Μια εμβληματική μορφή του Ελληνισμού
ΑΡΧΙΜΑΝΔΡΙΤΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ ΝΟΥΦΡΑΚΗΣ
Ο Πολιτιστικός Σύλλογος Αλώνων «Ο Κρυονερίτης» σας προσκαλεί στην παρουσίαση του βιβλίου του Αντωνίου Εμμ. Στιβακτάκη «Αρχιμανδρίτης Ελευθέριος Νουφράκης – Μια εμβληματική μορφή του Ελληνισμού» την Τετάρτη, 17 Ιουνίου και ώρα 19:00, στην Αίθουσα Ι.Ν. Τεσσάρων Μαρτύρων στο Ρέθυμνο.
Ο λόγος για τον γενναιόψυχο, από τις Αλώνες, παπά που λειτούργησε, μπροστά στα έκπληκτα μάτια των Τούρκων, ύστερα από 466 χρόνια, κάτω από τους χιλιόχρονους θόλους της Αγιά-Σοφιάς, τον Ιανουάριο του 1919.
Για το βιβλίο θα μιλήσουν:
Κωστής Ηλ. Παπαδάκης, φιλόλογος, θεολόγος, συγγραφέας.
Θεόδωρος Στ. Πελαντάκης, φιλόλογος, επίτ. προϊστάμενος διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Νομού Ρεθύμνου.
Θα συντονίζει η δημοσιογράφος Βάλια Πετράκη.