Η Γιούλη Παρασκάκη βρέθηκε για ακόμα μία φορά στην ελίτ του ελληνικού μπιτς βόλεϊ. Η αθλήτρια του ΟΠΕΡ έχει «χτίσει» τη δικιά της παράδοση στην άμμο και φέτος δεν θα μπορούσε να αποκλίνει από τον κανόνα. Με συμπαίκτρια την Κωνσταντίνα Τσοπούλου, κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο στους τελικούς της Λίμνης Βεγορίτιδας και ταυτόχρονα την 1η θέση στην ομαδική κατάταξη του Πανελλήνιου πρωταθλήματος, βάσει των βαθμών που συγκέντρωσαν στο σύνολο των φετινών τουρνουά.
Οι Παρασκάκη/Τσοπούλου έφτασαν συνολικά τους 1.070 βαθμούς, υποσκελίζοντας τις Κούρδογλου/Ματιάδη (1.065 β.), αλλά και τις Καραγκούνη/Μεθενίτη (1.040 β.), οι οποίες θα τερμάτιζαν πρώτες εφόσον επικρατούσαν στον τελικό. Τα δύο έπαθλα ήρθαν να προστεθούν στην πλούσια συλλογή της Παρασκάκη, που και τη νέα χρονιά θα φοράει τη φανέλα του ΟΠΕΡ, διαπρέποντας με την παρουσία της και στη σάλα.
Το εν λόγω δίδυμο είχε κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο στο Masters της Καρδίας Θεσσαλονίκης και στο Open της Σαρωνίδας. Επόμενός τους στόχος είναι η διάκριση στο Βαλκανικό πρωτάθλημα Ανδρών-Γυναικών στα τέλη Αυγούστου, αλλά και ένα εξίσου καλό αποτέλεσμα και στους 1ους Παράκτιους Μεσογειακούς αγώνες της Πεσκάρα.
Ο δρόμος προς τα ημιτελικά και την 1η θέση της τελικής κατάταξης
Στα προημιτελικά «καθάρισαν» τις Γεωργοπούλου Α./Κουμβάκη Α. με 2-0 σετ (21-19, 21-9) και στα ημιτελικά συνάντησαν Καραγκούνη Π./Μεθενίτη Π. Οι Παρασκάκη/Τσοπούλου ηττήθηκαν με 2-0 σετ (22-20, 21-16), σ’ ένα ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και πραγματοποιήθηκε υπό το βλέμμα πάρα πολλών θεατών. Στον έτερο ημιτελικό, οι περσινές πρωταθλήτριες Αρβανίτη/Τσιαρτσιάνη Μ. δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερα προβλήματα απέναντι στις πρωτοεμφανιζόμενες σε τελική φάση Masters Μαναβή Δ./Παρισάκη Ι., τις οποίες νίκησαν με 2-0 σετ (21-11, 21-16).
Οι Γιούλη Παρασκάκη/Κωνσταντίνα Τσοπούλου δεν δυσκολεύτηκαν να κατακτήσουν το χάλκινο μετάλλιο, νικώντας εύκολα τις Δήμητρα Μαναβή/Ιωάννα Παρισάκη με 2-0 σετ (21-11, 21-10) στον αγώνα για τις θέση «3» και «4» της κατηγορίας γυναικών. Οι νικήτριες έκαναν εκπληκτικό ξεκίνημα στο 1ο σετ, αφού προηγήθηκαν με 11-1 και έφτασαν άνετα στο 21-11, ενώ παρόμοια εξέλιξη είχε και το 2ο σετ, στο οποίο οι Παρασκάκη/Τσοπούλου είχαν το προβάδισμα από νωρίς και ξέφυγαν στο 14-5, χάρη σ’ ένα σερί 5-0, για να επικρατήσουν τελικά με 21-10.
Στον μεγάλο τελικό, οι Βίκυ Αρβανίτη/Μαρία Τσιαρτσιάνη διατήρησαν το «στέμμα» των πρωταθλητριών Ελλάδας για 2η διαδοχική χρονιά, κερδίζοντας στον τελικό του Final Λίμνης Βεγορίτιδας τις Πένυ Καραγκούνη/Πηγιάννα Μεθενίτη με 2-1 σετ (26-24, 16-21, 15-10). Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο και συναρπαστικό και αποτέλεσε το ιδανικό φινάλε για τη διοργάνωση που φιλοξενήθηκε με απόλυτη επιτυχία στον Άγιο Παντελεήμονα Φλώρινας.
