Σε αγωνιστικούς ρυθμούς έχουν επιστρέψει οι δύο φιναλίστ του ανδρικού πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΚ και όλα τα βλέμματα είναι στραμμένα στο ματς της Κυριακής (20:00). Η σειρά των τελικών μεταφέρεται στο κλειστό γυμναστήριο των Μοιρών, όπου η Μεσσαρά υποδέχεται την Ακαδημία.
Η ρεθεμνιώτικη ομάδα προηγείται με 2-1 στις νίκες και θέλει μόλις ένα ροζ φύλλο για να πανηγυρίσει την κατάκτηση του πρωταθλήματος και την επιστροφή στη Γ’ Εθνική κατηγορία. Ο Βαγγέλης Θεοδωρουλάκης πιστεύει στις δυνατότητες της ομάδας του και περιμένει από τους παίκτες του να μην επαναλάβουν την εμφάνιση του 2ου παιχνιδιού, όταν και είχαν ηττηθεί με 53-33.
Ο έμπειρος τεχνικός δεν πραγματοποίησε την προετοιμασία που θα περίμενε, καθώς αρκετοί αθλητές βρίσκονταν στις ιδιαίτερες πατρίδες τους λόγω των ημερών του Πάσχα. Οι Ρεθεμνιώτες, όμως, έχουν και τις ικανότητες και το ταλέντο για να «αποδράσουν» από μία ομολογουμένως δύσκολη έδρα και να επιστρέψουν στο Ρέθυμνο πρωταθλητές.
Στην αντίπερα όχθη, η Μεσσαρά ηττήθηκε δις στο «Μελίνα Μερκούρη» (69-52, 73-58) και γνωρίζει πολύ καλά πως για να διεκδικήσει τον τίτλο, θα πρέπει να στείλει τη σειρά σε 5ο ματς. Συνεπώς, η νίκη είναι μονόδρομος για το συγκρότημα του Δημήτρη Νασούφη, που παίζει… με την πλάτη στον τοίχο.
Το άγχος και η πίεση είναι στην πλευρά των γηπεδούχων και οι Ρεθεμνιώτες στοχεύουν να το εκμεταλλευτούν. Είναι ξεκάθαρο πλέον πως αν παίξουν σωστή και με ενέργεια άμυνα, το έργο τους γίνεται πολύ ευκολότερο στην επίθεση. Κάτι τέτοιο, όμως, καλούνται να το αποδείξουν στο παρκέ και μάλιστα σε μία πολύ δυνατή έδρα.