Η ώρα του μεγάλου ντέρμπι έφτασε για την ανδρική ομάδα του ΟΠΕΡ. Οι Ρεθεμνιώτες φιλοξενούνται (5/12-16:00) από την Παλλήνη και η βαθμολογική θέση των δύο ομάδων τα λέει όλα. Οι γηπεδούχοι είναι πρώτοι και αήττητοι με 17 βαθμούς και ακολουθεί ο ΟΠΕΡ με 15 και μόλις μία ήττα στις 6 πρώτες αγωνιστικές.
Το συγκρότημα του Γιώργου Σταυρόπουλου είχε αντιμετωπίσει μία παρόμοια κατάσταση και πριν το παιχνίδι με τον Πανιώνιο. Χωρίς άγχος, αλλά με πάρα πολύ καλή απόδοση κατέφερε και «απέδρασε» με το «διπλό» από τη Νέα Σμύρνη. Κάτι παρόμοιο θα επιχειρήσει να πράξει και στο κλειστό της Κάντζας, σε ακόμα ένα παιχνίδι υψηλών απαιτήσεων.
Το κλίμα στις τάξεις της ομάδας είναι εξαιρετικό και η ψυχολογία στα ύψη. Σε ακόμα ένα ματς θα παλέψουν για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα, το οποίο μεταφράζεται σε βαθμό ή βαθμούς.
Οι Ρεθεμνιώτες θα παραταχθούν χωρίς τους Ιάκωβο Διαμαντάκη (επαγγελματικές υποχρεώσεις), Νίκο Γλυνιαδάκη (υποχρεώσεις) και Γιάννη Καραμιχάλη (τραυματίας). Ο Γιώργος Σταυρόπουλος έχει αρκετές λύσεις στα χέρια του και θα επιδιώξει να καλύψει τα κενά μέσα από την ομαδική δουλειά.
Το πρόγραμμα της 7ης αγωνιστικής
Σάββατο 5 Δεκεμβρίου
14:30 (Πανελληνίου): Πανελλήνιος – Μυτιλήνη
(Μιχαήλογλου, Μεταξά)
16:00 (Νέο Κάντζας): Παλλήνη – ΟΠΕ Ρεθύμνου
(Οικονόμου Β., Προκοπίου)
16:00 (ΟΦΗ): ΟΦΗ – Ροδίων Άθλησις
(Βλαχάκης, Καραπουλάκης)
19:00 (ΔΑΚ Πολιτείας): Πολιτεία – Ιωνικός
(Κατσούλης, Ζώης)
20:00 (Νέας Σμύρνης): Πανιώνιος – Μίλωνας
(Τσιμπινός, Χρηστίδης Χ.)