Σε ένα νέο νομοσχέδιο-σκούπα στη βάση του οποίου θα γίνουν μεγάλες αλλαγές στην τοπική αυτοδιοίκηση πρώτου και δεύτερου βαθμού προανήγγειλε χθες από το Ηράκλειο ο υπουργός Εσωτερικών Π. Κουρουμπλής, ο οποίος προήδρευσε σε συνεδρίαση της Περιφερειακής Ένωσης Δήμων Κρήτης.
Τόνισε ωστόσο ο κ. Κουρουμπλής ότι θα προηγηθεί διαβούλευση με τους περιφερειάρχες τους δημάρχους, τις ΠΕΔ και τους λοιπούς εμπλεκόμενους με τους ΟΤΑ.
Ο υπουργός έγινε δέκτης παραπόνων από τους δημάρχους που ήταν παρόντες στη συνεδρίαση για θέματα όπως η γραφειοκρατία, το δαιδαλώδες νομικό πλαίσιο, το ζήτημα της διαχείρισης των παραλιών, η έλλειψη προσωπικού, η έλλειψη πόρων, η ΣΑΤΑ, τα τέλη παρεπιδημούντων.
Ο κ. Κουρουμπλής έκανε μια εξαγγελία που αφορά τους μικρούς δήμους, δηλαδή δήμους με λιγότερους από 20.000 κατοίκους. Όπως ανέφερε θα έχουν πλέον τη δυνατότητα να επιλέξουν δύο έργα τα οποία θα δρομολογηθούν με τη χρηματοδότηση του υπουργείου Εσωτερικών.
Για το θέμα των παραλιών ο υπουργός Εσωτερικών τάχθηκε με την άποψη των δήμων, δηλαδή η διαχείριση τους να παραμείνει στους ΟΤΑ.
Ο κ. Κουρουμπλής επεσήμανε επίσης ότι το υπουργείο ετοιμάζει μια μεγάλη βάση δεδομένων στο ΥΠΕΣ για τα προβλήματα των δήμων, πρόσθεσε ότι προωθούνται προσλήψεις για τους μικρούς ΟΤΑ ενώ επεσήμανε ότι η κυβέρνηση θα δοκιμαστεί για την αποκέντρωση που προωθεί.