Με χαμόγελα και φυσικά με το αίσθημα της αισιοδοξίας για κάτι ακόμη καλύτερο ξεκίνησε τη νέα σεζόν ο ΟΦ Αρμένων. Με 24 ποδοσφαιριστές στο ομώνυμο γήπεδο αλλά και υπό τις οδηγίες του νέου τεχνικού (κατά το ήμισυ) διδύμου, Φ. Μουρτζανού, Ι. Μανωλούδη, ο ΟΦΑ βάζει σε λειτουργία και πάλι το πλάνο πάνω στο οποίο άρχισε να δημιουργεί από πέρυσι. Μια ομάδα που θα είναι όσο περισσότερο ανταγωνιστική γίνεται και που θα προάγει τα δικά της παιδιά.
Πριν από την προπόνηση βέβαια, τελέστηκε ο καθιερωμένος αγιασμός από τον πάτερ Ευάγγελο Ζαφειρόπουλο και τον πάτερ Εμμανουήλ Καραγιώργη. Αμφότεροι, αφού ευλόγησαν τους ποδοσφαιριστές και τα μέλη του Δ.Σ., ευχήθηκαν καλή ποδοσφαιρική χρονιά με υγεία και επιτυχίες.
Στους παίκτες μίλησε και ο πρόεδρος της ΕΠΣ Ρεθύμνου Γιώργος Δασκαλομαρκάκης, ενώ σειρά πήρε ο Γιώργος Κολυβάκης που είναι πρόεδρος του τοπικού συμβουλίου Αρμένων, καθώς και ο γενικός γραμματέας του Συνδέσμου Διαιτητών Ποδοσφαίρου Ρεθύμνου κ. Νικόλαος Σαρής.
Αμέσως μετά, παλιοί και νέοι έδωσαν το «παρών» στο πρώτο ραντεβού της φετινής ποδοσφαιρικής σεζόν, κάνοντας τους πρώτους κύκλους. Ανάμεσα στους παίκτες βρίσκονταν και τα δύο νέα μεταγραφικά αποκτήματα της ομάδας, ο Σήφης Σηφακάκης και ο Σήφης Παπαδογιάννης.
Οι παίκτες ανέλαβαν έργο με το καθιερωμένο ζέσταμα, τις διατατικές ασκήσεις και το «οικογενειακό» διπλό. Το πρώτο γκολ της χρονιάς πέτυχε ο Θ. Γασπαράκης που ήταν και το μοναδικό του διτέρματος.