Ο Τάλως Μελιδονίου, κερδίζοντας με 5-1 τον Απόλλωνα, αποσπάστηκε 4 βαθμούς από την ομάδα του Παναρκαδικού.
Οι Μελιδονιώτες, με δύο γκολ στο Α’ ημίχρονο από τον Γ. Χαριτάκη και άλλα δύο από τον Γ. Στ. Σταρρά, έφτασαν άνετα στη νίκη.
Ο Γ. Αλεφαντινός πέτυχε τ’ άλλο γκολ των νικητών, ενώ μείωσε στο τέλος ο Ουζούνογλου.
ΜΕΛΙΔΟΝΙ (Ν. Δασκαλάκης): Ι. Δασκαλάκης, Γ.Γ. Σταρράς, Γ. Μακρυδάκης, Κουβάκης, Σιταρένιος, Αλεφαντινός, Χαριτάκης, Γ. Στ. Σταρράς, Καζαμίας, Φραγκιαδάκης, Α. και Γ. Στεφανάκης, Σηφάκης.
ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Γ. Τερζής, Φ. Καργάκης, Β. Ρήγα, Π. Σεγγούνης, Θ. Τσιρογιάννης (Κ. Σπυριδάκης), Τ. Σούλι, Γ. Ορμενάι, Δ. Καρδάρας, Μ. Ζαχαριουδάκης, Β. Πάγκαλος (Γ. Δρυγιαννάκης), Ουζούνογλου.
Έχασε έδαφος ο ΑΓΟΔΑ
Πολύτιμο έδαφος έχασε ο ΑΓΟΔΑ, γνωρίζοντας την ήττα με 0-1 στα Μισίρια από τους Νέους Ζωνιανών.
Το μοναδικό γκολ σημειώθηκε στο 45′ από τον Β. Κάββαλο.
ΑΓΟΔΑ: Λαγουδάκης, Αποστολάκης, Μ. Μεργέμογλου, Γ. Μεργέμογλου, Φραγκιαδάκης, Πατρικαλάκης, Συριανόγλου, Τζουρμπάκης, Κοχύλης (Λοσεουρασβίλι), Γαβαλάς (Χρονάκης), Γιουλούντας.
Ν. ΖΩΝΙΑΝΩΝ (Γ. Πλουμής): Μ. Παρασύρης, Μ. Κόκκινος, Α. Κλίνης, Ι. Πλουμής, Μ. Ζερβός, Μ. Κλίνης, Κ. Κόκκινος, Γ. Παρασύρης, Β. Κάββαλος, Α. Παπαδάκης, Κ. Παπαδάκης (Κ. Παπαδάκης).
ΝΕΑΡ – Γαράζο 4-1
Με πρωταγωνιστή τον Ηλ. Ξηρουδάκη, που σημείωσε δύο γκολ και ένα από τους Τουραντζίδη, Φότι, η ΝΕΑΡ κέρδισε 4-1 τον Τάλω Γαράζου.
ΝΕΑΡ (Γ. Μπαστάκης): Λ. Καβουκλής, Α. Λυριωτάκης, Ι. Τουτουδάκης, Γ. Στεφανάκης, Λ. Μιχαηλίδης, Ν. Μπιθμήτρης, Ιτζμπαρά, Στ. Γάσπαρης, Σ. Μανωλούδης, Λ. Χριστοδούλου, Ν. Αλεξανδράκης, Δ. Καραγιάννης, Γρ. Ξηράκης, Φότι.
ΓΑΡΑΖΟ (Ν. Κορνάρος): Χ. Φοδελιανάκης, Γ. Φοδελιανάκης, Μ. Αλεξάκης, Στ. Φράρος, Αθ. Χατζάκης, Αλ. Γιαννούδης, Ι. Μωραϊτης, Δαφνομήλης, Εμ. Ξενάκης, Ελ. Φραντζεσκάκης, Μ. Ρουσσάκης, Β. Βρέντζος.
Ο Κεραυνός στην 3η θέση
Ο Κεραυνός, παίρνοντας τους τρεις βαθμούς χωρίς αγώνα από το Πάνορμο, πλησίασε στον ένα βαθμό τον ΑΓΟΔΑ.
Στο προηγούμενο παιχνίδι αγωνίστηκε με τους:
ΚΕΡΑΥΝΟΣ (π. Καραντάθας): Ι. Σταρένιος, Π. Βαρδάκης, Α. Βογιατζής, Ασπρομάτης, Γ. Σηφάκης, Π. Ψωμάς, Κότσο, Φαρσάρης, Γκαλονάκης, Σοφ. Τερζής, Ασπρογιάννης, Τρουλλινός, Βιολάκης, Βογιατζιδάκης.
