τους, καθώς και τις ρηγματώσεις που υπάρχουν στο κτίριο. Φεύγοντας, υποσχέθηκε ότι θα καταβάλλει κάθε δυνατή προσπάθεια, ώστε να βελτιωθούν οι συνθήκες εκπαίδευσης των παιδιών αυτών, μιας και η Πολιτεία οφείλει να σταθεί αρωγός στη δύσκολη καθημερινότητά τους, καθώς και των οικογενειών τους.
Τον κ. Θοδωρή Νίνο συνόδευσαν οι υποψήφιοι δημοτικοί σύμβουλοι κα Βλασία Μιχαηλίδου-Τριπολιτάκη και κ. Νικόλαος Δερεδάκης, ενώ από το Ειδικό Σχολείο, το ΕΕΕΕΚ και το Ειδικό Νηπιαγωγείο παρευρέθηκαν οι κ. Μάχη Κασπίρη, διευθύντρια του Ειδικού Σχολείου, κ. Χάρης Χαρονίτης, διαιτολόγος του ΕΕΕΕΚ, Βασίλης Μπουραλέξης, δάσκαλος Ειδικού Σχολείου, Μιχαήλ Λαμπαθάκης, υποδιευθυντής ΕΕΕΕΚ, Ζαχαρούλα Κασσέρη, κοινωνική λειτουργός του Ειδικού Σχολείου.
Γραφείο Τύπου