Με απολογισμό 3 νίκες και μία ήττα στους αγώνες της β’ φάσης του Πανελληνίου πρωταθλήματος πόλο εφήβων, ο Ναυτικός Όμιλος Ρεθύμνου εξασφάλισε την πρόκρισή του στην τελική φάση.
Οι Ρεθυμνιώτες επικράτησαν των Νηρέα Γέρακα (12-10), ΝΑΟ Κέρκυρας (14-8) και ΝΟ Καλαμακίου (13-8), ενώ ηττήθηκαν από τα Χανιά με 9-3. Συγκεντρώνοντας 9 βαθμούς και καταλαμβάνοντας την 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα, πίσω μονάχα από τα Χανιά, «σφράγισαν» την παρουσία τους στις 10 καλύτερες ομάδες της Ελλάδας στην εν λόγω κατηγορία.
Στις λεπτομέρειες ηττήθηκαν οι γυναίκες
Αντίθετα, οι γυναίκες του ΝΟΡ δεν κατάφεραν να αποσπάσουν ένα θετικό αποτέλεσμα κόντρα στον Ηρακλή, από τον οποίο ηττήθηκαν με 8-9 στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Α1. Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι καθ’ όλη τη διάρκειά του, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν μέχρι και τα τελευταία λεπτά (8-8). Ο «γηραιός» όμως ήταν αυτός που χαμογέλασε, κατακτώντας τη νίκη και τους 3 βαθμούς.
Παρά την ήττα, η ομάδα του Κώστα Φιτσανάκη παραμένει «ζωντανή» στη διεκδίκηση της 4ης θέσης, επιδιώκοντας να κατακτήσει τους 6 βαθμούς στις εναπομείναντες δύο αγωνιστικές (Νηρέα Χαλανδρίου εκτός, Γλυφάδα ενός).
Αναλυτικό ρεπορτάζ στο αυριανό φύλλο.