Αετός-Μέλαμπες 6-0
Χωρίς να συναντήσει δυσκολίες, ο Αετός επικράτησε με 6-0 των Μελάμπων στα Ανώγεια. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά από το 1ο λεπτό και μόλις στο 6′ προηγήθηκαν με 1-0, χάρις σε όμορφη κίνηση και σουτ εκτός περιοχής από τον Ευριπίδη Δραμουντάνη μετά από βαθιά μπαλιά του Κουτάντου. Το 2-0 ήρθε στο 20′, ξανά από τον Δραμουντάνη με σουτ εκτός περιοχής που κόντραρε και στον αμυντικό Βολανάκη για να καταλήξει στα δίχτυα του Χαροκόπου.
Στο αμέσως επόμενο λεπτό (21′), ο Αετός έκανε το πλέον αποφασιστικό βήμα της νίκης. Ο Βασίλης Αεράκης μοίρασε στον Σπαχή, ο οποίος με όμορφο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 3-0. Ο Μανόλης Σπαχής ήταν ο πρωταγωνιστής και στο 4ο γκολ της ομάδας του. Κέρδισε το πέναλτι, μετά από ανατροπή από τον τερματοφύλακα των Μελάμπων και ο ίδιος ανέλαβε την εκτέλεσή του για το 4-0.
Από κει και πέρα, το 5-0 ήρθε από τον Δραμουντάνη, ο οποίος πέτυχε χατ-τρικ. Εκμεταλλεύτηκε την πάσα του Αεράκη και δεν δυσκολεύτηκε να πλασάρει για το 5ο γκολ της ομάδας του, αλλά και το 3ο προσωπικό του. Στο 82ο λεπτό ο Αετός έκανε 6 τα τέρματά του. Ο Παπαδομιχελάκης έπιασε ένα τρομερό σουτ με το αριστερό, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 6-0.
ΑΕΤΟΣ ΑΝΩΓΕΙΩΝ: Φασουλάς, Καλομοίρης, Σουλτάτος, Φ. Ξυλούρης (66′ Χαιρέτης), Παπαδομιχελάκης, Σπαχής (43′ Μέμος), Ε. Δραμουντάνης, Κουτάντος (46′ Δακανάλης), Αεράκης, Δ. Ξυλούρης, Σ. Δραμουντάνης.
ΜΕΛΑΜΠΕΣ: Χαροκόπος, Γ. Βεργάδης, Νικολά (42′ Χριστοφάκης), Βολανάκης, Σκούμπας (54′ Δουλγεράκης), Κυριακάκης, Γ. Βεργάδης (58′ Ρ. Κυριακάκης), Καμπουράκης, Μ. Βεργάδης, Λαγουδάκης, Περράκης.
Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής του Β’ τοπικού
ΑΓΟΔΑ – Ν. Ζωνιανών 0-1
(45′ Β. Κάββαλος)
Διαιτησία: Δασκαλομαρκάκης, Τσιγδινός, Καψαλάκης
Μελιδόνι – Απόλλωνας 5-1
(Χαριτάκης 2, Γ. Στ. Σταρράς 2, Γ. Αλεφαντινός, Ουζούνογλου)
Διαιτησία: Βαρβαντάκης, Κουτσουράκης, Κουτάντος
ΝΕΑΡ – Γαράζο 4-1
(Ξηρουδάκης 2, Φότι, Τουραντζίδης, Γ. Φοδελιανάκης)
Αετός – Μέλαμπες 6-0
(Ευρ. Δραμουντάνης 3, Μ. Σπαχής 2, Παπαδομιχελάκης)
Διαιτησία: Μαυρεδάκης, Τζωρτζάκης, Κοκολάκης
Πάνορμο – Κεραυνός 0-3 (α.α.)
Η βαθμολογία Β’ Τοπικού (Σε 8 αγώνες)
1. Μελιδόνι 20 21-5
2. ΑΓΟΔΑ 16 16-5
3. Κεραυνός 15 19-10
4. Ν. Ζωνιανών 14 15-11
5. ΝΕΑΡ 12 15-11
6. Απόλλωνας 11 12-14
7. Αετός 9 20-12
8. Μέλαμπες 4 6-18
9. Γαράζο -1 8-21
10. Πάνορμο -6 0-24
Σημείωση: 1. Ο Αετός ξεκίνησε με -6 βαθμούς, το Γαράζο με -5 και Απόλλωνας, Μέλαμπες με -2 βαθμούς. 2. Το Πάνορμο αποβλήθηκε από το πρωτάθλημα και από το 2015-16 θα ξεκινήσει με -6 βαθμούς.
Οι σκόρερ
1. Μ. Γιουλούντας (ΑΓΟΔΑ) 8
-. Γ. Χαριτάκης (Μελιδόνι) 8
3. Ε. Δραμουντάνης (Αετός) 7
-. Μ. Σπαχής (Αετός) 7
-. Α. Παπαδάκης (Ν. Ζωνιανών) 7
6. Η. Ξηρουδάκης (ΝΕΑΡ) 6
7. Α. Κότσο (Κεραυνός) 5