Νέα αναμέτρηση Αστέρων η 4η φετινή και έπεται την Τετάρτη νέα (για τον ημιτελικό κυπέλλου), αυτή τη φορά στη Σοχώρα για την 23η αγωνιστική. Ο πρωτοπόρος Αστέρας Περάματος δοκιμάζεται σήμερα Σάββατο στις 3:30, απέναντι στο δυνατό και επικίνδυνο συνονόματό του.
Την ίδια ώρα ο Ερμής Ζωνιανών θα προσπαθήσει ν’ επωφεληθεί αντιμετωπίζοντας στην Ασή Γωνιά την τοπική ομάδα.
Ο τρίτος της παρέας κορυφής Ρεθυμνιακός αγωνίζεται εκτός έδρας με την Κάλυβο, που όταν βρεθεί σε καλή μέρα είναι αρκετά δύσκολος αντίπαλος, όπως το έδειξε στον Α’ γύρο.
Ο Άρης αδιάφορος πλέον βαθμολογικά αντιμετωπίζει τον ΠΑΟ Αλφά, ενώ κρίσιμο παιχνίδι για τον Ποσειδώνα στο Γεράνι με αντίπαλο τον ΟΦΑ, που έχει παράδοση εκτός έδρας.
Δυο μεγάλα παιχνίδια την Κυριακή
Για την παραμονή γίνονται δυο σπουδαία παιχνίδια κυρίως για τους γηπεδούχους, όπου ο Ψηλορείτης υποδέχεται το Σπήλι και τα Λιβάδια τη Δόξα, ενώ το Μελιδόνι παίρνει το τρίποντο χωρίς αγώνα.
Ρούστικα-Μαργαρίτες για άνοδο
Η 16η αγωνιστική Β’ τοπικού περιλαμβάνει το μεγάλο παιχνίδι κορυφής ανάμεσα στην πρωτοπόρο Φλόγα Ρουστίκων και τις Μέλαμπες, με το νικητή ν’ εξασφαλίζει σχεδόν το ένα εισιτήριο ανόδου. Οι άλλοι δυο διεκδικητές αγωνίζονται η ΕΑΠ στο Πάνορμο και ο Φοίνικας με τον ΑΓΟΔΑ.
Αναλυτικά όλα τα προγράμματα έχουν ως εξής:
Βαθμολογία Α’ τοπικού
(Σε 22 αγώνες)
1) Πέραμα 60 70-12
2) Ζωνιανά 58 70-13
3) Ρεθυμνιακός 53 61-15
4) Άρης 46 40-15
5) ΟΦΑ 40 32-21
6) Αστέρας 39 33-19
7) Κάλυβος 30 23-24
8) Ασή Γωνιά 25 34-58
9)ΠΑΟ Αλφά 25 37-48
10) Δόξα 24 18-33
11) Ποσειδώνας 23 25-40
– Σπήλι 23 26-33
13) Ψηλορείτης 21 24-46
14) Λιβάδια 16 21-55
15) Μελιδόνι 13 21-53
16) Αετός 0 12-63
Η 23η αγωνιστική Α’ τοπικού
Σάββατο 28-2-2015 (‘Ωρα 3:30)
Γ. Ασή Γωνιάς
Ασή Γωνιά Ζωνιανά
Γ. Ρεθύμνου
Αστέρας Πέραμα
Γ. Περάματος
Κάλυβος Ρεθυμνιακός
Γ. Μισιρίων
Άρης ΠΑΟ Αλφά
Γ. Γερανίου
Ποσειδώνας ΟΦΑ
Κυριακή 1-3-2015 (Ώρα 3:30)
Γ. Λιβαδίων
Λιβάδια Δόξα
Γ. Φουρφουρά
Ψηλορείτης Σπήλι
Μελιδόνι Αετός 3-0 (α.α.)