Γιούλη Παρασκάκη: «Βγάλαμε αυτό που έπρεπε στο γήπεδο»
Η πολύπειρη αθλήτρια στάθηκε στις δυσκολίες κατά τη διάρκεια της χρονιάς και αποκάλυψε τα στοιχεία που, μαζί με τη συμπαίκτριά της, στηρίχτηκαν για να φτάσουν σε ακόμα μία επιτυχία.
«Είχαμε μια δύσκολη χρονιά, γιατί μας χώριζε μεγάλη απόσταση με την συμπαίκτριά μου και δεν μπορούσαμε να κάνουμε αρκετές προπονήσεις μαζί. Ωστόσο, θεωρώ ότι έχουμε και οι δύο μεγάλη αξία ως παίκτριες και με καλή συνεργασία καταφέραμε να βγάζουμε αυτό που έπρεπε μέσα στο γήπεδο, σε κάθε παιχνίδι.
Κάναμε τις νίκες που έπρεπε και μπορέσαμε να μπούμε στην 4άδα του Final Λίμνης Βεγορίτιδας με πολύ άγχος και πίεση, επειδή δεν είχαμε στην πλάτη μας πολλές προπονήσεις. Θα μπορούσαμε να πάρουμε κάτι καλύτερο στον ημιτελικό, ωστόσο στο μικρό τελικό κάναμε πολύ καλό παιχνίδι, ήμασταν αλάνθαστες στο 1ο σετ και πιστεύω ότι αξίζαμε να κατακτήσουμε την 3η θέση».
Επίσης, δεν παρέλειψε να μοιράσει συγχαρητήρια στους διοργανωτές του Final Λίμνης Βεγορίτιδας, το οποίο φιλοξενήθηκε στις εγκαταστάσεις του Ammos Beach Bar: «Για μένα ήταν μια πρωτόγνωρη εμπειρία εδώ και μου άρεσε πάρα πολύ. Ο καιρός ήταν καλός, τα γήπεδα πολύ καλά και οι εγκαταστάσεις προσεγμένες σε όλα. Έμεινα πολύ ευχαριστημένη και ελπίζω να μας δοθεί η ευκαιρία να ξανάρθουμε. Μακάρι να γίνονται διοργανώσεις κάθε χρόνο σ’ αυτό το χώρο και μακάρι να φιλοξενηθεί ξανά η τελική φάση εδώ, γιατί η περιοχή το αξίζει πραγματικά».
Πρωταθλητές Ελλάδος για 2η συνεχόμενη χρονιά οι Κοτσιλιάνος/Ζουπάνης
Οι Γιώργος Κοτσιλιάνος/Νίκος Ζουπάνης στέφθηκαν πανηγυρικά πρωταθλητές Ελλάδας για 2η συνεχόμενη χρονιά. Οι πρώην παίκτες του ΟΠΕΡ και νυν της ΑΕΚ, νίκησαν εύκολα τους Ανδρόνικο Βανδώρο/Γιώργο Μονιάκη (επίσης του ΟΠΕΡ) με 2-0 σετ (21-14, 21-13) στον τελικό της κατηγορίας ανδρών, στο Final Λίμνης Βεγορίτιδας.
Οι Κότσι/Ζούπα «πήραν κεφάλι» από νωρίς στο 1ο σετ, ξεφεύγοντας με 10-4 και ανεβάζοντας τη διαφορά μέχρι το «+8» (16-8, 19-11), για να έρθει το τελικό 21-14 με επίθεση του Ζουπάνη. Με τον ίδιο τρόπο και τον «Ζούπα» πάλι σε ρόλο εκτελεστή τελείωσε και το 2ο σετ, αυτή τη φορά με σκορ 21-13, αν και στο ξεκίνημά του οι Βανδώρος/Μονιάκης είχαν προηγηθεί με 2-3, πριν οι πρωταθλητές Ελλάδας απαντήσουν με ράλι 4-0, για να εκτοξευθούν λίγο αργότερα στο 13-5 και να «καθαρίσουν» το παιχνίδι. Το εν λόγω δίδυμο έφτασε στην κατάκτηση του πρωταθλήματος Ελλάδας με 10-0 σετ.
Όπως στην κατηγορία των Γυναικών, έτσι και σε αυτή των Ανδρών, οι αναμετρήσεις πραγματοποιήθηκαν παρουσία πλήθος κόσμου, που γέμισε ασφυκτικά τις εξέδρες και κάθε γωνιά του Ammos Beach Bar στον Άγιο Παντελεήμονα Φλώρινας.