Νομοθετική παρέμβαση στα συναρμόδια υπουργεία Οικονομικών και Εσωτερικών ετοιμάζουν οι δήμαρχοι της Κρήτης για το θέμα που αφορά στην παραχώρηση των παραλιών μετά και την απόφαση του Συμβουλίου της Επικρατείας, η οποία σηματοδότησε αλλαγή σκηνικού για τη διαδικασία εκχώρησης από τους δήμους της χρήσης του αιγιαλού και των παραλιών σε ιδιώτες, καθώς ακύρωσε την κοινή υπουργική απόφαση του 2010 που τους έδινε τέτοιο δικαίωμα.
Υπενθυμίζεται ότι το Δικαστήριο έκρινε παράνομη τη διαδικασία θεωρώντας ότι ο αιγιαλός και η παραλία αποτελούν δημόσια κτήση και έτσι βάζει ουσιαστικά φραγή στη δυνατότητα των παράκτιων δήμων να εκμεταλλεύονται τις παραλίες αποκομίζοντας οικονομικά οφέλη από αυτές προκειμένου να τοποθετούνται καθίσματα, ομπρέλες, ξαπλώστρες, αναψυκτήρια, κανό, θαλάσσια ποδήλατα. Το δικαστήριο θεωρεί ότι αυτή η εκχώρηση δεν μπορεί να γίνεται συλλήβδην για όλη την Ελλάδα με μία μόνο υπουργική απόφαση.
Οι δήμαρχοι της Κρήτης από την πρώτη στιγμή θέτουν θέμα σε ότι αφορά την καθαριότητα των ακτών, τη διατήρηση του περιβάλλοντος χώρου, την τουριστική ανάπτυξη, την εξυπηρέτηση και ασφάλεια των λουομένων, την τοποθέτηση ναυαγοσωστών, αλλά και την εξασφάλιση για όλα τα παραπάνω ανταποδοτικών τελών για τους ίδιους τους δήμους.
Με απόφαση της Περιφερειακής Ένωσης Δήμων ετοιμάζουν τόσο κείμενα όσο και νομοθετικές πρωτοβουλίες προκειμένου να εναρμονιστούν με την απόφαση του Δικαστηρίου διασφαλίζοντας όμως ταυτόχρονα οργάνωση και προστασία των παραλιών και κυρίως των λουόμενων.
Ειδικότερα, ο Γιώργος Μαρινάκης μιλώντας στα «Ρ.Ν.» ανέφερε χαρακτηριστικά: «Ετοιμάζουμε να στείλουμε μια νομοθετική παρέμβαση, σαν ΠΕΔ Κρήτης στα συναρμόδια υπουργεία, διότι αν το αφήσουμε και πάει τελευταία στιγμή θα επικρατήσει ανέλεγκτη κατάσταση χωρίς ναυαγοσωστικό έργο, χωρίς καθαριότητα, χωρίς καμιά οργάνωση στις παραλίες. Εμείς προσπαθούμε να δώσουμε μια κατεύθυνση στην ελληνική πολιτεία με οποιονδήποτε τρόπο και με κείμενα και με παρεμβάσεις και ελπίζουμε να γίνει σωστή συνεργασία και να τελειώσουμε μια ώρα αρχύτερα αυτή την περιπέτεια. Πήραμε απόφαση να ετοιμάσουμε νομικά κείμενα και συνεργαζόμενοι με έγκριτο νομικό γραφείο για να τα στείλουμε στα υπουργείο Οικονομικών και Εσωτερικών. Θα πρέπει να βρούμε ένα τρόπο ώστε να εναρμονιστούμε με τις απαιτήσεις της απόφασης του Συμβουλίου της Επικρατείας. Δηλαδή πρέπει να λάβουμε σοβαρά υπόψη μας την απόφαση του ΣΤΕ. Η ασύδοτη παραχώρηση, η οποία αναιρεί και ακυρώνει τον κοινόχρηστο χαρακτήρα των παραλιών δεν είναι επιθυμητή ούτε από τους δήμους. Έφτασε η πολιτεία να μοιράζει δικαιώματα χρήσης παραλίας σε οποιονδήποτε επαγγελματία χωρίς να βάζει κανένα κριτήρια ποσοτικό και ποιοτικό με αποτέλεσμα να μην υπάρχουν ελεύθεροι χώροι δωρεάν για τους πολίτες. Αν δεν υπάρξει αυτή η ισορροπία που εμείς παλαιότερα την είχαμε εγκαθιδρύσει στον δήμο Ρεθύμνης υπάρχει πρόβλημα. Προσωπικά, θεωρώ ότι πρέπει να μπει μια τάξη στις λεγόμενες εκ του νόμου παραχωρήσεις αιγιαλού. Η ασύδοτη παραχώρηση σε όλους, χωρίς κανένα κριτήριο ούτε πόση επιφάνεια έχει, ούτε πόση πρόσοψη έχει, ούτε τι δυνατότητες έχει σαν επιχείρηση να εξυπηρετεί πελάτες δημιουργεί θέμα. Πρέπει να βάλουμε ένα άξονα πόσες παραλίες θα διατεθούν, πόσες θα μείνουν ελεύθερες και πόσες θα δεσμευτούν, ποιοί κατά σειρά δικαιούνται και με ποια κριτήρια».
Σημειώνεται ότι το Ανώτατο Δικαστήριο ακύρωσε την Κοινή Απόφαση των υφυπουργών Εσωτερικών, Οικονομίας και Οικονομικών περί απευθείας παραχώρησης έναντι ανταλλάγματος του δικαιώματος απλής χρήσης αιγιαλού, παραλίας, όχθης και παρόχθιας ζώνης μεγάλων λιμνών και πλεύσιμων ποταμών στους ΟΤΑ α’ βαθμού.