Η 24η αγωνιστική
Σάββατο 7-3-2015 (Ώρα 3:30)
Γ. Μισιρίων
Άρης Ψηλορείτης
Γ. Περάματος
Πέραμα Κάλυβος
Γ. Ρεθύμνου
Ρεθυμνιακός Λιβάδια
Γ. Αλφάς
ΠΑΟ Αλφά Αστέρας
Κυριακή 8-3-2015 (Ώρα 3:30)
Γ. Ζωνιανών
Ζωνιανά Δόξα
Γ. Αρμένων
ΟΦΑ Ασή Γωνιά
Γ. Σπηλίου
Σπήλι Μελιδόνι
Αετός Ποσειδώνας 0-3 (α.α.)
Βαθμολογία Β’ τοπικού
(Σε 15 αγώνες)
1) Ρούστικα 32 35-11
2) ΕΑΠ 32 51-16
3) Μαργαρίτες 31 43-10
4) Φοίνικας 30 40-14
5) ΑΓΟΔΑ 19 27-23
6) Απόλλωνας 17 27-22
7) Πάνορμο 15 27-33
8) Γαράζο 11 33-24
9) Μέλαμπες 4 12-79
10) Επισκοπή Β’ 3 9-72
Σημειώσεις: 1) Τάλως Γαράζου και Απόλλωνας ξεκίνησαν το πρωτάθλημα με -2 βαθμούς.
2) Ο Απόλλωνας έχει ένα μηδενισμό και-3 βαθμούς από το φετινό πρωτάθλημα και -2 από αυτό της σεζόν 2015-16.
3) Ο Τάλως Γαράζου έχει ένα μηδενισμό και -10 βαθμούς από το φετινό πρωτάθλημα και -5 από αυτό της σεζόν 2015-16.
Η 16η αγωνιστική
Κυριακή 1-3-2015
Γ. Γαράζου 3:30
Γαράζο Μέλαμπες
Γ. Επισκοπής 12:00
Ρούστικα Μαργαρίτες
Γ. Περάματος 12:00
Πάνορμο ΕΑΠ
Γ. Σελλίων 12:00
Φοίνικας ΑΓΟΔΑ
Δευτέρα 2-3-2015
Γ. Μισιρίων 3:30
Απόλλωνας Επισκοπή Β’
17η αγωνιστική
Κυριακή 8 Μαρτίου, 12:00
Γήπεδο Επισκοπής
Επισκοπή Β’ Φοίνικας
Γήπεδο Γαράζου
Τάλως Γαράζου Φλόγα Ρουστίκων
Γήπεδο Ατσιπόπουλου
ΕΑΠ Μαργαρίτες
Κυριακή 8 Μαρτίου, 15:30
Γήπεδο Μισιρίων
Παναρκαδικός Πάνορμο
Γήπεδο Μελάμπων
Μέλαμπες Απόλλωνας
Πρωταθλήματα υποδομής
Νέων 3η αγωνιστική
Σάββατο 28-2-2015
Γ. Μισιρίων, 10:30
Αστέρας ΟΦΑ
Γ. Ρεθύμνου, 12:00
Πέραμα ΑΓΟΔΑ
Προπαίδων 10η αγωνιστική
Α’ Όμιλος
Γ. Καλογεράκη, 18:00
Ρεκάλ 1 Ποσειδώνας
Γ. Ρεθύμνου, 18:00
Αστέρας 2 Άρης 1
Γ. Ατσιπόπουλου, 11:00
ΕΑΠ Αστέρας 1
Γ. Μισιρίων, 13:00
ΑΓΟΔΑ Πέραμα
Γ. Ανυφαντάκη, 18:00
Ρέθυμνο 1 ΟΦΑ 1
Ρεθυμνιακός 1-Παιδεία 1 3-0 (α.α.)
Β’ Όμιλος
Γ. Ρεθύμνου, 18:00
Κεραυνός Ρεκάλ 2
Γ. Μισιρίων, 18:00
Άρης 2 Ρέθυμνο 2
Γ. Μισιρίων, 18:00
Δόξα Ρεθυμνιακός 2
Γ. Ζωνιανών, 12:00
Ζωνιανά Αλφά
Επισκοπή-Κάλυβος 3-0 (α.α.)
Ρεκάλ 3-Παιδεία 2 3-0 (α.α.)
Ρεπό: ΟΦΑ 2